پنج شنبه, 31 ارديبهشت 1394 13:36

دو بازیگر تئاتر در یک روز صحنه زندگی را ترک کردند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دو بازیگر تئاتر در یک روز صحنه زندگی را ترک کردند دو بازیگر تئاتر در یک روز صحنه زندگی را ترک کردند

سی و یک نما- مصطفی عبدالهی هنرمند شناخته‌شده عرصه تئاتر صبح امروز پنجشنبه 31 اردیبهشت ماه در بیمارستان پارسیان در گذشت ،در حالی که امروز  «ثریا شیرزادی» بانوی هنرمند و پیشکسوت کرمانشاهی هم دار فانی را وداع و جامعه هنری را داغدار کرد.

مصطفی عبداللهی بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر  که سال‌ها با بیماری سرطان دست به گریبان بود و در روزهای گذشته در کما و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان پارسیان به سر می‌برد، صبح امروز 31 اردیبهشت ماه پس از 14 سال تحمل بیماری دارفانی را وداع گفت.

مصطفی عبدالهی در سال ۱۳۳۴ در شهر بروجرد چشم به جهان گشود و از نوجوانی پا به عرصه دنیای تئاتر گذاشت. او از سال 1349 گروه تئا‌تر کوچه شهر بروجرد را تاسیس  و فعالیت هنری خود را آغاز کرد. عبدالهی سپس به تهران نقل مکان کرد و نمایش‌های مختلفی را به عنوان بازیگر و کارگردان در پرونده کاری خود ثبت کرد.

از آثار قابل توجه کارنامه هنری عبدالهی می‌توان به نمایش‌هایی همچون "گوریل پشمالو"، "یادگار زریران"، "از پشت شیشه‌ها"، "خط عشق"، "کبودان و اسفندیار" و... اشاره کرد.

"در اعماق" نوشته ماکسیم گورکی با کارگردانی او آخرین اثر نمایشی‌ این هنرمند است که این روزها بدون حضورش در سال اصلی تئاتر شهر روی صحنه رفته است.

"ثریا شیرزادی" هنرمند پیشکسوت کرمانشاهی که سالها عمر خود را صرف هنر و فرهنگ کرمانشاه در عرصه تئاتر و تلویزیون کرده بود بامداد نیز امروز در اثر ایست قلبی و در منزل پسرش در تهران درگذشت. قرار است پیکر این هنرمند ارزشمند و مادر تئاتر و تلویزیون کرمانشاه به زادگاهش در استان کرمانشاه منتقل و به خاک سپرده می شود.

این بانوی هنرمند بیش از  ۴۰ سال که در عرصه های رادیو، تلویزیون و تئاترکرمانشاه ایفای نقش کرده و نخستین بانوی هنرمند عرصه تئاتر استان است.

شیرزادی جزو هنرمندان پیشکسوت تئاتر کشور است و سابقه بازی در سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی را نیز در کارنامه خود دارد.

وی سال 1390 توانست جایزه اول بازیگری را در سی امین جشنواره تئاتر فجر برای بازی در نمابش مرگ کسب وکارمن است به نویسندگی صحرا رمضانیان وبه کارگردانی محمدرضادرند و سعید زندی از آن خود کند.

شیرزادی درعرصه تئاتر در محضر اساتیدی چون  استاد ترابی، استاد شهبازی، استاد سمندریان و استاد آتش تقی پور آموزش دیده و در کارنامه کاری وی  بازی در نمایش «مردی که مرده بود و خود نمی دانست» نوشته و کارگردانی عباس بنی عامریان(۱۳۴۶)، بازی در نمایش «خسیس» نوشته مولیر وکارگردانی غلامحسین ناجی(۱۳۴۷) ، بازی در فیلم «کودکانی از آب و گل» به کارگردانی عطاء الله حیاتی(۱۳۷۳)، بازی در نمایش « استخوان ها صدا کند تاخ تاخ» نوشته صحرا رمضانیان و به کارگردانی محمد رضادرند و سعید زندی(۱۳۸۷) و بازی در نمایش «خرمگس» نوشته صحرا رمضانیان و به کار گردانی محمد رضادرند و سعید زندی(۱۳۸۹) و بازی در نمایش «مرگ کسب و کار من است»  نوشته صحرا رمضانیان و به کار گردانی محمد رضادرند و سعید زندی(۱۳۹۰) به ثبت رسیده است.

آخرین فعالیت سینمایی شیرزادی مربوط به بازی در فیلم «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا است.

پایگاه خبری تحلیلی سی و یک نما درگذشت این دو هنرمند را خدمت خانواده محترمشان و هنردوستان و اهالی تئاتر تسلیت عرض می کند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید