شنبه, 27 شهریور 1395 12:51

ادوارد آلبی خالق نمایشنامه "چه کسی از ویرجینا ولف می‌ترسد؟" درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سی و یک نما- ادوارد آلبی نمایشنامه‌نویس برنده جایزه پولیتزر و خالق نمایشنامه ˝چه کسی از ویرجینا ولف می‌ترسد؟˝ در 88 سالگی از دنیا رفت.

ادوارد آلبی که نگاه بحث‌برانگیز و اغلب خشن او به زندگی آمریکایی در آثاری چون "چه کسی از ویرجینیا ولف می‌ترسد؟" باعث شد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویسان آمریکا شهرت پیدا کند، جمعه عصر (بامداد شنبه به وقت ایران) درگذشت. او 88 ساله بود.

او در پی یک بیماری کوتاه در خانه تابستانی خود در آبادی ساحلی مونتاک در شرق لانگ آیلند از دنیا رفت.

ادوارد آلبی متولد 12 مارس 1928 در ویرجینیا در آمریکا بود. او را بیش از همه به خاطر نمایشنامه‌هایی که مایه‌های از تئاتر پوچی در آن هست، می‌شناسند.

پدر و مادر اصلیش در کودکی او را به خانواده بزرگ آلبی سپردند و او در ناز و نعمت بزرگ شد و در بهترین مدارس تحصیل کرد. هنگامی که در سن 20 سالگی به هویت اصلی خود پی برد خانه را ترک کرد و به کارهای سطح پایینی چون دستفروشی و پادویی پرداخت و 10 سال زندگی با مشقت را تجربه کرد.

در همین سال‌ها بود که با تولنتون وایلدر آشنا شد. او که خود از نمایشنامه‌نویسان مشهور آن دوران بود، آلبی را تشویق به نوشتن نمایشنامه کرد که نتیجه آن "داستان باغ وحش" (1958) شد و آلبی آن را به عنوان هدیه تولد 30 سالگی به خودش تقدیم کرد.

"مرگ بسی اسمیت"، "رویای آمریکایی" و "چه کسی از ویرجینیا ولف می‌ترسد؟" از دیگر آثار اوست.

"چه کسی از ویرجینیا ولف می‌ترسد؟" در 1966 مبنای فیلمی به همین نام به کارگردانی مایک نیکولز با بازی الیزابت تیلور، ریچارد برتن، جرج سیگال و سندی دنیس شد. این فیلم در 13 بخش نامزد اسکار شد و پنج جایزه اسکار از جمله بهترین بازیگر زن (برای تیلور) و اسکار بهترین بازیگر زن مکمل (برای دنیس) را دریافت کرد.

آلبی، برنده جایزه‌های پولیتزر، تونی و نشان ملی هنر بود. کارهای اولیه او به شکلی گونه آمریکایی تئاتر پوچی و تأثیرپذیرفته از افرادی چون ژان ژنه، ساموئل بکت و اوژن یونسکو بود، اما در واقع نمایش‌های او نقد جامعه آمریکا است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید