پنج شنبه, 16 شهریور 1402 00:00

ابراهیم داروغه‌زاده: ریزش مخاطب تلویزیون، ریزش صندوق رای است / به جای "سلبریتی‌ستیزی" از ظرفیت بالقوه آنها بهره بگیریم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ابراهیم داروغه‌زاده: ریزش مخاطب تلویزیون، ریزش صندوق رای است / به جای "سلبریتی‌ستیزی" از ظرفیت بالقوه آنها بهره بگیریم ابراهیم داروغه‌زاده: ریزش مخاطب تلویزیون، ریزش صندوق رای است / به جای "سلبریتی‌ستیزی" از ظرفیت بالقوه آنها بهره بگیریم

سی و یک نما - اینکه نگاه‌مان و برخوردمان با سلبریتی‌ها نگاه ملی باشد؛ یعنی اگر فکرکنیم این سلبریتی‌ها ظرفیتی‌ هستند که ما باید در راستای منافع ملی با آن‌ها تعامل کنیم، مهم است.

چرا عادل فردوسی‌پور مجری و تهیه کننده برنامه ای که مخاطب چند میلیونی داشت و پرمخاطب‌ترین برنامه‌‌ی صداوسیما را چندین سال روی آنتن می‌بُرد و محبوب بود؛ امشب در "جشنواره جام جم" از نظر داوران بهترین برنامه شناخته می شود و از طرف مردم تندیس می گیرد و هفته بعد حذف می‌شود؟

ابراهیم داروغه‌زاده، مدیرپیشین گروه اجتماعی شبکه یک سیما در برنامه «جام جم» که دوشنبه ۱۳ شهریور از شبکه یک سیما پخش شد، درباره نقش "سلبریتی" ها و رویکرد صدل و سیما در سال های اخیر عنوان کرد: سلبریتی‌ها افراد مشهوری هستند که در زمینه‌های مختلف علمی، سیاسی، ورزشی و هنری طرفداران زیادی دارند و رسانه‌ها به گستردگی طرفداران این افراد کمک می کنند. با ظهور رسانه های اجتماعی در سال ‌های گذشته سلبریتی‌ها هم تاثیرگذاری بیشتری پیدا کردند و دامنه مخاطب آن‌ها بیشتر هم شده است، فکر می‌کنم هر دولت و حکومتی باید بتواند از این ظرفیت استفاده کند؛ چرا که ما چه بخواهیم چه نخواهیم هرکدام از این افراد طرفدارانی دارند و می توانند سلایق مختلف را نمایندگی کنند و باید بتوانیم با این افراد وارد تعامل شویم تا در راستای منافع ملی از حداکثر ظرفیت‌ آنها استفاده کنیم.

ما به جای "سلبریتی ستیزی" باید از ظرفیت بالقوه آنها در جهت منافع ملی بهره ببریم.

باید قانون آنقدر شفاف باشد که با همه متخلفین اعم از مسئولین و سلبریتی‌ها، مدیران و… برخورد قانونی کند و نگاه جناحی نداشته باشد. بخش مهمی از مردم فکر می کنند برخورد حاکمیت و نهادهایی چون وزارت ارشاد و صداوسیما جناحی است و اگر اینطور باشد، این یک مشکل اساسی است چرا که این برخورد منصفانه نیست.

هیچ مدیر شبکه‌ای اجازه ندارد برنامه‌های که ۲۰ میلیون مخاطب دارد را حذف کند و بگوید: "اقتضای مدیریتی بوده است؟!

چه کسی این مدیران را سر کار گذاشته است. تیم ملی ایران دوازده لژیونر دارد،:بنابراین شما باید برای این تیم مربی بگذارید که قابلیت تعامل با این بازیکنان را داشته باشد اگر از لیگ سه یک مربی برای تیم ملی بیاورید، معلوم است که نمی‌تواند با طارمی تعامل کند و بعد هم بگوید حذفش کردیم چون اقتضای مدیریتی است. مدیر باید قدرت اقناع افراد و زیر دستان خود را داشته باشد. اگر گفت‌گویی با عادل فردوسی‌پور شده است و او قانع شده، باید ابن مدیر در قاب تلویزیون برای مردم شفاف‌سازی کند.

مهمترین نهاد جمهوری اسلامی ایران، رادیو و تلویزیون است و وظیفه خطیری دارد چرا که صداوسیما در دنیا منحصر به فرد است و تلویزیون خصوصی نداریم و فقط یک تلویزیون داریم که منحصر به حاکمیت است، پس باید به همین اندازه برایش اهمیت قائل شویم. ریزش مخاطب صداوسیما یعنی ریزش مخاطب صندوق رای!

فرزاد حسنی، رضا رشیدپور، سیاوش صفاریان‌پور و... هرکدام از این‌ها برندهایی بودند که خود تلویزیون آن‌ها را بزرگ کرده‌ و بیست سال سرمایه‌گذاری کرده تا شهرت پیدا کنند و بتوانند تاثیرگذار باشند البته که استعداد و شخصیت خودشان هم بوده است اما حالا، در جهت منافع و وحدت ملی هیچ‌کدام‌شان نیستند.

من به رییس رسانه ملی انتقاد می‌کنم که می‌گوید هرکس دوست دارد بیاید و هرکسی نمی‌خواهد، برود. شما یک نفر را آورده‌اید به قهرمان ملی ما توهین می‌کند. 'علی دایی" در کل دنیا یک چهره محبوب و شناخته‌شده ملی و جهانی است که به تمام رویدادهای مهم جهان دعوت می‌‌شود. خیلی‌ها ایران را با نام علی دایی شناخته‌اند و هزاران بار شادی در دل ملت آورده اما یکی می‌اید و می‌گوید که نه؛ علی‌ دایی محبوب نیست!

 امثال آقای کوشکی در شبکه‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند و رسانه‌های مختلف هم از ایشان حمایت می‌کنند و به همین پشتوانه و با روش توهین به افراد مشهور و مهم و محبوب جامعه؛ سلبریتی شده‌اند!

آقای محمدرضا شهبازی - مجری برنامه پاورقی- ویدئویی منتشر کردند و گفت که اگر سلبریتی‌ها به تلویزیون بازگردند، من دیگر برنامه اجرا نمی‌کنم و حتی به نظام هم اهانت کرد که حتما خودتان می‌دانید؛ اما تلویزیون تصمیم گرفت به حرف ایشان گوش دهد. که این‌ها بر اساس توییت و اظهارنظر "سعید جلیلی" است و بعد هم مدیر شبکه سه را حذف کردند. باید توجه داشت که با ریزش مخاطب شبکه‌های تلویزیونی، مخاطب ما می‌رود و شبکه‌های معاند را می‌بیند و نمی‌دانم چرا مدیران به این موضوع اهمیت نمی‌دهند.

شبکه‌های اجتماعی عمر زیادی ندارند و خود رسانه ملی با آگاهی باید اطلاع‌رسانی کند و نباید ارزش سلبریتی‌های محبوب را با واژه‌های منفی زیر سوال ببریم.

من صحبت‌های آقای شهبازی را نزدیک به نگاه آقای جلیلی می‌دانم آیا این آقای مجری تلویزیون ( پاورقی) هر وقت صحبت کرد می‌شود گفت "مواضع شخصی" اوست اما به صحبت‌های دیگر مجریان نمی‌توان گفت مواضع شخصی؟ خب اگر مواضع شخصی است، افراد را برگردانید.

اگر من مسئول بودم، اعترافات اجباری "سپیده رشنو" را پخش نمی‌کردم و لج مردم را در نمی‌آوردم. صداوسیما باید نگاه ملی داشته باشد و بین اصلاح‌طلب و اصولگرا تفاوتی قائل نباشد.

حتی بعد از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری روحانی، قرار شد سلبریتی‌های حامی روحانی تنبیه شوند! جناحی در کشور که امروز جریان سلبریتی‌ستیزی راه انداخته‌اند، در هر رقابتی که می‌خواهند وارد شود، رقیبشان را حذف می‌کنند.  این جناح حتی وقتی می‌خواهد وارد مجلس شود از شورای نگهبان کمک می‌خواهد تا رقبایش را حذف کند.

گفتنی است که ابراهیم داروغه‌زاده سه دوره دبیری جشنواره فجر را به‌عهده داشته است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید