جمعه, 27 تیر 1399 18:27

بازیگرانی که به تدریج سوپر استار شدند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
بازیگرانی که به تدریج سوپر استار شدند بازیگرانی که به تدریج ستاره شدند

لیلا رحیمی خوشبخت/ سی و یک نما _ این اتفاق معمولا در ایران بسیار می افتد که بازیگری با اولین حضور خود در سینما یا تلویزیون تبدیل به ستاره و گاه فوق ستاره می شود.

بعضی از آنها در طول زمان ثابت می کنند که استحقاق چنین جایگاهی را داشته و دارند و بعضی با کارهای بعدی خود کمرنگ و کمرنگتر می شوند و بعضی دیگر با انتخاب های غلط، مسیر خود را گم می کنند. پرداختن به این گروه از بازیگران چندان کار ساده ای نیست اما می شود از بازیگرانی گفت که به تدریج، خود و توانایی هایشان را اثبات کرده اند.

پرداختن به این گروه از بازیگران چندان کار ساده ای نیست اما می شود از بازیگرانی گفت که به تدریج، خود و توانایی هایشان را اثبات کرده اند. در ادامه چند بازیگر را که با قاطعیت، توان بازیگری و حتی کارگردانی خود را به رخ کشیدند و تبدیل به ستاره های مطرح و البته گرانقیمت سینمای ایران شدند، می بینیم.

هومن سیدی

هومن سیدی در سریال" راه بی پایان" همایون اسعدیان  در حالی مطرح شد که او را کمتر کسی می شناخت اما حالا نه تنها در بازیگری  بلکه در کسوت کارگردانی هم حرفهای بسیاری برای گفتن دارد و به عنوان یک کارگردان مولف مطرح شده است. هومن سیدی چه به عنوان بازیگر و چه به عنوان کارگردان آثار قابل تاملی را در کارنامه هنری خود ثبت کرده است. کاراکتر بی‌تفاوت اما جذاب پیمان در سریال عاشقانه تنها گوشه ای از هنر او در خلق تیپ‌های خاص است. در عرصه کارگردانی هم  آفریقا برای او شروع قدرتمندی بود. فیلمی که به گفته منتقدان در زمره آثار نئو نوآر سینماست و نوید کارگردانی خوش قریحه را به سینمای ایران میداد که در ادامه مسیر با "مغزهای کوچک زنگ زده" این امر را به همگان ثابت کرد.طرفداران او حالا منتظر سریال شبکه خانگی او با عنوان "قورباغه" و با بازی نوید محمدزاده هستند.

 
 
 
جواد عزتی
جواد عزتی بیشتر بازیگر تئاتر  بود که طنازی اش در سریال های تلویزیونی به چشم آمد.
او در ابتدااز آن دست طنازان تیپیکال بود که به یکباره مخاطبین سینما و منتقدین را با نقش های جدی شگفت زده کرد و در هرنقشی برای مخاطب باور پذیر شد. حتی اگر آن نقش، یک مامور اطلاعاتی با عینک و ریش دهه شصت " ماجرای نیمروز" باشد. او همانقدر این توانایی را دارد تا بارقص بندری‌ خنده بر لبهای مخاطب عام بیاورد و فروش گیشه را تضمین کند که با بازی درخشان در تنگه ابوقریب و شنای پروانه مخاطب عام و خاص را یکجا حیرت‌زده می کند. (حیرتی به اندازه نبودن نامش در بین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای "شنای پروانه" در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر).
به هر حال هرچند دستان جواد عزتی هنوز سیمرغی را لمس نکرده است اما دیر یا زود این امر برای بازیگر توانمند سینمای ایران اتفاق خواهد افتاد.
 
 
 
 
طناز طباطبایی
طناز طباطبایی سال گذشته سیمرغ بلورینی را دریافت کرد که می بایست چند سال پیش و برای فیلم هیس می گرفت و گر چه در شنای پروانه بسیار خوب ظاهر شد اما برای فیلم هیس بسیار زحمت کشیده بود. طناز طباطبایی هم مثل بسیاری از بازیگران مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است. بازی در سریال ذبیح اولین کار تلویزیونی اوست که بعید به نظر می‌رسد کسی آن را به یاد بیاورد. حضور حرفه ایش در سینما با دیشب باباتو دیدم آیدا رقم خورد اما درسالهای اخیر با حضور در آثار پر مخاطبی همچون  هیس دخترها فریاد نمی‌زنند، خشم و هیاهو، ویلاییها و غیره در نقشهای کاملا متفاوتی ظاهر شد. از همسر یک رزمنده بسیجی تا نقش زنی فریب خورده در عشق که یادآور عشق جنجالی شهلا جاهد به ناصر محمدخانی بود. 
غزاله دختر طرد شده حاج یونس فتوحی این روزها در شنای پروانه خوش می درخشد. نقشی که برای او  بالاخره سیمرغ بلورین را به همراه آورد.
 
 
 
 
شهاب حسینی
شهاب حسینی، یکی از مطرح ترین سوپراستارهای حال حاضر سینما و برنده نخل طلای کن از معدود هنرپیشگانی است که شانس حضور در بسیاری از آثار مطرح سینمایی را داشته است. در حالی که حضور جلوی دوربین را با اجرا شروع کرد و با بازی در آثار پرمخاطب تلویزیونی همچون پس از باران، پلیس جوان بیشتر به عنوان یک ستاره  خوش سیما مطرح شد اما کم کم توانایی های فوق العاده اش در بازیگری نظرهمه را جلب کرد. مدار صفر درجه، ایفای نقش قباد دیوانسالار در عاشقانه تاریخی شهرزاد، هنرنمایی در آثار اصغر فرهادی تنها گوشه ای از قدرت بازیگری این هنرمند محبوب است. سوپر استار که برای آن سیمرغ بلورین را به شایستگی به چنگ آورد، بازی متفاوتش در حوض نقاشی، آفریقا (تنها با چند دیالوگ)، جدایی نادر از سیمین، ساکن طبقه وسط(در کسوت بازیگر و کارگردان)،‌ برادرم خسرو و دوران عاشقی از جمله آثاری است که در کارنامه درخشان مجری برنامه اکسیژن درج شده است. او این روزها در آمریکا به سر میبرد و کمپانی فیلمسازی پل مدیا را راه اندازی کرده است.
 
 
 
امیر آقایی
امیرآقایی از جمله بازیگرانی است که برای رسیدن به حقش، طاقت آورد و برای اثبات خود زحمت زیادی کشید. او هرچند کار در تلویزیون را با "خاک سرخ" حاتمی کیا آغاز کرد اما مخاطبان دهه هشتاد تلویزیون او را با نام "پیمان" در سریال "اولین شب آرامش" به یاد می آورند.  سریالی که در اولین گفتگویش پس از سال ها انزوا با روزنامه شرق (از قضا با  مدیر سایت سی و یک نما - هما گویا - که در آن زمان خبرنگار روزنامه شرق بود) گفت که چطور با چنگ و دندان نقش پیمان را تصاحب کرده است و از سکانسی یاد می کرد که از بازیگر نقش مقابلش می خواست تا محکمترین سیلی را به گوشش بنوازد. آقایی سینما را هم با حاتمی کیا شروع کرد اما باز هم اگر بخواهیم به چند بازی خوب از او در سالهای اخیر اشاره کنیم بدون شک  سعادت آباد، بدون تاریخ ، بدون امضا از مهمترینشان هستند.  این روزها آقازاده و شنای پروانه با حضور امیر آقایی از پر فروش ترین آثار شبکه خانگی و سینما هستند. فیلم خوب شنای پروانه که با بازی او در نقش یک گنده لات، بی تردید نقطه اوج بازیگری اوست که سیمرغ بلورین سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را نیز برای او به ارمغان آورد. سرزمین کهن با بازی او هنوز در انتظار پخش از رسانه ملی است.
 
 
 
 
سارا بهرامی
سارا بهرامی نیز با تلویزیون شناخته شد و اگر مخاطب رسانه ملی باشید حتما سریال "پروانه" را اگر در زمان پخش از شبکه دوهم ندیده باشید، در شبکه "آی فیلم" و "تماشا" چندباری دیده اید. سریالی که با معرفی سارا بهرامی مهمان خانه های مردم بود و در ایام دهه فجر روی آنتن رفت. هرچند به یکباره اتفاق نیفتاد اما فاصله شهرت تا سیمرغ برای سارا بهرامی چندان طولانی نبود. نقش باورپذیر یک معتاد در فیلم دارکوب این جایزه ارزشمند را برای او به ارمغان آورد. نقشی که به گفته خودش به‌خاطر آن از درون خرد شد و شکست. خانه‌ای در خیابان چهل و یکم، هزارپا، ایتالیا ایتالیا از جمله آثاری است که بهرامی در آنها به ایفای نقش پرداخته است.
 
 
 
 
کوروش تهامی
کوروش تهامی نقشهای کوتاه بسیاری را تا به امروز بازی کرده است از فیلمها و سریالهای نه چندان مطرح تا آثار ارزشمند سینمایی. نگاه نگران او در سریال زیر تیغ وقتی که بر سر دوراهی عشق و انتقام قرار گرفته بود، آشناترین تصویری است که از او سراغ داریم. اما سالها بعد همین عاشق دلخسته با "به رنگ ارغوان" ابراهیم حاتمی کیا نگاه ها را به خود جلب کرد و در رگ خواب آنچنان در قالب مردی هوسباز فرو رفت که گویی ایفای این نقش جز از کوروش تهامی از کسی بر نمی آمد.
 
 
 
صابر ابر
صابر ابر هم از تلویزیون و احرا شروع کرد اما بیشتر از آنکه در تلویزیون دیده شود در سینما به چشم آمد. البته گاهی هم از کنار بازی های خوب او به سادگی گذشتند. مثل حضور فوق العاده اش در دو فیلم درباره الی و دایره زنگی. کارنامه هنری او گواهی بر این ادعاست که او در هر نقشی هرچند کوتاه حق مطلب را ادا کرده است. چه آنجا که با عینک ته استکانی و موهای زردرنگ در فیلم هیچ ظاهر شد چه در قاب عکسی کوچک بر طاقچه خانه مادری دلتنگ و تنها در آشغال های دوست داشتنی. درباره الی و دایره زنگی دوبار نامزدی در جشنواره فیلم فجر را برایش به ارمغان آورد. اینجا بدون من، قندون جهیزیه، ویلاییها، مسخره باز، بوسیدن روی ماه از جمله کارهای سینمایی او به شمار میروند. او که دستی هم در نوشتن دارد تجربه بازیگریش را در آکادمی این/ جا میان شهر در اختیار علاقمندان گذاشته است.
 
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید