چهارشنبه, 06 فروردين 1399 19:22

به بهانه درگذشت فرزانه تاییدی / دختر زاغ و بوری که بازیگری را بلد بود

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به بهانه درگذشت فرزانه تاییدی / دختر زاغ و بوری که بازیگری را بلد بود به بهانه درگذشت فرزانه تاییدی / دختر زاغ و بوری که بازیگری را بلد بود

سی و یک نما - چهره اش شبیه فرنگی ها بود. با چشمهای خیلی زاغ و موهای بوری که با رنگ مو بورترش می کرد.

برای همه عجیب بود که همسر " پرویز کاردان" نویسنده، کارگردان و بازیگر باشد که با نقش "مراد برقی" می شناختیم. خیلی به هم نمی آمدند. زندگی مشترکشان هم چندان طولی نکشید و ًثمره اش هم یک پسر بود به نام کیوان.
نوجوانی اش را در فرنگ گذرانده بود و اگر از طرف یک کارگردان خوب برای ایفای یک نقش متفاوت  در فیلم "هشتمین روز هفته" دعوت نمیشد، شاید هرگز به ایران نمی آمد.همان نقشی که برایش جایزه ی سپاس بهترین بازیگر زن سال را به ارمغان آورد.

 

به بهانه درگذشت فرزانه تاییدی  

هشتمین روز هفته   

در تئاتر بود که خوش درخشید و نه زاغی اش مطرح بود و نه بوریش و نه بلد بود رقص کافه ای بکند. این هنرش بود که او را روی صحنه می برد تا همه را شگفتزده کند. و بعد در سینما بشود بازیگر مورد اعتماد مسعود کیمیایی در فیلم های" خاک " و "سفر سنگ". بشود ستاره ی فیلمی سختی به نام "میراث من جنون" به کارگردانی مهدی فخیم زاده و به واسطه ی عشق تازه اش بهروز به نژاد با "سیروس الوند" آشنا شود که او را مقابل محبوب ترین خواننده نسل جوان یعنی "داریوش اقبالی" بگذارد تا با درخشش در فیلم " فریاد زیر آب" هر که هم او را نمی شناخت، حالا بشناسد. او "فرزانه تاییدی" بود.

 

به بهانه درگذشت فرزانه تاییدی

 

زمان انقلاب کارمند تلویزیون و سینما محسوب میشد اما دو سال بعد از انقلاب پاکسازی شد در حالی که هرگز فیلمی خارج از چارچوب بازی نکرده بود. دوباره رفت و در لاله زار صحنه ها را بازی کرد اما طولی نکشید که حتی در تئاتر هم ممنوع الکار شد. انگار همه ی وجودش شده بود نفرت. قاچاقی فرار گرد و با بهروز به نژاد به اروپا رفت و در دهه ی هفتاد با بازی در فیلم هالیوودی " بدون دخترم هرگز" با "سالی فیلد" (بازیگر سریال" راهبه پرنده" و فیلم اسکاری "فارست گامپ") همبازی شد و با حضور در این فیلم ضد انقلابی برای همیشه راه بازگشتش به ایران را بست.

 

به بهانه درگذشت فرزانه تاییدی  

فریاد زیر آب

 

او همچنان با بهروز به نژاد زندگی می کرد که به بیماری سرطان مبتلا شد و در چهارم فروردین، در یک روز کرونایی در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

 

به بهانه درگذشت فرزانه تاییدی    

میراث من جنون

 

دیدگاه‌ها  

+1 #1 كوشا 1399-10-07 14:59
خدا بيامرزه چه بازيگري
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید