پنج شنبه, 03 آذر 1401 20:36

صدور بیانیه‌ای از سوی اعضای خانه سینما که امضای مشخصی ندارد / بیانیه شماره یک یا دو؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
صدور بیانیه‌ای از سوی اعضای خانه سینما که امضای مشخصی ندارد / بیانیه شماره یک یا دو؟ صدور بیانیه‌ای از سوی اعضای خانه سینما که امضای مشخصی ندارد / بیانیه شماره یک یا دو؟

سی و یک نما - جمعی از اهالی خانه سینما بیانیه دادند. این بیانیه به عنوان "بیانیه شماره یک" در رابطه با اتفاقات اخیر از جمله بازداشت جمعی از هنرمندان منتشر شده در حالیکه دو روز پیش نیز خانه سینما بیانیه ای صادر کرده بود. پس تاکید بر "بیانیه شماره یک" حاوی چنین پیامی است که بیانیه‌ی قبلی را جمعی از اعضای خانه سینما به رسمیت نمی‌شناسند پس لازم است طبق چارچوب‌های یک بیانیه‌ی معتبر صنفی لااقل امضا تعدادی از این اعضای خانه سینما را پای آن ببینیم. یقینا رزومه این اعضا در اعتبار و ارزش بیانیه مذکور موثر خواهد بود و نمی‌شود گله‌های کاملا به حق از کوتاهی‌های خانه سینما را در این دوران حساس، دستاویز خواسته‌های ( باز هم کاملا به حق) قرار داد و تسویه حساب‌های شخصی را در نظر گرفت.

در "بیانیه شماره یک جمعی از اعضای خانه سینما" آمده است: بیانیه‌ای تحت عنوان خانه سینما منتشر شده است که ما اعضای خانه از نوشتن و انتشار عمومی آن مطلع نبودیم و برخورد قانونی با متخلفان را به رسمیت می‌شناسیم.

به گزارش ایرنا در متن کامل این بیانیه آمده است: به اطلاع ملت شریف ایران می رسانیم، بیانیه ای تحت عنوان خانه سینما منتشر شده است که ما اعضای خانه از نوشتن آن مطلع نبودیم تا انتشار عمومی.

متاسفانه بر خلاف ماده یک اساسنامه خانه سینما سالهاست چند نفر عادت کرده اند به نام اعضاء خانه سینما بیانیه حزب سیاسی خودشان را بدهند.

در حالیکه اساسنامه تصریح دارد که خانه سینما موسسه ای است مستقل غیر سیاسی که ایجاد امنیت شغلی، تامین اجتماعی و کمک به فعالیتهای فرهنگی، پژوهشی در زمینه تولید، توزیع و نمایش ... بر عهده دارد.

پس خانه سینما باید به تک تک اعضا سرویس اقتصادی، رفاهی بدهد و حتی کمک به مخدوش نشدن حیثیت اعضا کند، مثلا نباید یکی از اعضا از نداشتن اجاره بها کنار خیابان زندگی کند، نه اینکه عده ای به نام اعضای خانه بیانیه حزبی صادر کنند.

در همین جا به اعضای هیئت مدیره خانه سینما با احترام عرض می‌کنیم، اگر برخی دوستان از برخورد دستگاه قضایی با سینماگران که عضو سیاسی حزب آنها هستند و تخلف رانندگی یا جرائم دیگر داشتند ناراحت شدند، چرا اجازه می دهند به نام خانه سینما بیانیه داده شود؟

خانه سینما متعلق به تک تک اعضاء است وبدیهی است هیئت مدیره و نمایندگان صنوف هم برای همان کاری که در اساسنامه آمده وکالت دارند نه برای بیانیه دادن و کار سیاسی کردن.

همچنین متذکر می شود هیچ کس حق ندارد بیانیه بنویسد و به اعضای خانه سینما زنگ بزند و با لحن تهدید امضا بگیرد. همه این موارد خلاف اساسنامه و حقوق شهروندی اعضاست و به لحاظ قانونی جرم محسوب می‌شود.

ما گروهی از اعضای خانه سینما اعتقاد به حاکمیت قانون و اجرای آن به طور مساوی در همه صنوف کشور داریم. اعم از سینمایی و غیر سینمایی و برخورد قانونی با متخلفین را به رسمیت می‌شناسیم.

اما در مورد اعلام اعتصاب در سینما همه می دانند در جهان، سندیکایی که اعلام اعتصاب می کند باید نیمی از حقوق در زمان اعتصاب را به اعضاء پرداخت کند، این در حالیست که ظاهراً در خانه سینما کسانی که تهدید به اعتصاب کرده اند که سرمایه داران سینمای ایران هستند و از چند ماه بیکاری و عدم پرداخت اجاره و ... بی خبرند و قصد پرداخت حقوق متضررین از اعتصاب را هم ندارند، پس لطفا ادای سندیکای چپ اروپایی را در نیاورید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید