پنج شنبه, 09 بهمن 1393 16:45

حکایت سه زن در «هم‌هوایی» تالار حافظ را به تحسین وا داشت / انتخابی جسورانه از قصه هائی که قصه نبودند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حکایت سه زن در «هم‌هوایی» تالار حافظ را به تحسین وا داشت / انتخابی جسورانه از قصه هائی که قصه نبودند حکایت سه زن در «هم‌هوایی» تالار حافظ را به تحسین وا داشت / انتخابی جسورانه از قصه هائی که قصه نبودند

سی و یک نما –داستان قتل "لاله سحرخیزان" همسر "ناصر محمدخانی" توسط "شهلا جاهد" معشوقه ای که با رعایت خطوط قرمز بعدها با عنوان زن غیر قانونی این ملی پوش در پرونده مطرح شد بستر مناسبی برای قصه گوئی در قاب تصویر بود که خیلی از سینماگران هم به آن علاقه نشان دادند اما موانع و مصلحت اندیشی و از طرفی  نام باشگاه پرطرفدار پرسپولیس همیشه مانع این اتفاق شده بود .

گر چه پیش از این هم به این ماجرا بر روی صحنه نگاهی شده بود اما افسانه ماهیان توانست زندگی شهلا جاهد قاتل اعدام شده ی  این پرونده را در یکی از سه گانه های هم هوائی به روی صحنه ببرد.

زندگی شهلا جاهد، ماجرائی است که سه قربانی داشت . زن جوانی که قربانی شد ، زن جوان دیگری که هم قربانی شد و هم قربانی گرفت و مردی که زمانی اسطوره ی فوتبال و چهره ی پر طرفدار قرمز پوش ها بود و در اوج اینکه می توانست روی صندلی مربیگری به فوتبال خدمت کند ، برای همیشه نابود شد که با یک نگاه فمینیستی مستحق این نابودی هم بودو به گفته ی یکی از هوادارن پیشکسوت پرسپولیس، سایه شوم این اتفاق از آن به بعد روی این تیم مردمی گسترده شده است . ستاره اسکندری در این تکه از نمایش به خوبی از پس زنده کردن شخصیت "شهلا جاهد بر می آید و روی زاویه ی نگاه ما تاثیر می گذارد.

قصه دوم روایت زندگی همسر شهید "عباس دوران" است. "مهناز دلیری فرد" که در بیست و چند سالگی و با داشتن فرزندی هشت ماهه همسرش را از دست می دهد.شهید «دوران»  ۳۲ساله با ۱۲۰پرواز برون مرزی رکورد پرواز در دوران جنگ در عرض یک سال را شکست و در آخرین پروازش برای جلوگیری از برگزاری اجلاس کشورهای غیر متعهد در سال ۶۱طبق هماهنگی با مقامات ارشد نظامی تصمیم به ناامن نشان دادن عراق گرفت و ابتدا پالایشگاه عراق را هدف بمب‌های هواپیمای فانتوم گرفت و بعد هم هواپیمایش را به سمت محل برگزاری اجلاس هدایت کرد و با اقدامی شهادت طلبانه خودش را فدا کرد. تن عباس در این عملیات در بین شعله های آتش سوخت و ۲۰  سال طول کشید تا عراقی ها راضی شوند تکه ای از استخوان بر جا مانده از او را به خانواده اش بدهند و حالا بیش از سه دهه ازاین اتفاق می گذرد و مهنازی که با سالها رنج حالا می خواهد تندیس عباس را در یک وجب خاک شهرش ، شیراز جای دهد.

"الهام کردا" در نقش همسر شهید عباس دوران باز هم الهام کرداست با همان توانائی همیشگی که از او روی صحنه سراغ داریم.

روایت دیگر به زندگی یک قهرمان می پردازد. "لیلا اسفندیاری" کوهنورد و اسکی باز زن ایرانی ، قهرمانی که دچار صانحه شد. لیلا درصعودی با عنوان " گاشربروم ۲" سقوط کرد وجان خود را از دست داد.امکان دسترسی به پیکر وی نیز هرگز میسر نشد .وی در یکی از شاخص‌ترین صعودهای خود موفق شد به قله دشوار" نانگاپاربات" صعود کند، صعودی که از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران هرگز پذیرفته نشد. اما پس از مرگش بارها از این صعود یاد شد.وی همچنین در تلاش برای ثبت رکوردی جدید، قصد صعود به قله کی۲، دشوارترین قله جهان را داشت که به دلیل شرایط نامساعد جوی موفق به این کار نشد. در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا تهران تندیسی به یاد وی ساخته شد.روایت زندگی لیلا نیز به عهده ی "باران کوثری" گذاشته شده است.

از ویزگی های این نمایش به هم تنیده شدن سه قصه ی  به ظاهر دور از هم است

در هشتمین روز از جشنواره تئاتر فجر ،"هم هوائی " پس از دوبار اجرای عمومی، در جشنواره تئاتر فجر هم با استقبال زیاد روی صحنه رفت.استقبالی که موجب شد تا نمایش با تاخیر روی صحنه برود.

این نمایش که دومین اجرای عمومی آن تا پیش از شروع جشنواره ادامه داشت، روز گذشته در دو نوبت 17 و 20:30 اجرا شد که البته در هر دوبار به دلیل ازدحام علاقه‌مندان این نمایش که برخی از آن‌ها بلیت هم نداشتند و امکان ورود به سالن را پیدا نکردند، با تاخیر به روی صحنه رفت.اگرچه تالار حافظ به شکل سه‌سویه برای جایگاه تماشاگران آماده شده بود، اما با توجه به تعداد حاضران که به بیش از 300 نفر می‌رسید، عده زیادی روی پله‌ها یا فشرده در کنار دیگران نشسته بودنداین نمایش که برای داروان خارجی حاضر در سالن به صورت بالانویس ترجمه می‌شد. محمود عزیزی، مجید سرسنگی، بهاره رهنما، بهرنگ علوی از مهمانان این نمایش بودند.

گفتنی است که متن «هم‌هوایی» به قلم مهین صدری نوشته است و تلفیق این سه قصه ی به ظاهر نا مربوط با یکدیگر ،هم هوائی خاصی را ساخته است که بسیار به دل می نشیند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید