سه شنبه, 14 آذر 1396 03:30

به بهانه جذاب ترین سکانس فصل دوم لیسانسه ها که تکرار این قسمت را منتفی کرد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
به بهانه جذاب ترین سکانس فصل دوم لیسانسه ها که تکرار این قسمت را منتفی کرد به بهانه جذاب ترین سکانس فصل دوم لیسانسه ها که تکرار این قسمت را منتفی کرد

علی افشاری (سی و یک نما ) -شاید بتوان گفت سریال لیسانسه ها به کارگردانی سروش صحت که این شب ها ساعت 20:45 از شبکه سه به روی آنتن میرود یکی از بهترین سریال های کمدی سال های اخیر صدا و سیماست . از ویژگی های این سریال وفادار بودن به رسالت یک مجموعه طنز انتقادی است که باید در قالب شوخی، مسائل اجتماعی (در تمام دنیا مسائل سیتسی را هم شامل می شود ) را به تصویر می کشد.موردی که باید مدیران تحمل آن را داشته باشند که ظاهرا ندارند.در ادامه نگاهی به این سریال و وجه تمایزش با سایر سریال های کمدی ایرانی خواهیم داشت .

-مدرکت چیه ؟
- لیسانس !
- لیسانس رو که دیگه همه دارن !
وقتی نام سروش صحت را به عنوان کارگردان در تیتراژ یکی از سریال های تلویزیون دیدید از دیدن آن سریال دریغ نکنید ! مطمئن باشید حساب این سریال از باقی سریال های این روزهای صدا و سیما جداست و بعد از پایان سریال از این که به وقتتان را تلف نکرده اید، خوشحال خواهید شد ! نگاهی کوتاه به پژمان و ساختمان پزشکان سریال های قبلی سروش صحت گواه این موضوع خواهد بود .
موردی که باعث جذابیت این سریال و تمایزش با سایر سریال های کمدی صدا و سیما میشود خلاقیت کارگردان و فیلمنامه نویس در مطرح کردن انتقاد است . انتقادهای ریز و خلاقانه ای که در عین حال که می خنداند پیامی به مخاطب میدهد . مثل لحظه ای که همه شخصیت ها به سمت دوربین نگاه میکنند و میگویند امیدوارم به کسی برنخورده باشه یا لحظه ای که مامور پلیس از مرکز درخواست کمک میکند و در همان لحظه به سرعت مامور دیگری وارد تصویر میشود یا قسمتی از فیلم در فصل اول که مسعود بعد از بیرون آمدن از وزارت مسکن میگوید خب مشکل مسکن هم حل شد ! اما اوج خلاقیت در انتقاد مربوط به قسمت 5 از فصل دوم است که در آن سه شخصیت اصلی با لباس همیشگی شان در استخر شنا میکنند و خیلی راحت و هوشمندانه به وضعیت پوشش در صداسیما طعنه میزنند ! در نگاه اول پخش این قسمت نشان از جنبه بالای صداسیما در شوخی با خودش را داشت اما در یک اقدام عجیب تکرار قسمت 5 این سریال پخش نشد تا متوجه شویم درهای انتقاد و شوخی با صدا و سیما همچنان بسته است هرچه قدر خلاقانه و بدون توهین به شخص خاصی باشد !
حبیب ( هوتن شکیبا ) مسعود ( امیرحسین رستمی ) و مازیار ( امیر کاظمی ) سه شخصیت اصلی فیلم هستند که هر کدام دغدغه و مشکلات خاص خودشان را دارند . حبیب وضع مالی مناسبی دارد اما به خاطر ظاهر نه چندان به روز و ضعف در برقراری ارتباط هنوز مجرد است . بازی فوق العاده هوتن شکیبا در کنار شخصیت پردازی خوب ایمان صفایی و سروش صحت در فیلمنامه کمک شایانی به دوست داشتنی شدن کاراکتر حبیب در سریال کرده تا جایی که میتوان گفت حبیب دوست داشتنی ترین و بامزه ترین کاراکتر سریال است . شاید اگر نقش حبیب را هر کس به جز هوتن شکیبا بازی میکرد این کاراکتر تا این حد دوست داشتنی نبود ! مسعود در آستانه ازدواج است اما مشکلات زیادی او را از آغاز زندگی مشترک دور میکند . مشکلاتی تلخی مثل بیکاری و بی پولی که به شکل هنرمندانه ای با حفظ صورت انتقادی به شکل بسیار بامزه و خنده دار از آب در آمده است . میتوان گفت بیشتر بار انتقادی فیلم روی دوش کاراکتر مسعود است . مازیار با بیماری سرطان دست و پنجه نرم میکند و فرزند خانواده ای پرتنش و گرفتار است که در فصل دوم سودای ازدواج نیز در سر دارد .
لیسانسه ها وظیفه اش را خوب انجام میدهد و مخاطب را میخنداند اما نه خنداندن سطحی و تکراری . باید به احترام سروش صحت و ایمان صفایی و تمام عوامل سریال لیسانسه کلاه از سر برداشت و گفت : از اینکه کمدی خوب میسازید و احترام مخاطب را حفظ میکنید سپاسگزاریم ! خسته نباشید .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید