دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 13:21

نکاتی درباره‌ گلدن گلوب هفتاد و چهارم / از لباس‌ های پر زرق و برق تا ‌سخنرانی‌ های جنجالی در شب پادشاهی "لالا لند"

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نکاتی درباره‌ گلدن گلوب هفتاد و چهارم / از لباس‌ های پر زرق و برق تا ‌سخنرانی‌ های جنجالی در شب پادشاهی "لالا لند" نکاتی درباره‌ی گلدن گلوب هفتاد و چهارم/ از لباس‌های پر زرق و برق تا ‌سخنرانی‌های جنجالی در شب پادشاهی "لالا لند"

ریحانه محمودی (سی و یک نما)- گلدن گلوب هفتاد و چهارم شب گذشته در حالی برگزار شد که به نظر می رسید به نسبت سال گذشته ی این مراسم و همچنین اسکار توجه بیشتری در آن به رنگین پوستان شده بود. شاید به همین خاطر وقتی تریسی الیز راس که سیاه پوست است برای گرفتن جایزه اش به روی صحنه آمد، گفت: این برای تمام زنان است. برای تمام زنان رنگارنگی که داستان هایشان‌، نظرات و تفکرشان مورد توجه و اهمیت قرار نمی گیرد. من می خواهم بدانید که شما را می بینم. ما شما را می بینیم. این به احترام رنگین پوستان است تا راهی که ما در آن دیده و شناخته شدیم ادامه دهند و جادویی بودن، زیبایی و یکسان بودن داستان‌هایشان را بیرون از جایی که صنعت به آن نگاه می کند، نشان دهند. امسال در میان نامزدها و برندگان هم چهره های رنگین پوست دیده می شد و هم فیلم و سریال هایی که به موضوع نژاد پرستی و تبعیض های نژادی پرداخته بودند.

 

نکته ی حائز اهمیت دیگر در شب گلدن گلوب تجلیل از مریل استریپ به خاطر یک عمر فعالیت هنری بود. هنرمندی که به زعم منتقدان و مخاطبان باعث افتخار بازیگران و علاقه مندی بسیاری به این حرفه بوده است.

مریل استریپ هنگام سخنرانی اش که کمی هم حال و هوای سیاسی داشت، تلویحاً از دونالد ترامپ انتقاد کرد و بر ارتباط مکمل و متقابل هنر و رسانه و خبرنگاران تاکید کرد (اشاره به اتفاقی که در آن ترامپ به خبرنگاری توهین کرده بود). سخنرانی او درباره‌ی روزنامه نگاری تاثیرگزار احساسات بسیاری را برانگیخت.

photo_2017-01-09_16-26-02.jpg

سخنرانی مریل استریپ‌ در کنار سخنرانی های، تریسی الیز راس، اما استون، ویولا دیویس‌ و رایان گاسلینگ از بهترین سخنرانی‌های گلدن گلوب نام گرفت.

اما استون هم که جایزه‌ی بهترین بازیگر زن فیلم های کمدی یا موزیکال را برای فیلم لالالند دریافت کرده بود در سخنرانی خود گفت: این فیلم برای رویاپردازهاست. برای همه‌ی آدم‌های خلاقی که "درها روی صورتشان بسته شد" چه به معنای استعاری و چه در کلمه. این را با شما قسمت می‌کنم. ویولا دیویس هم با قدردانی از دنزل واشنگتن او را یک "رهبر فوق تصور" خواند. او جایزه اش را به پدرش تقدیم کرد.

1483941129389.jpg

رایان گاسلینگ هم با متن سخنرانی اش دلیل محبوبیتش را به ما یادآور شد. او از همسرش تشکر و قدردانی کرد که در زمان ضبط فیلم باردار بود و در حالی که از برادر بیمارش هم پرستاری می‌کرد دست از همراهی و حمایت از او برنداشت.

photo_2017-01-09_16-26-07.jpg

فیلم لالالند که کارگردان جوانش دامین شازل با فیلم Whiplash تشویق و تحسین همگان را برانگیخته بود، امسال هم شگفتی ساز گلدن گلوب شد. در هفت رشته نامزد شد و جایزه ی هر هفت رشته را نیز از آن خود کرد. بهترین فیلم کمدی یا موزیکال، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر زن و مرد و بهترین موسیقی.

جذابیت دیگری که در مراسم فرش قرمزهای این چنینی وجود دارد پوشش ستارگان حاضر است. لباس های خانم ها امسال ختم به رنگ های معمول مثل مشکی، قرمز و سفید نمی شد، تنوع رنگی بسیاری در پوشش ها به چشم می خورد که در نوع خود متفاوت و قابل توجه بود. امسال کمتر ستاره ی خانمی پیدا می شد که از زرق و برق و سنگ دوزی های درخشان در لباسش دریغ کرده باشد. جالب این که آستین ها هم جای خود را در لباس ها پیدا کرده بودند بر خلاف فرم معمول لباس هایی که طراحان مطرح برای ستارگان به مناسبت مراسم های این چنینی طراحی می کردند.

photo_2017-01-09_16-26-19.jpg

 

در مورد پوشش آقایان هم شاهد تنوع و تفاوت های آشکاری بودیم که شاید مهم ترینشان عدم استفاده از یک رنگ ساده و یکدست بود. چهارخانه‌ ها، خطوط و راه راه هایی هر چند محو بیش از همیشه فرصت ابراز وجود پیدا کرده بودند. شاید این ها نشانه هایی از شکسته شدن قواعد و قوانین در صنعت مد و فشن ستارگان باشد.

photo_2017-01-09_16-26-29.jpg

و در آخر قسمت ناخوشایند گلدن گلوب هفتاد و چهارم برای ما بازماندن فروشنده بود از رسیدن به استیج و دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم خارجی. فیلم Elle رقیب فرانسوی فروشنده جایزه را از آن خود کرد فیلمی قوی و تحسین برانگیز به زعم منتقدان و به قول جمشید هاشم پور در فیلم واکنش پنجم: " حریف قَدَرش خوبه"...

photo_2017-01-09_16-26-38.jpg

 

photo_2017-01-09_16-26-33.jpg

 

photo_2017-01-09_16-26-24.jpg

 

photo_2017-01-09_16-26-15.jpg

 

photo_2017-01-09_16-26-11.jpg

 

خواندن 160 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 15:52

نظر دادن

لطفا نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را با حفظ ادب ارسال فرمایید. نظرات شما پس از بازبینی مدیرسایت منتشر می شوند.