سه شنبه, 29 مهر 1399 11:36

آثار مستند مصطفی فرزانه را در هاشور آنلاین تماشا کنید

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آثار مستند مصطفی فرزانه را در هاشور آنلاین تماشا کنید آثار مستند مصطفی فرزانه را در هاشور آنلاین تماشا کنید

سی و یک نما - برای اولین بار آثار مصطفی فرزانه از پیشگامان سینمای مستند ایران در سایت هاشور به صورت آنلاین و رایگان نمایش داده می شود. علاقه‌مندان می‌توانند فیلم‌های "جزیره خارک"، "وقایع ایرانی"، "کوروش کبیر"، "زن و حیوان" و "مینیاتورهای ایرانی" را در سایت هاشور به صورت رایگان مشاهده کنند. 

به گزارش سی و یک نما به نقل از روابط عمومی هاشور، آثار مصطفی فرزانه با حمایت انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ایران و سفارت فرانسه در سایت هاشور به صورت آنلاین و رایگان به نمایش درمی آید.

علاقمندان سینمای ایران می توانند فیلم‌های «جزیره خارک»، «وقایع ایرانی»، «کوروش کبیر»، «زن و حیوان» و «مینیاتورهای ایرانی» این فیلمساز پیشگام را از تاریخ ۷ تا ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹ در سایت هاشور مشاهده کنند.

اکران آنلاینِ مرور فیلم‌های مستند مصطفی فرزانه به صورت رایگان در سایت هاشور به آدرس اینترنتی https://hashure.com از ۷ آبان ماه به مدت پنج روز قابل دسترسی و تماشا است.

مصطفی فرزانه، نویسنده٬ مترجم و سینماگر ۹۱ ساله ایرانی مقیم فرانسه به واسطه ارتباطِ کتاب‌هایش درباره صادق هدایت شناخته می‌شود. وی اولین سینماگر ایرانی است که در سه جشنواره کن، ونیز و لوکارنو با فیلم‌هایش حضور داشته است.

فرزانه ابتدا در سال ۱۳۳۷ با فیلم «مینیاتورهای ایرانی» در جشنواره فیلم ونیز حضور پیدا کرد و پس از آن در سال ۱۳۴۰ با فیلم «کورش کبیر» در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه جشنواره فیلم کن شرکت کرد. وی با فیلم «زن و حیوان» در سال ۱۳۴۱ در جشنواره‌ لوکارنو حضور داشت و جایزه بهترین فیلم کوتاه هنری را نیز گرفت. پس از مدتی به ایران آمد و مستند «جزیره خارک» را ساخت و نخستین آموزشگاه سینمایی را در سال ۱۳۴۵ تاسیس کرد و از اولین پایه‌گذاران تلویزیون ملی ایران بود.

وی علاوه بر ساخت فیلم در عرصه ادبیات، رمان «چار درد» سال ۱۳۳۳ و نمایشنامه «ماه گرفته» سال ۱۳۳۴منتشر کرد. از دیگر آثار شاخص او می توان به کتاب «آشنایی با صادق هدایت» در سال ٬۱۳۶۷ رمان «خانه» سال ۱۳۶۹ و «عنکبوت گویا» سال ۱۳۷۵ اشاره کرد. فرزانه همچنین ترجمه‌هایی از گوگول، فروید، اشتفان تسوایک، رنه گروسه، و ژان پل سارتر را نیز در کارنامه خود دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید