دوشنبه, 04 مرداد 1400 18:07

اختراعات 500 ساله ایرانی در مستند «چیزهایی که زمان با خود برد»

نوشته شده توسط سی و یک نما
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
اختراعات 500 ساله ایرانی در مستند «چیزهایی که زمان با خود برد» اختراعات 500 ساله ایرانی در مستند «چیزهایی که زمان با خود برد» خبر سی و یک نما

سی و یک نما - مستند «چیزهایی که زمان با خود برد» روایتی از زندگی علمی و اختراعات حافظ اصفهانی مخترع ایرانی قرن دهم، به سفارش سیمای مرکز استان‎ها تولید شد.

 به گزارش سی و یک نما به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‎های سازمان صدا و سیما، مستند «چیزهایی که زمان با خود برد» با محوریت زندگی علمی و اختراعات حافظ اصفهانی و به سفارش مرکز سیمای استان‎ها آماده پخش شد.

این مستند با تهیه‎ کنندگی و کارگردانی فرهاد بردبار در چند بخش، دستاوردها و اختراعات علمی مولانا محمد معروف به حافظ اصفهانی را به تصویر کشیده است.

photo_2021-07-26_10-11-20.jpg

حافظ اصفهانی یکی از دانشمندان و مخترعان ایرانی است که حدود 500 سال قبل یعنی اواخر دوره تیموریان می‎زیسته و خود در تنها کتابی که از او بجا مانده، به تفصیل در مورد 14 اختراع خود و ساز و کار آنها توضیح داده است.

photo_2021-07-26_10-11-22 (2).jpg

به گفته فرهاد بردبار کارگردان «چیزهایی که زمان با خود برد»، در این مستند که پروسه تحقیق، نگارش و تولید آن نزدیک به یکسال و نیم زمان برده، به سه اختراعی که این مخترع در کتاب خود درباره آنها سخن گفته، پرداخته شده است.

او خاطرنشان کرد که در این مستند، از تکنیک ترکیب انیمیشن و تصاویر رئال بهره گرفته و طرز کار دستگاه‌های اختراع شده توسط حافظ اصفهانی، به صورت انیمیشن سه بعدی نمایش داده شده است.

photo_2021-07-26_10-11-22.jpg

از دیگر عوامل تولید «چیزهایی که زمان با خود برد» می‎توان به امیر امان‎زاده به عنوان مدیر تصویربرداری، هانیه بیک و مهرداد فراهانی در مقام پژوهشگر، خسرو کهن‎دژ به عنوان صداگذار و اصلاح رنگ و سعید عبدیزدان و احسان ایزدی (ساخت انیمیشن دو و سه بعدی) اشاره کرد.

این مستند به زودی از شبکه‎های مختلف استانی و سراسری پخش خواهد شد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید