یکشنبه, 18 مرداد 1394 17:41

به بهانه نمایش "تارتوف" اولین تجربه کارگردانی رویا نونهالی / چهره هائی پشت نقاب

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به بهانه نمایش "تارتوف" اولین تجربه کارگردانی رویا نونهالی / چهره هائی پشت نقاب به بهانه نمایش "تارتوف" اولین تجربه کارگردانی رویا نونهالی / چهره هائی پشت نقاب

سی و یک نما- این روزها نمایش "تارتوف" به کارگردانی رویا نونهالی روی صحنه رفته که اثر مولیر نمایشنامه نویس فرانسوی است که با زبانی طنز به زندگی انسان‌هایی می‌پردازد که بر خلاف ظاهری مثبت و فریبنده، افرادی دغل‌باز و حیله‌گر هستند.

هاله مشتاقی نیا درباره نمایش"تارتوف" رویا نونهالی می گوید:

"خانم رویا نونهالی در اولین تجربه ی کارگردانی خود، سراغ " تارتوف " رفته است. متنی دشوار و جذاب از مولیر که از سده ی هفده تا کنون، تضاد و تنوع بسیاری در کارگردانی و اجرا از این کمدی منظوم وجود داشته است. تماشای این تجربه جالب خواهد بود ... " تارتوف " از مرداد ماه، در تالار شمس ، اقدسیه با بازی محسن حسینی ، مریم بوبانی ، رویا بختیاری ، محمدرضا مالکی ، محمد علی حسینعلی ، روزبه مهر ، هومن کیایی ، محمد هادی عطایی ، شیرین اسماعیلی و رویا نونهالی به تهیه کنندگی رامین حیدری فاروقی به صحنه خواهد رفت. برای این گروه، آرزوی موفقیت دارم.

تحلیل پیدایش نمایش نامه ی " تارتوف "، به سبب شرایط تکوین آن، در میان آثار مولیر، از تحلیل پیدایش نمایش نامه های دیگر او پیچیده تر است، زیرا عملن از دو نسخه ی نخست آن که هیاهوی بسیار در رد نویسنده اش به راه انداخت و او را به مخالفت با دین متهم کرد، و قدغن اعلام شد، هیچ نمی دانیم ... اما هیاهوی "تارتوف" پیش از هر چیز به ماهیت آن مربوط می شود، یعنی کمدی، و پشتکاری که مولیر برای اجرای آن نشان می دهد، در واقع ناشی از میل به پیروز ساختن یک عقیده است. تا آن زمان، نمایش کمدی، که از مضحکه و از کمدیا دل آرته و از کمدیای اسپانیایی تغذیه می کرد، جایگاه فرعی داشت... معتقد بودند که کمدی را نمی شود جدی تلقی کرد ... اما مولیر داعیه ی تازه ای در کار کمدی دارد. و معتقد است که کمدی قابلیت آن را دارد که به هر موضوعی بپردازد ... مولیر جرات می کند در نوعی از نمایش که غیر جدی تلقی می شد، به مسائل بسیار جدی بپردازد که حتا مطرح کردن آن ها ثبات اجتماعی را بر هم می زند ...مولیر به کمدی امکان داد تا انسان را توصیف کند و راه موضوع های والا را برای آن بگشاید، و به این ترتیب، چشم انداز تئاتر را تغییر دهد."

برگرفته از نمایش نامه ی " تارتوف " - مولیر - مترجم: مهشید نونهالی - نشر قطره

 ------------------------------------------------------------

نمایش "تارتوف"

طراح و کاگردان: رویا نونهالی

نویسنده: مولیر

بازیگران: محسن حسینی، مریم بوبانی، رویا بختیاری، محمدرضا مالکی، محمدعلی حسینعلی، روزبه مهر، هومن کیایی، محمد هادی عطایی، شیرین اسماعیلی و رویا نونهالی

تهیه کننده: رامین حیدری فاروقی

عکس : خشایار حسامی

تالار شمس- ساعت 20

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید