جمعه, 06 بهمن 1402 23:22

نگاهی به مهمترین کاراکترهای آتشنشان در سینما و تلویزیون به بهانه رشادت آتشنشانان در مهارحریق بیمارستان گاندی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نگاهی به مهمترین کاراکترهای آتشنشان در سینما و تلویزیون به بهانه رشادت آتشنشانان در مهارحریق بیمارستان گاندی نگاهی به مهمترین کاراکترهای آتشنشان در سینما و تلویزیون به بهانه رشادت آتشنشانان در مهارحریق بیمارستان گاندی سی و یک نما

مهار حریق بیمارستان گاندی، سبب شد تا بارِ دیگر رشادتِ قهرمانانِ آتش‌نشان به رخ کشیده شود و این در حالی است که هنوز مدت زمان زیادی نیست که از حادثه‌ی تلخِ پلاسکو و شهادتِ تعداد زیادی از آتش‌نشانانِ غیورِ ایران می‌گذرد، آن اتفاق می‌توانست دست‌مایه‌ی ساختِ فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری شود؛ مانند آن‌چه هالیوود در قبالِ حادثه‌ی یازده‌ سپتامبر انجام داد و هنوز که هنوز است مشغولِ ساخت اثر درباره‌ی آن رویداد است؛ اما به نظر می‌رسد سینماگرانِ ایرانی با وجود بارِ دراماتیکِ شغلِ آتش‌نشانی، تمایلِ چندانی به ساختِ آثاری حولِ‌ این موضوع ندارند و بر همین اساس فیلم چهارراهِ استانبول و سریال «عملیات 125» تنها اندوخته‌ی هنرهای تصویری است که در آن، آتش‌نشانان نقش دارند.

هرچقدر سینمای جهان به موضوع آتش‌نشانی به دلیلِ هیجانِ ذاتی این شغل پرداخته و حاصلِ آن فیلم‌های مهمی چون آسمان‌خراش جهنمی، ضد حریق، بازافروختگی، نردبان 49، تنها شجاعان و سریال‌هایی چون Rescue Me و Chicago Fire است، سینمای ایران از قابلیت‌های دراماتیکِ این شغل بی‌بهره مانده است،از همین رو در این گزارش به بازیگرانی پرداخته‌ایم که نقشِ یک آتش‌نشان را بازی کرده‌اند.البته از آنجاییکه سریال «عملیات 125» با محوریت آتشنشانان ساخته شده و تعدادی زیادی از بازیگران در این سریال نقش ْتشنشان را بازی کرده‌اند، فقط به مرور سه کاراکتر مهم این سریال سه فصلی پرداخته‌ایم.


امین تارخ | پرنده‌ی کوچک خوشبختی | پوران درخشنده | 1366

62389262.jpg

امین تارخ (بازیگر فقید سینمای ایران) در فیلم پرنده‌ی کوچکِ خوشبختی، آتش‌نشان است. او در این فیلم نقش پدر ملیحه را بازی کرد. کاراکتر امین تارخ در این فیلم در نقش یک پدر به ظاهر مراقب و نگران اما در واقع ساده و بی‌توجه است؛ به طوری‌که اگر معلم (هما روستا) او راراهنمایی نکند، حتی متوجه‌ی بحران عمیق روحی کودکش نمی شود و او را مایه‌ی شرم‌ساری‌اش می‌داند. او شب تولد بچه‌اش به شکار رفته و در همان شب، همسرش بر اثر حادثه‌ای در استخر غرق شده و فرزندِ چهار ساله‌اش ساعت‌ها شاهد این ماجرا بوده است. قدرتِ بازیگران یکی از نکاتِ قوت پرنده‌ی کوچک خوشبختی است و بازی تارخ و روستا، بهترینِ آن.


مهدی پاکدل | چهارراه استانبول | مصطفی کیایی | 1396

74eab37123dd638c42e407649ac6bcf4.jpg

فیلم چهارراهِ استانبول، اگرچه در مورد پلاسکو نیست و تنها جریاناتِ آن در بستر این واقعه تاریخی رخ می‌دهد، اما تنها فیلمی است که این حادثه را به تصویر کشیده. زمانی که فیلم در جشنواره اکران شد، کیایی گفت: «مطمئن بودم اگر سراغ این داستان نمی‌رفتم، کسی به این موضوع نمی‌پرداخت» و حالا پس از سال‌ها، می‌بینیم که فیلمِ او تنها اثر درباره‌ی حادثه‌ی دلخراش چهارراه استانبول است. در این فیلم مهدی پاکدل نقشِ فریبرز (فرمانده‌ی آتش نشانان) را برعهده داشت و بازی درخشانی از خود نشان داد. بازسازی ساختمان پلاسکو و صحنه‌ی حضور آتش نشانان در آن در مدت زمانِ کوتاهی پس از این رخداد، تاثیرپذیری فیلم و البته بازی پاکدل را بیش‌تر کرد. خودش درباره‌ی این اثر گفته است: «ماجرای پلاسکو در زمان این کار هنوز داغ بود و همین مسئولیتِ‌ کار من را بیش‌تر می‌کرد. تمام تلاشم را برای ایفای آن به کار بستم و نقش برایم ماندگار شد.»


ایمان صفا | عملیات 125 | کار گروهی | 94-1387

62156670.jpg

ایمان صفا اگرچه این روزها ستاره‌ی سریال‌های شبکه‌ی نمایش خانگی است، اما با بازی در نقشِ آتش‌نشانِ سریال عملیات 125 شناخته شد. او در فیلمِ «قرنطینه» نقشی کوتاه داشت که بهروز افخمی آن را تدوین می‌کرد و همان‌جا از او برای حضور در این سریال دعوت کرد؛ او از بازی سخت در این نقش می‌گوید و اینکه با وجود آن‌که آتش مهار شده، اما هم‌چنان خطرناک است. صفا می‌گوید که بسیار مشتاق است تا بارِ دیگر اثری با موضوع آتش‌نشانان تولید شود، هر چند خودش در آن بازی نکند. او همچنین به نبودِ تجهیزاتِ آتش‌نشانی اشاره می‌کند که باید برطرف شود.


امیررضا دلاوری | عملیات 125 | کار گروهی | 94-1387

عملیات-03.jpg

دلاوری در این سریال نقش فرهاد کاظمی را بازی می‌کند. او که اولین بار در مدیومِ تصویر با این کارگردان کار کرده است، در این تجربه نیز با او همراه شد و آ‌ن‌طور که خودش گفتهف تحقیقات بسیاری درباره‌ی این نقش انجام داده است. در این سریال یک کارشناسِ آتش‌نشانی وجود داشت و به او و دیگر بازیگران کمک می‌کرد و حتی مجلات و اطلاعاتی را برای مطالعه در اختیار آنان قرار می‌داد. این یکی از ماندگارترین نقش‌های دلاوری در قابِ تلویزیون بوده است.


کاوه خداشناس | عملیات 125 | کار گروهی | 94-1387

کاوه خداشناس در هر سه فصلِ این سریال بازی کرد. او در این سریال اکشنِ بسیاری داشت و در بسیاری از عملیات‌های آتش‌نشانی حضور داشت که آمادگی بدنی بسیاری را طلب می‌کند. خودش می‌گوید: «تمام ریزه‌کاری‌ها را باید در مدت طولانی کار سنگینی در دفعات و تعداد بالای برداشت‌ها انجام می‌دادیم.» او علیرغم همه‌ی سختی‌هایی که چه به لحاظ امنیتی و چه به لحاظ جسمی در این سریال با آن مواجه بود، این سریال را تجربه‌ی خوبی می‌داند. او به مانند ایمان صفا در هر سه فصل «عملیات 125» حضور داشت و ایفاگر ماموری به نام «علیرضا».

سما بابایی / فیلم نیوز

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید