یکشنبه, 03 مرداد 1395 13:34

برداشتی شگفت انگیز از مکبث در جشنواره آتن / مکبث جنگ سالار تشنه خون

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
برداشتی شگفت انگیز از مکبث در جشنواره آتن / مکبث جنگ سالار تشنه خون برداشتی شگفت انگیز از مکبث در جشنواره آتن / مکبث جنگ سالار تشنه خون

سی و یک نما- این اثر اقتباسی اثری از برت بیلی است که با مشارکت شرکت تئاتر آفریقای جنوبی به روی صحنه رفته است. این تئاتر در سال ۲۰۱۴در کیپ تاون به نمایش در آمد و ۲۲و ۲۳ژوئیه در آتن روی صحنه است. این تئاتر از سوی منتقدان و عموم مردم مورد تحسین قرار گرفته است.

مکبث در این اقتباس، یک جنگ سالار تشنه به خون در جمهوری دموکراتیک کنگو است. کارگردان این اثر، تئاتر را حاوی پیام سیاسی قوی می داند.

بریت بیلی می گوید: «مکبث داستان مردی است که در کشور خودش دیکتاتور است و بدنبال قدرت، جاه طلبی و حرص و طمع هر کار می کند. او هر کسی را می کشد. برای من این کار کمی انعکاس کنگو معاصر است، جایی که فرصت طلبی و منافع شخصی بر جامعه سلطه دارد. دهها میلیون نفر آنجا کشته شدند و به همین دلیل من این ارتباط را میان کارم و کنگو برقرار کردم.»

MB_1_800.jpg

در ۲۰سال گذشته جنگ در کنگو جریان داشته است. این جنگ داخلی بعد از نسل کشی رواندا آغاز شد. ۶میلیون نفر از ابتدای جنگ داخلی تاکنون کشته شده اند، این بزرگترین تعداد کشته شدگان بعد از جنگ جهانی دوم است و نقش غرب به دلیل چشم داشتن به منابع غنی طبیعی منطقه بسیار مهم بوده است.

برت بیلی می افزاید: «درگیری ها توسط شرکت های چند ملیتی تشدید شد که برای دسترسی به معادن وارد منطقه شدند. ما به این معدن ها در این مناطق برای خرید رسانه های دیجیتال، دوربین، تلفن های هوشمند، کامییوتر و غیره نیاز داشتیم. بنابرایم ما به نحوی در آنچه در جریان بود همدست بوده ایم.»

BrettBailey2.png

یکی از آثار وردی از سوی فابریزیو کاسول آهنگساز بلژیکی برای ۱۲نوازنده روی صحنه بازنویسی شده است. این کار توسط گروه ده نفره خوانندگان اپرای آفریقای جنوبی و ارکستر ترانس بالکان با نام «ارکستر بدون مرز» اجرا شد.

اون متسیلینج بازیگر ۲۸ساله افریقای جنوبی نقش فرمانده مکبث را در این تئاتر بازی می کند، او می گوید: «برای من بعنوان اون، مکبث بخاطر سنی که من داشتم و تجربه هایم، نقشی خواستنی بود. این نقش نیاز به کسی داشت که بسیار پرحرارت ظاهر شود زیرا این نقش نیازمند مقدار زیادی احساسات و عواطف و صدای صریح و رسا است

در مرکز این تئاتر رابطه پر فراز و نشست آفریقا و غرب نمایش داده می شود و اینکه چطور غربی ها از آفریقا بهره برداری می کنند.

maxresdefault.jpg

برت بیلی کارگردان این اثر می گوید: «اول از همه من اهل آفریقای جنوبی ام. من در ۲۵سال نخست زندگی ام تحت رژیم آپارتاید زندگی کردم. این واقعیت هویت مرا تحت تاثیر قرار داده است. من به موضوع روابط نژادی در داخل و خارج آفریقا علاقمندم اما همچنین به روابط استعماری و پسا استعماری و نو استعماری میان آفریقا و غرب نیز علاقمندم. این موضوعات در مکبث و در کار بعدی من که درباره بحران پناهجویان در خاورمیانه، افریقای شمالی و اروپاست دیده می شود. اینها موضوعاتی اند که در کارهای من جاری اند.»

مکبث در پایان ماه ژوئن در مارسی و ناپل به روی صحنه رفت و توقف بعدی برای اجرا در ماه سپتامبر در آمریکا و ماه اکتبر در فرانسه خواهد بود.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید