معرفی فیلم

نقد فیلم و سریال

گزارش تصویری

اخبار سینمای ایران

جمعه, 08 بهمن 1395 13:55

ایندی‌وایر: اعتراض علیدوستی یادآوری کرد هالیوود نمی‌تواند تصویر امریکا را نجات دهد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ایندی‌وایر: اعتراض علیدوستی یادآوری کرد هالیوود نمی‌تواند تصویر امریکا را نجات دهد ایندی‌وایر: اعتراض علیدوستی یادآوری کرد هالیوود نمی‌تواند تصویر امریکا را نجات دهد

سی و یک نما- در حالی که اعلام ترانه علیدوستی درباره شرکت نکردن در مراسم اسکار به نشانه اعتراض به دستور روز گذشته رئیس جمهور امریکا در رسانه‌های جهان و از جمله رسانه‌های سینمایی امریکایی بازتاب داشته است، علیدوستی در گفت‌وگو با نیویورک تایمز توضیح بیشتری درباره دلایل این تصمیم خود داده است.

 

چند روز بعد از علام نامزدهای اسکار 2017 و قرار گرفتن «فروشنده» در بین نامزدهای رشته بهترین فیلم خارجی، دونالد ترامپ فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن صدور ویزای امریکا برای شهروندان هفت کشور از جمله ایران به مدت 30 روز ممنوع می‌شود. در واکنش به این اتفاق، علیدوستی در توییتی به زبان انگلیسی این اقدام را «نژاد پرستانه» خواند و نوشت در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند.

ساعاتی پیش خبرآنلاین ترجمه گفت‌وگوی کوتاه علیدوستی با روزنامه نیویورک تایمز را منتشر کرد که در آن توضیح بیشتری درباره این واکنش داده شده است.

علیدوستی گفته است: «تصمیم گرفتم حتی اگر امکان حضور در اسکار را داشته باشم در این مراسم شرکت نکنم، چون دیدن اینکه مردم معمولی هموطنم از حق قانونی خود برای دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می‌شود، عمیقا مرا آزرده است.»

بازیگر نقش رعنا در «فروشنده»‌ به نیویورک تایمز گفته که درباره تصمیم خود با اصغر فرهادی گفت‌وگو نکرده و نمی‌داند که چه کسانی از طرف فیلم «فروشنده» به اسکار می‌روند. به گفته علیدوستی، اصغر فرهادی در مراسم اینچنین معمولا بازیگران اصلی فیلم را با خود همراه می‌کند.

علیدوستی با اشاره به اینکه آمریکا در تهران سفارتخانه ندارد و ایرانیان برای انجام کارهای مربوط به ویزا به کشورهای همسایه سفر می‌کنند توضیح داده است:‌ «بسیاری از مردم کارهای ضروری پزشکی دارند. من مطمئنم که بسیاری از آن‌ها برای خوش‌گذرانی یا تعطیلات به آمریکا سفر نمی‌کنند و کارهای بسیار مهم‌تری دارند. مطمئنم که آمریکا نیز بارها از حضور ایرانیان مهاجر و خدماتشان سود برده است. بنابراین اصلا برای من قابل قبول نیست به دولتی احترام بگذارم که برای مردم کشور من احترامی قائل نیست.»

 

اگر «فروشنده» اسکار ببرد، غیبت علیدوستی طعنه‌آمیزتر می‌شود

رسانه‌هایی مانند هالیوود ریپورتر و ایندی‌وایر هم واکنش علیدوستی را بازتاب داده‌اند. هالیوود ریپورتر بعد از اعلام تصمیم علیدوستی نوشته است: «نه اصغر فرهادی که در سال 2014 برای «جدایی نادر از سیمین» اسکار برد و نه شهاب حسینی دیگر بازیگر اصلی فیلم درباره این که برنامه‌ای برای شرکت در مراسم اهدای جوایز اسکار دارند یا نه، صحبت نکرده‌اند.»

ایندی‌وایر درباره اعتراض علیدوستی به دستور ترامپ نوشته محکوم کردن تصمیم ترامپ توسط ترانه علیدوستی «یادآوری تلخی‌ست که حتی هالیوود نمی‌تواند تصویر امریکا را در چشم جهانیان نجات دهد.»

ایندی‌وایز در ادامه نوشته اگر «فروشنده» جایزه اسکار را ببرد، «غیبت علیدوستی بسیار طعنه‌آمیزتر خواهد شد.»

منبع: آی سینما

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت