شنبه, 01 بهمن 1401 15:42

محمدرضا شرف‌الدین در گفتگویی که بیشتر شبیه به پروپزال است / اعتراض حکم تب را دارد که نشانه‌ی بیماری است / هیات انتخاب یکدست نیست!

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محمدرضا شرف‌الدین در گفتگویی که بیشتر شبیه به پروپزال است / اعتراض حکم تب را دارد که نشانه‌ی بیماری است / هیات انتخاب یکدست نیست! محمدرضا شرف‌الدین در گفتگویی که بیشتر شبیه به پروپزال است / اعتراض حکم تب را دارد که نشانه‌ی بیماری است / هیات انتخاب یکدست نیست!

سی و یک نما - محمدرضا شرف‌الدین تهیه‌کننده باسابقه و از اعضای هیأت انتخاب چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در گفتگو با خبرنگار مهر مواردی را مطرح کرده که خود بستری برای سوال‌های بیشتر شده و به نظر می‌رسد خبرنگار، صرفا تیتروار سوال پرسیده به گونه‌ای که گویی سوال‌ها را در اختیار ایشان قرار داده است، در حالی که گفتگو یعنی پرسشی از دل پرسشی دیگر و در نهایت قانع شدن.

برای مثال آیا در حالی که از امسال دوباره جشنواره فجر، بین‌المللی خوانده می‌شود، چرا هیچ فیلم خارجی در محک انتخاب سودای سیمرغ رقابت نمی‌کند و سوال مهمتر اینکه واقعا با چه نگاهی می‌توان ادعا کرد که این هیات یکدست نیستند.

چکیده‌ای از آن را در ادامه بخوانید:

در حوزه مسائل فرهنگی، هرجا و هر کمکی از من بربیاید، همیشه آماده بوده‌ام. آن هم صرف‌نظر از هر نوع نگاه تنگ‌نظرانه و مرتبط با خط‌کشی‌های حزبی و گروهی. وقتی قرار است یک اتفاق ملی را در پیش داشته باشیم، حتما به‌صورت داوطلبانه در آن حضور خواهم داشت و این حضور را هم وظیفه خود می‌دانم.

در مورد انتقادها نسبت به یکدست بودن ترکیب هیأت انتخاب، اگر منظور نگاه فرهنگی و سیاسی اعضای هیأت است، باید این نکته را مدنظر داشته باشید که بالاخره آدم‌ها در طول زمان تغییر می‌کنند و متحول می‌شوند. از این منظر اصلا اینگونه نیست که اعضای این هیأت همه یکدست باشند. ما با نگاه‌های کاملا متفاوتی در ترکیب هیأت انتخاب مواجه بودیم و اینگونه نیست که بگوییم همه افراد نگاه‌های گذشته خود را همچنان حفظ کرده‌اند. آدم‌ها که از جنس بتن نیستند که بگوییم هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند!

فضای مذاکرات در هیأت اینگونه نبود که دور هم بنشینیم و گل بگوییم و گل بشنویم؛ اتفاقا اختلاف سلیقه و نظرات متفاوتی درباره فیلم‌ها داشتیم.

امسال فیلم‌های تلخ و سیاه‌نما نداشتیم و اساسا خود فیلمسازان سراغ چنین ایده‌هایی نرفته بودند. وظیفه هیأت انتخاب ممیزی نیست و هر کس فیلمی ساخته باشد و بخواهد آن را به جشنواره ارائه کند، فیلمش به هیأت انتخاب می‌آید. اتفاقا فیلم‌های خوبی داشتیم که موضوعات تند و تیزی هم داشتند که شاید نگاه‌شان با نگاه رسمی هم زاویه داشت اما تعهد ملی در آن‌ها مشهود بود و نسبت به ملت و میهن وفادار بودند. به این فیلم‌ها نمی‌شود برچسب اپوزسیون زد چرا که سازندگان‌شان افراد فرهیخته‌ای هستند.

تعدادی از فیلم‌هایی که از سوی نهادها و ارگان‌ها به جشنواره امسال ارسال شده بود، اساسا انتخاب نشدند. برخی فیلم‌ها دیر رسید و کامل نشده بود. اینگونه نیست که فیلم‌های ارگانی سهم بالایی در جشنواره داشته باشند. اتفاقاً تهیه‌کنندگان و کارگردانان جوان با دیدگاه‌های متنوعی در جشنواره امسال حضور دارند که آثار خوبی را هم به جشنواره رسانده‌اند.

یکی از مشخصات جشنواره امسال این است که ما فیلم‌های سیاه‌نمایی که بخواهند روی مشکلات نادر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تمرکز کرده باشند، نداریم. شاید برخی فیلم‌های انتقادی داشته باشیم، اما همان‌ها هم منصفانه ساخته شده‌اند و نگاه سیاه‌نما ندارند.

تحریم جشنواره چه معنایی دارد؟ آیا هدف‌تان هم‌سویی با آمریکا و اتحادیه اروپاست؟ اجازه بدهید آن‌هایی که سر در آخور اروپا و آمریکا دارند، ما را تحریم کنند. مگر تا امروز کم تحریم شده‌ایم؟ مگر به تازگی سپاه پاسداران را به‌عنوان خاکریز اول دفاعی و امنیتی ما تحریم نکردند، خب بگذارید عده‌ای هم سینمای‌مان را تحریم کنند.

من خودم از افرادی هستم که به‌شدت به آزادی اعتراض، اعتقاد دارم. معتقدم اعتراض جزو ساختار دفاعی و فطری بشر است. چطور یک نفر در مواجهه با ویروس، تب می‌کند. اعتراض هم حکم همین تب را دارد که نشانه یک بیماری و اعلام یک عفونت و ناهنجاری است. اعتراض حکم یک اعلام را دارد و این متفاوت از اغتشاش است. ما با اغتشاش مخالفیم نه با اعتراض. تمام پیامبران الهی، معترضان زمان خود بوده‌اند. اساسا اعتراض جزو وظایف عقلی، شرعی و عرفی و بخشی از پروتکل حیاتی یک انسان است. ما باید معترض باشیم و به ناهنجاری‌ها نه بگوییم.

در سینما هم گاهی فیلم معترض داریم و گاهی فیلم سیاه‌نما. ما با فیلم معترض مشکلی نداریم. ما اعتراض را مقدس می‌دانیم. اما در جشنواره امسال فیلم سیاه‌نما نداریم.

تحریم جشنواره فجر هیچ ارزشی ندارد و این افراد بیشتر خودشان را خراب کردند چراکه شاهد حضور فیلم‌ها در جشنواره امسال هستیم. اصلا تحریم جشنواره چه معنایی دارد؟ آیا هدف‌تان هم‌سویی با آمریکا و اتحادیه اروپاست؟ اجازه بدهید آن‌هایی که سر در آخور اروپا و آمریکا دارند، ما را تحریم کنند.

مگر تا امروز کم تحریم شده‌ایم؟ مگر به تازگی سپاه پاسداران را به‌عنوان خاکریز اول دفاعی و امنیتی ما تحریم نکردند، خب بگذارید عده‌ای هم سینمای‌مان را تحریم کنند، چه بهتر! معتقدم این افراد نقاب از چهره خود برداشته‌اند.

آقای مجتبی امینی (دبیر چهل و یکمین جشنواره فجر) از دوستان قدیمی بنده است و از زمانی که در انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس فعالیت داشتیم، خارج از فضای کاری و هنری، با هم رفیق بوده‌ایم. من به‌شدت برای او احترام قائل هستم و در طول فعالیت هیأت انتخاب هم مطلقا هیچ دخل و تصرفی در انتخاب‌های ما نداشت. آقای امینی فردی بسیار با سعه صدر است و چهره‌ای فرهیخته به حساب می‌آید. حتی حضور افرادی با نگاه‌های متفاوت در همین هیأت انتخاب، نشان‌دهنده نگاه باز دبیر جشنواره دارد و مشخص است که اهل واکنش‌های سیاسی و جناحی نیست. آقای امینی تلاش داشته با همه تفکرات مجاز و میهن‌دوستانه در تعامل باشد و همه سلایق در این رویداد حضور داشته باشند و به همین دلیل به این ترکیب از اعضای هیأت انتخاب رسید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید