سه شنبه, 10 آذر 1394 ساعت 09:37

مایکل بالهاوس، فیلمبردار آلمانی خرس طلای افتخاری جشنواره برلین را کسب کرد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مایکل بالهاوس، فیلمبردار آلمانی خرس طلای افتخاری جشنواره برلین را کسب کرد مایکل بالهاوس، فیلمبردار آلمانی خرس طلای افتخاری جشنواره برلین را کسب کرد

سی و یک نما- مایکل بالهاوس فیلمبردار سرشناس آلمانی جایزه خرس طلایی افتخاری یک عمر دستاورد شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین را دریافت می‌کند.

برگزارکنندگان جشنواره برلین نه تنها در این دوره جشنواره با اعطای جایزه خرس طلایی افتخاری یک عمر دستاورد از مایکل بالهاوس فیلمبردار آلمانی تقدیر می‌کنند، بلکه یک بخش مرور آثار را نیز به او اختصاص داده‌اند که با نمایش 10 فیلم او همراه است.

به گزارش ورایتی، بالهاوس که متولد 1935 در برلین است، یکی از سرشناس‌ترین فیلمبرداران تاریخ سینماست. او در آلمان و با همکاری با فیلمسازانی چون راینر ورنر فاسبیندر به شهرت رسید و کمک کرد سینمای آلمان به یک آزادی هنری جدید دست پیدا کند. او بعداً با کارگردان‌های آمریکایی چون مارتین اسکورسیزی کار کرد و نورپردازی و ظاهر فیلمسازی در سینمای آمریکا را تحت تأثیر قرار داد.

دیتر کاسلیک مدیر جشنواره برلین گفت: ما به مایکل بالهاوس به عنوان یک مدیر فیلمبرداری که هم‌سنخ کارگردان‌ها بود و کارنامه‌ای منحصر به فرد دارد، ادای احترام می‌کنیم.

بالهاوس در طول حدود نیم قرن فعالیت هنری در حدود 130 فیلم سینمایی و تلویزیونی همکاری داشته، از جمله 15 فیلم با فاسبیندر و هفت فیلم با اسکورسیزی از جمله "رنگ پول"، "آخرین وسوسه مسیح"، "رفقای خوب" و "مردگان" و با دیگر فیلمسازانی نامدار مانند ولفگانگ پترسن، فولکر شلوندورف، جان سیلز، رابرت ردفورد، مایک نیکولز و فرانسیس فورد کوپولا نیز کار کرده است.

او سه بار برای فیلم‌های "اخبار تلویزیون" (1987)، "بیکر بوی‌های شگفت‌انگیز" (1989) و "دار‌و‌دسته نیویورکی" (2002) نامزد اسکار بوده است.

بالهاوس جایزه خرس طلای افتخاری را 18 فوریه 2016 (29 بهمن) در مراسمی در کاخ برلیناله دریافت می‌کند. تقدیر از او با نمایش فیلم "دار‌و‌دسته نیویورکی" همراه است. پیش از این مراسم یک جلسه بحث و گفت‌وگو با بالهاوس نیز برگزار می‌شود.

"مارتا" (راینر ورنر فاسبیندر، 1974)، "رنگ پول" (مارتین اسکورسیزی، 1986)، "دختر کارمند" (مایک نیکولز، 1988)، "بیکر بوی‌های شگفت‌انگیز" (استیو کلاوز، 1989)، "رفقای خوب" (مارتین اسکورسیزی، 1990)، "دراکولای برام استوکر" (فرانسیس فورد کوپولا، 1992)، "عصر معصومیت" (مارتین اسکورسیزی، 1993)، "مسابقه پرسش و پاسخ" (رابرت ردفورد، 1994)، "دار‌و‌دسته نیویورکی" (مارتین اسکورسیزی، 2002) و "3096 روز" (شری هورمان، 2013)، 10 فیلمی هستند که در بخش مرور آثار بالهاوس نمایش داده می‌شود.

شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین 11 تا 21 فوریه (22 بهمن تا 2 اسفند) برگزار می‌شود. مریل استریپ بازیگر آمریکایی رئیس هیئت‌داوران بخش مسابقه بین‌الملل است.

 

خواندن 271 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 آذر 1394 ساعت 09:51

نظر دادن

لطفا نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را با حفظ ادب ارسال فرمایید. نظرات شما پس از بازبینی مدیرسایت منتشر می شوند.