سه شنبه, 23 خرداد 1396 12:52

دبیر سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دبیر سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شد دبیر سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شد

سی و یک نما- «فرهاد مهندس‌پور»، نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر طی حکمی، به عنوان دبیر سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب شد.


به گزارش سی و یک نما، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در متن این حکم آمده است:


«هنرمند ارجمند
جناب آقای فرهاد مهندس پور

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با پیشینه ۳۵ ساله خود و تجربیات ارزشمند ادوار گذشته و حضور گروه‌های نمایشی برجسته از ایران و دیگر کشورهای جهان اعتبار و جایگاه ویژه‌ای در میان رویدادهای بین‌المللی تئاتر منطقه یافته است.

خوشبختانه در سالیان اخیر و با افزایش اجراهای تئاتر در سراسر کشور، این رویداد نیز سهم عمده و اساسی خود را به مرور تولیدات نمایشی سال اختصاص داده و از این طریق به ساختاری کارآمدتر دست پیدا کرده است.

بی‌شک رویکرد و برنامه‌های جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به عنوان بزرگترین رویداد تئاتری کشور، در جهت‌گیری جریان عمومی تئاتر بسیار اثرگذار است. با این شرایط و باتوجه به گسترش دایره مخاطبان، فعالان، دانش آموختگان و تشکل‌های صنفی حوزه تئاتر ضروری است تا بر پایه تجربیات ارزشمند ادوار پیشین و شناخت چالش‌ها و فرصت‌های موجود، تدابیر امیدبخش در برنامه‌ریزی و اجرای این رویداد بزرگ هنری به کار گرفته شود.

با سوابق ارزشمند جنابعالی در حوزه‌های حرفه‌ای و آموزشی و همچنین تجربیات گرانقدرتان در مدیریت‌های اجرایی و تخصصی تئاتر، امیدوارم با حضور شما در جایگاه "دبیر سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر" و با بهره‌گیری از تمام توان مشاوره‌ای، حمایتی و اجرایی تئاتر کشور، شاهد برگزاری جشنواره‌ای پویا و موفق باشیم.

فرهاد مهندس پور ، مدرس و کارگردان تئاتر، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و استادیار گروه بازیگری - کارگردانی دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس که در سابقه فعالیت خود ریاست شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش و ریاست انجمن نمایش را دارد، برای دومین بار در مسیر سی و شش ساله جشنواره بین المللی تئاتر فجر دبیری این رویداد بزرگ هنری را بر عهده گرفته است. دبیری بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیزدر پرونده کاری این هنرمند قرار دارد.

این کارگردان تئاتر دارای دکترای پژوهش هنر ، کارشناس ارشد بازیگری و کارگردانی از دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ا ست.
نمایش " به خورشید سپارید" در سال ۱۳۶۶ آغازی بر کارگردانی تئاتر او بوده و پس از آن "داوری ایندرا" ، سرودی کنار گودال" ، "گالیله" ، "نی لبک و بهمن" ، "مکبث" ، "دیر راهبان" ، روز رستاخیز" را روی صحنه برده است. فرهاد مهندس پور کارگردانی ۳ تله تئاتر "استنطاق" ، "یغمای با شکوه خورشید" و سه پاس از حیات طیبه نوجوان نجیب و زیبا" را نیز در سال های ۷۷ ، ۸۵ و ۸۶ انجام داده است.
حضور در جشنواره ها و سمینار های مختلف ایرانی و خارجی تئاتر به عنوان سخنران ، داوری جشنواره های متعدد بین المللی و سراسری تئاتر ، نگارش بیش از ۶۰ عنوان مقاله پژوهشی و نقد هنری ، نگارش و چاپ ۶ عنوان کتاب و دریافت جایزه بهترین فیلم مستند جنگی از جشنواره فیلم دفاع مقدس ، جایزه بهترین نمایش سال از انجمن منتقدان تئاتر ایران ، جایزه برگزیده ربع قرن تلاش برای شکل گیری ادبیات نمایشی دفاع مقدس و جایزه پژوهشگر برتر دانشگاه تربیت مدرس و ... از دیگر فعالیت های این کارگردان شناخته شده تئاتر به شمار می رود.

مهندس پور علاوه بر برگزاری کارگاه های آموزشی متعدد در استان های کشور در دانشگاه های تهران ، تربیت مدرس ، هنر ، سوره ، آزاد اسلامی ( اراک، بوشهر، تنکابن و رامسر) به تدریس مشغول است.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید