پنج شنبه, 11 ارديبهشت 1393 15:31

نگاهی به سریال خوب "راه شیری " / سامان مقدم ، ایرج کریمی ، مونا زندی و عبدالحسن برزیده راه شیری را نشان می دهند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

هما گویا (سی و یک نما) – این شب ها ساعت 21 و 45 دقیقه شاهد سریال اپیزودیک راه شیری از شبکه دوم سیما هستیم .سریالی که ساخت آن از پنج سال پیش شروع شده و یک بار در کنداکتور قرار گرفت و دوباره پخش آن منتفی شد
ابتدا در پیش تولید این سریال قرار بر این بود تا در 13 اپیزود شش قسمتی و توسط سیزده کارگردان مطرح راه شیری به مقصد برسد که در تولید، این اتفاق رخ نداد و راه شیری فقط به چهار اپیزود در 24 قسمت به تهیه کنندگی "رامین عباسی زاده " بسنده کرد.  این چهار اپیزود ساخته چهار کارگردان خوب سینما و تلویزیون سامان مقدم ، ایرج کریمی ، مونا زندی و عبدالحسن برزیده است.

امشب پخش اپیزود اول راه شیری به کارگردانی سامان مقدم در حالی به پایا ن خود نزدیک می شود که مورد استقبال مخاطبین قرار گرفته است .اپیزودی که تا به اینجا داستانی روان دارد، به خوبی روایت می شود ،خوش ساخت است و بازیهای قابل توجهی دارد که باید به بازی بسیار خوب "حامد نوروزی" بازیگر ، خواننده و آهنگساز جوانی که در این اپیزود نقش شخصیت اصلی را بازی می کند اشاره کنم چرا که او به خوبی در کنار بازیگران کاملا حرفه ای و توانا خودنمائی می کند.همچنین لازم است از موسیقی دلپذیرو مناسب این اپیزود هم بگوئیم. 
در اپیزود «پسر» همایون ارشادی نقش جمشید، آهو خردمند نقش ملوک، حامد نوروزی نقش حامد، مهرداد ضیایی نقش کامران و سپیده علایی نقش هما را بازی می کنند.
فیلمنامه پسر را "امید سهرابی" نوشته است . پسر قصه زندگی جوانی را روایت می‌کند که از کانون اصلاح و تربیت مرخص شده و به دنبال هویت گمشده‌اش می‌گردد. نقش پدر در این اپیزود را "همایون ارشادی" بازی می‌کند .


عبدالحسن برزیده یکی از کارگردان‌های سریال «راه شیری» درخصوص پخش نشدن این مجموعه طی این سال‌ها به ایسنا می گوید: دلیل تأخیر در پخش «راه شیری» خیلی مشخص نبود ولی فکر می‌کنم بیشتر به خاطر جابه‌جایی مدیر شبکه‌ها بود که این سریال طی این سال‌ها عقب ماند.
این سریال ابتدا قرار بود با لینک‌های مشترک و قصه‌هایی که شخصیت‌هایشان در همه قصه‌ها حضور داشته باشند، ساخته شود ولی متأسفانه به دلایلی این اتفاق در «راه شیری» نیفتاد
برزیده با بیان اینکه قصه‌های «راه شیری» با گذشت پنج سال از ساخت، هنوز تازگی دارند عنوان کرد: با وجود اینکه پنج سال از ساخت سریال «راه شیری» می‌گذرد و تأخیر زیادی در پخش آن ایجاد شده، اما  قصه‌ها به قدری جذاب و به‌روز هستند که احتمالا مخاطبان از آن‌ استقبال خواهند کرد.
وی افزود: لازم است بگویم «راه شیری» جزو سریال‌هایی است که از برخی خط‌قرمز‌های صداوسیما عبور کرد و در بخش‌هایی به مباحثی پرداخت که شاید تاکنون مجموعه‌های دیگر وارد آن‌ها نشده‌اند.
.

رامین عباسی‌زاده درباره این مجموعه تلویزیونی می گوید: در ابتدا قرار بود مجموعه راه شیری در ۱۳ اپیزود ساخته شود، اما تغییر و تحول در سازمان بهزیستی که حامی این مجموعه بوده، باعث شد تنها چهار اپیزود از این سریال با ۲۴ قسمت تولید شود. بر اساس توضیحات این تهیه‌کننده فیلمنامه مجموعه راه‌ شیری از سوی چند نویسنده به سرپرستی احمد رفیع‌زاده نوشته شده و هر یک از اپیزودهای این مجموعه داستان‌هایی مستقل دارد که این داستان‌ها در مقاطعی به هم ارتباط پیدا می‌کند. به گفته عباسی‌زاده، مجموعه راه شیری به معضلات اجتماعی مانند بیکاری، مهاجرت، اعتیاد، زنان بی‌سرپرست، طلاق و… می‌پردازد. وی درباره ارتباط این اپیزودها گفت: بیشتر از هر چیز، این اپیزودها به لحاظ مفهومی با هم در ارتباط هستند و در تمامی آنها به موقعیت‌های دشوار روحی انسان‌ها اشاره شده است. این تهیه‌کننده درباره ترتیب نمایش اپیزودهای این مجموعه گفت: نمایش مجموعه راه شیری با اپیزود پسر آغاز می‌شود و بعد از آن به ترتیب با اپیزودهای خلسه، تحقیر و خط رو خط ادامه پیدا می‌کند.

اپیزود اول:"پسر" – در ابتدا ی کلام در مورد آن گفته شد

اپیزود دوم: "خلسه" - بعد از اپیزود پسر، مجموعه راه شیری با اپیزود خلسه به‌کارگردانی عبدالحسین برزیده ادامه پیدا می‌کند. تهیه‌کننده این مجموعه گفت: در این اپیزود ماجرای یک قتل دستمایه طرح مسائلی درباره آشفتگی‌های کانون خانواده قرار می‌گیرد. داستان خلسه درباره وکیلی خوشنام به نام عظیمی است که همیشه در پرونده‌های قضایی موفق بوده، اما به طور اتفاقی با موضوع قتل زنی به نام هما مواجه می‌شود که پسرش او را به قتل رسانده است. در این اپیزود امین تارخ نقش عظیمی را بازی می‌کند. از بازیگران اپیزود خلسه بجز امین تارخ می‌توان به رامین راستاد، لیلی تقوی، حنانه شهشهانی، نگین معتضدی، آیدا فقیه‌زاده، یاشا رستمی، مرتضی کاظمی، سیامک اشعریون و فرامرز روشنایی اشاره کرد.
اپیزود سوم : "خط رو خط" - اپیزود دیگری از مجموعه راه‌شیری خط رو خط است که در شش قسمت به کارگردانی "مونا زندی" ساخته شده و ماجرای آن از آنجا شروع می‌شود که موبایل والدین دو کودک در مهد کودک با هم عوض می‌شود و زمینه برای سوء‌تفاهم‌های بسیاری فراهم‌می‌شود. براساس توضیحات عباسی‌زاده درباره این اپیزود، فیلمنامه خط رو خط از سوی مونا زندی با همکاری آزاد جعفریان نوشته شده است. جمشید مشایخی، کتایون امیرابراهیمی، رویا جاویدنیا، ایرج شهزادی، نونا زندی، طوفان مهردادیان و رضا فیاضی از بازیگران این اپیزود هستند. جمشید مشایخی در این اپیزود نقش یک پیرمرد خوشنویس را بازی می‌کند و کتایون امیرابراهیمی نقش اصلی زن این فیلم را به‌عهده دارد.
اپیزود چهارم: "تحقیر" - آخرین اپیزود مجموعه راه شیری تحقیر نام دارد. عباسی‌زاده درباره این اپیزود گفت: تحقیر را "ایرج کریمی" کارگردانی کرده و درباره نویسنده‌ای به نام فرهاد راسخ است که در زندگی مشترکش با همسرش که هدیه نام ‌دارد دچار مشکل شده است. او در موقعیت حساسی از زندگی زوج دیگری قرار گرفته و مجبور می‌شود وارد بازی خطرناکی شود. به گفته این تهیه‌کننده نقش فرهاد راسخ در این اپیزود را علی‌قربان‌زاده بازی می‌کند و از دیگر بازیگران این مجموعه می‌توان سولماز غنی، میسا مولوی، مریم ذکایی و احسان امانی را نام برد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید