پنج شنبه, 04 خرداد 1396 15:20

دستاورد اعتماد به دولت روحانی/درخواست برای پخش ربنای محمدرضا شجریان در ماه رمضان امسال

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دستاورد اعتماد به دولت روحانی/درخواست برای پخش ربنای محمدرضا شجریان در ماه رمضان امسال اولین دستاورد اعتماد به دولت روحانی/درخواست برای پخش ربنای محمدرضا شجریان در ماه رمضان امسال
سی و یک نما - پس از چند روز گذشتن از رای اعتماد دوباره به ریاست جمهوری حسن روحانی و دولت وی، اولین دستاورد آن در آستانه ماه مبارک رمضان، در خواست وزیر ارشاد از ریاست سازمان صدا و سیما؛ پخش دوباره صدای استاد شجریان در لحظات استقبال افطار با ربنای اوست.
 
 
یک منبع آگاه روز پنجشنبه از نامه‌ای خبر داد که سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رئیس سازمان صدا و سیما نوشته و در آن خواستار پخش «ربنای» محمدرضا شجریان در ایام ماه مبارک رمضان شد.
 
این منبع آگاه به خبرنگار ایرنا گفت: این نامه در حاشیه نشست روز گذشته چهارشنبه سوم خرداد اعضای کابینه «حسن روحانی» تسلیم «عبدالعلی علی عسکری» رئیس سازمان صدا و سیما شده است.
 
هنوز در خصوص تصمیم گیری در مورد پخش «ربنای» استاد شجریان در ایام ماه رمضان سال 96 خبری منتشر نشده است. موضوع این نامه در چند ساعت گذشته در شبکه های اجتماعی بازنشر شده است.
 
استاد محمدرضا شجریان پیشتر بارها گفته بود که «ربنا» متعلق به مردم است. «ربنا» یکی از آثار استاد آواز موسیقی سنتی ایران و شامل چهار دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربنا آغاز می‌ شود. شجریان ربنا را در دستگاه سه ‌گاه خوانده و با مرکب‌ خوانی (مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه‌ ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌ زند و به سه‌ گاه برمی‌ گردد.
 
این اثر ۱۹ اردیبهشت سال جاری ثبت ملی شد و «زهرا احمدی پور» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لوح ثبت ملی آن را به همایون شجریان فرزند محمدرضا شجریان اهدا کرد. استاد آواز ایران مدتی است به علت بیماری تحت مداوا است.
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید