معرفی فیلم

نقد فیلم و سریال

گزارش تصویری

اخبار سینمای ایران

یکشنبه, 30 مهر 1396 03:30

نقد فیلم آزاد به قید شرط / انگار که همه به قید شرط آزادیم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نقد فیلم آزاد به قید شرط / انگار که همه به قید شرط آزادیم نقد فیلم آزاد به قید شرط / انگار که همه به قید شرط آزادیم

هما گویا (سی و یک نما) – وقتی فیلمسازی چون حسین شهابی فیلمی مستقل می سازد که علاوه براینکه سه عامل اصلی تولید یعنی فیلمنامه ، کارگردانی و تهیه کنندگی به عهده خود اوست، از آنجا که رشته اصلی وی موسیقی است حتی روی قاب تصویر هم اثری از او می شنویم قاعدتا نباید انتظار داشته باشیم تا دغدغه گروه خاصی از سینماگران و منتقدین باشد مگر مخاطب که از هیچ نظر ذی نفع نیست و فقط می خواهد از دیدن یک فیلم لذت ببرد و به نظر می رسد "آزاد به قید شرط" در این مسیر، فیلم قابل قبولی باشد.

آخرین ساخته حسین شهابی مثل "روز روشن" داستانی اجتماعی دارد که گلدرشت به معضلات نمی پردازد و به آرامی در بطن آن ها قرار می گیرد. فیلمی که درست شروع می شود ، در ادامه گاه از تب و تاب می افتد و در پایان مخاطب را راضی می کند اما به سادگی.
فیلم داستان تلخی دارد البته نه انقدر که حالمان را بگیرد اما پایان آن حالمان را خوب می کند و انگار همه گره های وانشده آن را بی هیچ قید و شرطی فراموش می کنیم.حتی فراموش می کنیم که باید این فیلم ریتمی تندترو تایم کوتاه تری داشت.

 

azad-be-gheide-shart.jpg

 


نقش اول فیلم"کیوان کمالی" با بازی بسیار خوب "امیر جعفری" از همان ابتدا ما را با او همراه و همدل می کند و ما هم نگرانیم تا مبادا آزادی به قید شرط او به خطر بیفتد.انتخاب بازیگر ها و هدایت آنها در فیلم بسیار خوب است به جز در مورد بازی "شقایق فراهانی" در نقش همسر سابق کمالی که در حقیقت به این دلیل به چشم نمی آید که انتظار داریم بار ملودرام این فیلم بیشتر روی دوش او باشد تا دخترشان (با بازی خوب دیبا زاهدی) .
برخلاف ادعای برخی منتقدین، "لیلا اوتادی " یکی از بهترین بازی هایش را در نقش دختر هم سلولی اعدام شده کمالی بازی می کند و مسلما بازی چشمگیر امیررضا دلاوری در نقش داماد کمالی نقطه عطف پیشبرد خرده پیرنگ های آزاد به قید شرط است.
بزرگترین حسن فیلم این است که به راحتی می توان آن را فیلمی معترض و سیاسی دانست اما فیلمساز فریادش را بی صدا میزند و گاه در همین بی صدائی فریاد است که کم می آورد اما جای شکرش باقی است که به رغم بعضی دیالوگ ها و سکانس های خوب به هیچ عنوان شعار نمی دهد و دیالوگ ها مثل قاب ها به اندازه است.

 

leilaotadi_148_copy.jpg

 

 

 


کمالی که نا خواسته درگیر یک سرقت شده به بیست سال زندان محکوم می شود و حالا پس از تحمل ده سال از این محکومیت مشمول آزادی به قید شرط شده و به اجتماع برگشته است در حالی که با ارتکاب کوچکترین جرمی باید دوباره به زندان برگردد و بقیه محکومیتش را سپری کند.حالا این جامعه تا چه اندازه می تواند پذیرای او باشد؟
همسر سابقش که به نظر می رسید رابطه عاشقانه پایداری با هم دارند از او جدا شده و با فرد متمولی که ظاهرش به مدیران شباهت دارد و در ادامه متوجه می شویم که آدم پشتگرمی است ازدواج کرده است. تنها دلخوشی او دخترش است که قرار است ازدواج کند.
او یک امانت دارد که باید به دست صاحبش برساند. هم بندی او که اعدام شده بسته و پولی به او داده تا به دخترش برساند.
کمالی دختر مرد اعدامی را در حالی پیدا می کند که در یک خانه فساد کار می کند و اولین وسوسه برای ارتکاب یک جرم شکل می گیرد . رویاروئی با صاحبان آن خانه فساد.او به دختر کمک می کند تا این خانه را ترک کند و....

 

77.jpg
آزاد به قید شرط از هفته گذشته در سینماهای کشور اکران شده است.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت