دوشنبه, 23 آذر 1394 14:46

خوانش نمایشنامه "گالیله" به یاد حمید سمندریان / "فقط یک اجرا خواهیم داشت"

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خوانش نمایشنامه "گالیله" به یاد حمید سمندریان / "فقط یک اجرا خواهیم داشت" خوانش نمایشنامه "گالیله" به یاد حمید سمندریان / "فقط یک اجرا خواهیم داشت"

سی و یک نما- نمایشنامه "زندگی گالیله" بعد از هجده سال از شروع اولین تمرینش و بعد از گذشت سه سال و هفت ماه از درگذشت مترجمش خوانش می‌شود.

هانی صالحی کارگردان این اثر در این باره می‌گوید: از لحظه‌ای که با استاد سمندریان آشنا شدم به میزان شدید علاقه ایشان به متن پی بردم. البته ایشان به نویسندهایی همچون دورنمات، آریستوفان و لورکا هم علاقه داشت ولی احترام ویژه‌ای برای برتولت برشت و نمایشنامه "گالیله" قائل بود و آرزو داشت این نمایش را با شکوه تمام به روی صحنه ببرد ولی عدم حمایت‌ها باعث شد ایشان تا آخرین روزهای زندگی پربارشان در حسرت اجرا باقی بمانند. بعد از وفات ایشان قرار شد به پیشنهاد آقای محمد یعقوبی، مدرس و کارگردان تئاتر در انتهای هر اجرا به احترام مرحوم سمندریان بخشی از نمایشنامه مذکور قرائت شود ولی در نهایت این پیشنهاد نیز عقیم ماند. ولی هرگز شوق اجرای این اثر از وجودم خالی نشد و همیشه به دنبال بهانه‌ای برای اجرای "گالیله" می‌گشتم.

او ادامه داد: چندی پیش برای طرح یک اجرا به تماشاخانه باران رفتم و به پیشنهاد مدیریت تماشاخانه قرار شد قبل از اجرای صحنه‌ای، یک نمایشنامه با گروه هنرجوهای کمپانی تئاتر باران خوانش بشود. از طرف دیگر چون در این روزها قصد دارم به جمع متاهلین عزیز بپیوندم تصمیم گرفتم با اجرای نمایشنامه گالیله به استقبال زندگی مشترک بروم. دو شادی در یک روز.

این هنرمند همیچنین خاطرنشان کرد: شاید برای اولین بار در حوزه تئاتر است که دو اتفاق اینچنینی فقط در عرض کسری از زمان رخ دهد. البته خوب می‌دانم توفیق اجرای این اثر فاخر به چه میزان می‌تواند سخت و با شکوه باشد. ولی در حال حاضر صرفا خوانش این نمایشنامه را قدمی بلند می‌پندارم زیرا بعد از وفات استادم کسی موفق به اجرای این اثر نشده است.

او در پایان افزود: از همه اهالی تئاتر و علاقه مندان به استاد سمندریان و نمایشنامه زندگی "گالیله" درخواست می‌کنم به ضیافت اجرای ما تشریف بیاورند و خاطر نشان می‌کنم فقط یک اجرا خواهیم داشت.

نمایشنامه "زندگی گالیله" نوشته برتولت برشت به ترجمه حمید سمندریان با کارگردانی هانی صالحی ۲۸ آذرماه ساعت 20:30 در تماشاخانه باران خوانش می‌شود.

نفش‌خوانان این اثر عبارت هستند از: محمد مهدی حسینی، علی فتاحی، پیمان پاکباز، شهاب حاج قاسمی، رسول قادری، سجاد دلیری، امیرحسین میرزایی، مریم الهامیان، الناز شکری، فاطمه میرزایی، فرزانه عباسی، فرزانه رسولی و هانی صالحی.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید