سه شنبه, 10 مهر 1397 00:00

وقتی تئاتر تبدیل به مجلس اعیان می شود / نمایش «می سی سی پی» با بلیت دویست هزار تومانی نمی میرد/ «نواداران» به دیدن «بینوایان» می روند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وقتی تئاتر تبدیل به مجلس اعیان می شود / نمایش «می سی سی پی»  با بلیت دویست هزار تومانی نمی میرد/ «نواداران» به دیدن «بینوایان» می روند وقتی تئاتر تبدیل به مجلس اعیان می شود / نمایش «می سی سی پی» با بلیت دویست هزار تومانی نمی میرد/ «نواداران» به دیدن «بینوایان» می روند

سی و یک نما / در حالی که هنر نمایش یکی از قدیمی ترین و با هویت ترین هنرایرانی موازی با اروپا است و از طرفی تئاتر، در سراسر دنیا از جایگاه و احترام ویژه ای برخوردار است ، طی یک دهه اخیرتئاترما دچار تغییر و تحولاتی شده که این هنرمهجور و همیشه در فشار و تنگنا، میرود تا زیر بار فشاری مضاعف و نا خوشایند تازه ای کمر خم کند.وقتی تئاتر در پایتخت تبدیل به مجلس اعیان می شود و انتظار می رود تا اعیان اروپایی دهه هجدهم با لباس های فاخر و لابد عینک های دستی زرنشان با لنز باز، نمایش را از لژ بالا ببینند و با دستانی مزین به دستکش های ابریشمی، بازی های فاخر را تحسین کنند.

این روزها در حالی نمایش های روی صحنه که از بضاعت کمترمالی و پشتوانه های فرامالی برخوردار هستند برای بقای نمایش خود بر روی صحنه جان می دهند وبا تسهیلات در خرید بلیت سعی می کنند تا صندلی های خالی را پر کنند و لااقل دخل و خرج یک اثر نمایشی به هم نزدیک شود ، گروه دیگر با تزریق سرمایه و جذب هنرپیشه های گرانقیمت در تالارهایی به وسعت "وحدت" تئاتر را به مکانی برای کسب درآمد و ویرانی بدنه تئاتر بدل کرده اند تا جایی که می توان در خوشبینانه ترین نگاه و فاصله گرفتن از ترکیب غیر اخلاقی ، رانت یا پولشویی به چشم "تجارت" به آن نگاه کرد. قیمت دویست هزار تومانی برای بلیت نمایش «می سی سی پی نشسته میمیرد» و یا قیمتی بیش از این برای نمایش « بینوایان» اتفاقی است که هم اهالی واقعی تئاترو نیز مخاطبین تئاتر در حال حاضر به آن معترضند و به حق که دیدن نمایش «بینوایان» وقتی صرفا برای قشر «نوادار» جامعه ی له شده زیر بار اقتصادی این روزها میسر باشد، ترکیب بسیار نا متجانسی است.
به همین دلیل روز گذشته «علی اکبر صفی پور» مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی درباره افزایش بی رویه بهای بلیت آثار نمایشی در تالار وحدت به ویژه نمایش «می سی سی پی نشسته می میرد» به کارگردانی همایون غنی زاده که با بهای ۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در حال پیش فروش بلیت های خود است،در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: چند عامل در افزایش بهای بلیت آثار نمایشی مؤثر است که یکی از آنها افزایش هزینه های تولید است و برای تولید آثار بزرگی که در تالار وحدت به صحنه می روند این هزینه ها بیشتر است.
وی اظهار کرد: اگر افزایش بهای بلیت منطقی باشد جامعه نیز پذیرای این روند خواهد بود ولی این شکل افزایش بهای بلیت که برای نمایش «می سی سی پی نشسته می میرد» رخ داده است قابل پذیرش نیست و من پیگیر این ماجرا هستم.
مدیرعامل بنیاد رودکی در پایان درباره این موضوع که پیگیری چگونه انجام خواهد شد در حالیکه سایت فروش بلیت فعال شده است، تصریح کرد: من به جِد پیگیر ماجرا هستم و این مشکل را حل می کنم. من اجازه افزایش بی رویه بهای بلیت تئاتر در تالار وحدت را نمی دهم و این ماجرا را حل می کنم.

طی یک ماه اخیر اخباری درباره افزایش بهای بلیت برخی آثار نمایشی در رسانه ها منتشر شد؛ افزایشی که متناسب با شرایط سخت اجتماعی حاکم بر جامعه نیست و تئاتر را تبدیل به کالایی اشرافی برای قشری خاص از جامعه می کند. این وضعیت با آغاز فروش بلیت نمایش «می سی سی پی نشسته می میرد» به کارگردانی همایون غنی زاده با تهیه کنندگی محمد قدس در تالار وحدت شکل اجرایی گرفته است. این نمایش از یکشنبه ۱۵ مهر روی صحنه می رود و سایت فروش بلیت آن سه روز است که باز شده است.
گفتنی است قیمت بلیت این نمایش از سقف دویست هزارتومان به صد وچهل هزار تومان کاهش پیدا کرد.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 مهر 1397 14:47

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید