دوشنبه, 06 بهمن 1399 23:51

آلبرتو گریمالدی تهیه‌کننده «خوب، بد، زشت» و «دارو دسته‌های نیویورک» درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آلبرتو گریمالدی تهیه‌کننده «خوب، بد، زشت» و «دارو دسته‌های نیویورک» درگذشت آلبرتو گریمالدی تهیه‌کننده «خوب، بد، زشت» و «دارو دسته‌های نیویورک» درگذشت

سی و یک نما - آلبرتو گریمالدی تهیه کننده سینما که شماری از فیلم‌های مطرح از جمله وسترن اسپاگتی «خوب، بد، زشت» و «دارو دسته‌های نیویورک» را تهیه کرده بود در ۹۵ سالگی درگذشت.

 به گزارش ورایتی، «گریمالدی» که متولد ۲۸ مارس ۱۹۲۵ در ناپل ایتالیا بود، در سال ۱۹۶۱ کمپانی فیلم خود را تاسیس کرد و فیلم وسترن و اسپانیایی «سایه زورو» را به عنوان اولین تجربه خود تهیه کنندگی کرد و در سال ۱۹۶۴ نیز وسترن اسپاگتی «تگزاس رنجر» را تهیه کرد و برای ساخت فیلم‌های اکشن و کم هزینه که معمولا محصول مشترک اسپانیا و آلمان غربی بود، شناخته شد.

«گریمالدی» در سال ۱۹۶۴ و در نخستین همکاری خود با «سرجیو لئونه» تهیه کنندگی مشترک فیلم «برای چند دلار بیشتر» را با بازی «کلینت ایستوود» بر عهده داشت و همکاری او با «سرجیو لئونه» با تهیه کنندگی وسترن اسپاگتی «خوب، بد و زشت» ادامه یافت و این فیلم با فروش ۲۵ میلیون دلاری، «کلینت ایستوود» را به اوج شهرت رساند.

«آلبرتو گریمالدی» در طول چهار دهه فعالیت خود در مجموع تهیه کنندگی بیش از ۸۰ فیلم اروپایی و آمریکایی را برعهده داشت که از مهمترین آنها میتوان به «آخرین تانگو در پاریس» ساخته «برناردو برتولوچی» و بازی «مارلون براندو» در سال ۱۹۷۲، «مردی از لامانتا» [لامانچا] با بازی «سوفیا لورن» و «جینجر و فرد» ساخته «فدریکو فلینی» محصول ۱۹۸۶ اشاره کرد.

آخرین حضور او به عنوان تهیه کننده در فیلم «دار و دسته نیویورکی» به کارگردانی «مارتین اسکورسیزی» در سال ۲۰۰۲ رقم خورد. این فیلم با بازی «دنیل دی لوئیس»، «لئوناردو دی کاپریو»، «لیام نیسون» و «کمرون دیاز»، نامزد ۹ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد.

ایسنا

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید