چهارشنبه, 08 آبان 1392 19:33

"باشو یک زندگی" ...از نگاه کیوان کثیریان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

باشو غریبه کوچک فیلمی است که نه سکانس به سکانس ،بلکه پلان به پلان آن در یاد و خاطره ی سینمای ایران باقی مانده است . فیلمی که عشق را به تصویر می کشد و تلخی جنگ را از زاویه دیگری می نگرد.


سکانسی که باشو کتاب فارسی بچه های شمالی را می گیرد و از روی آن می خواند . از روی آن برای کودکان سرزمینش می خواند که با هر زبان و هر رنگ که باشیم ...ایران وطن ماست و همین کافی است تا بدانیم چرا "بهرام بیضائی" بهرام بیضائی است.
چند سال پیش یک آدم خوش ذوق رفت و باشو را پیدا کرد . باشو همان باشو بود ، در جنوب هم که بود هنوز غریبه مانده بود اما دیگر کوچک نبود.
حالا "کیوان کثیریان" کارشناس و منتقد سینما مستندی از زندگی او ساخته است . زندگی "عدنان عفراویان" که مراحل تصویر برداری این مستند به پایان رسید و تدوین "باشو" هم تمام شد و خبر تازه این است:

ﺗﺪﻭﯾﻦ ﻓﯿﻠﻢ ﻣﺴﺘﻨﺪ ﺑﻠﻨﺪ "ﺑﺎﺷﻮ؛ ﯾﮏ ﺯﻧﺪﮔﯽ" به تهیه کنندگی و کارگردانی ﮐﯿﻮﺍﻥ ﮐﺜﯿﺮﯾﺎﻥ ﺑﻪ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﺭﺳﯿﺪ ﻭ ﻓﯿﻠﻢ ﻭﺍﺭﺩ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺻﺪﺍﮔﺬﺍﺭﯼ ﺷﺪ. ﺗﺼﻮﯾﺮﺑﺮﺩﺍﺭﯼ ﺍﯾﻦ ﻣﺴﺘﻨﺪ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 1390 ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﻭ ﺍﻫﻮﺍﺯ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺗﺪﻭﯾﻦ ﺁﻥ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺤﺴﻦ ﺧﺎﻥ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻭ ﻋﺮﻓﺎﻥ ﻧﻈﯿﻔﯽ ﺑﻪ ﺍﺗﻤﺎﻡ ﺭﺳﯿﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻓﯿﻠﻢ ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﻪ ﻓﺮﺍﺯ ﻭ ﻓﺮﻭﺩ ﻫﺎﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻋﺪﻧﺎﻥ ﻋﻔﺮﺍﻭﯾﺎﻥ ﺑﺎﺯﯾﮕﺮ ﻓﯿﻠﻢ "ﺑﺎﺷﻮ ﻏﺮﯾﺒﻪ ﮐﻮﭼﮏ" ﮐﻪ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺩﺭ ﺁﺳﺘﺎﻧﻪ ﭼﻬﻞ ﺳﺎﻟﮕﯽ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺭ ﺍﻫﻮﺍﺯ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﻣﺠﺘﺒﯽ ﻭ ﺣﺎﻣﺪ ﺣﺴﯿﻦ ﺯﺍﺩﻩ ﺗﺼﻮﯾﺮﺑﺮﺩﺍﺭﺍﻥ ﺍﯾﻦ ﻓﯿﻠﻢ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﻭ ﺻﺪﺍﮔﺬﺍﺭﯼ ﺁﻥ ﺗﻮﺳﻂ ﺑﻬﻤﻦ ﺍﺭﺩﻻ‌ﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.


 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید