دوشنبه, 01 آذر 1400 13:17

آیا آکادمی اسکار کارگردانان زن را در صدر نگه خواهد داشت؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آیا آکادمی اسکار کارگردانان زن را در صدر نگه خواهد داشت؟ آیا آکادمی اسکار کارگردانان زن را در صدر نگه خواهد داشت؟

سی و یک نما - اگر جین کمپیون، فیلمساز «قدرت سگ» امسال نامزدی اسکار بهترین کارگردانی را کسب کند، اولین زنی خواهد بود که این کار را دو بار انجام داده است - اما آیا این اتفاق خواهد افتاد؟

در حالی که هنوز اوایل گمانه زنی درباره فهرست نامزدهای اسکار امسال است، فیلم های کمی در فهرستی که همه باید ببینند وجود دارد. از جمله «قدرت سگ» به نویسندگی و کارگردانی جین کمپیون – که بیشتر به خاطر کارگردانی پیانو که ۲۸ سال پیش نامزد دریافت جایزه اسکار شد، شناخته شد و او را به اولین کارگردان زن برنده نخل طلای کن تبدیل کرد. به نظر می رسد کمپیون شانس بیشتری برای دریافت نامزدی بهترین کارگردانی برای وسترن نتفلیکس باشد. با توجه به اینکه زنان معمولا در این رده نادیده گرفته شده اند، اگر این اتفاق بیفتد نه تنها یک پیروزی نادر خواهد بود، بلکه تاریخ ساز نیز خواهد بود، زیرا هیچ زنی تاکنون دو بار نامزد این جایگاه نشده است.

در واقع، تنها هفت زن تاکنون نامزد بهترین کارگردانی شده اند - و تنها دو نفر برنده شده اند. لینا ورتمولر اولین کارگردان زنی بود که در سال 1977 در چهل و نهمین دوره جوایز اسکار برای فیلم «هفت زیبا» نامزد دریافت جایزه شد. 16 سال طول کشید تا کمپیون برای پیانو نامزد شود. در سال 2004، سوفیا کاپولا برای فیلم «گمشده در ترجمه» نامزد شد. و سپس، در سال 2010، کاترین بیگلو برای فیلم «قفسه درد» نامزد شد - و برنده شد و او اولین زنی بود که برنده جایزه بهترین کارگردانی اسکار شد. گرتا گرویگ در سال 2017 برای فیلم «لیدی برد» نامزد شد. و در سال 2020، کلوئه ژائو و امرالد فنل به ترتیب برای «سرزمین آواره ها» و «زن جوان نویدبخش» نامزد شدند – و این اولین باری بود که چندین زن در همان سال نامزد شدند - و ژائو دومین زن برنده شد.

زنان به ندرت در رده کارگردانی شناخته می شوند، اما این مانع از نامزدی فیلم های آنها برای بهترین فیلم نمی شود. به عنوان مثال، راندا هاینس برای فیلم «فرزندان یک خدای کوچکتر» در سال 1987 نامزد پنج جایزه شد، از جمله بهترین فیلم اما نه بهترین کارگردانی. به همین ترتیب، باربارا استرایسند با وجود هفت نامزدی، از جمله بهترین فیلم، از نامزدی کارگردانی برای فیلم «شاهزاده جزر و مد» در سال 1992 محروم شد. ایوا دوورنی با وجود تعداد زیادی نامزدی، اخیراً مورد بی مهری قرار گرفت در حالی که فیلم «سلما» در سال 2014 نامزد بهترین فیلم شد.

یکی از استراتژیست‌های جوایز می‌گوید: «زن‌ها نامزد نمی‌شوند، اما فیلم‌هایشان نامزد می‌شوند. تعدادی از زنانی که فیلم‌ها را کارگردانی کرده‌اند، نامزد بهترین فیلم می‌شوند، اما نه برای بهترین کارگردانی، و من پیشرفت چندانی نمی‌بینم. امسال می توانند دو یا سه فیلم به کارگردانی زنان اختصاص دهند که نامزد بهترین فیلم شوند و شاید یکی از آنها بهترین کارگردانی را نیز دریافت کند.

آکادمی شامل 17 شاخه - بازیگران، کارگردانان، فیلمبرداران، طراحان لباس، تدوین‌گران و غیره است که هر کدام نامزدها را برای دسته یا دسته‌های مرتبط با حوزه تخصصی خود انتخاب می‌کنند. از سال 2009، آکادمی توانسته بیش از پنج نامزد بهترین فیلم را انتخاب کند، اما نه بیش از پنج نامزد بهترین کارگردانی، که ممکن است برخی از اختلافات فیلم/کارگردان را توضیح دهد. حتی پس از فشار در سال‌های اخیر برای تنوع بخشیدن به سازمان 10509 عضوی، هنوز 66.5 درصد اعضای آن مرد هستند - در شاخه مدیران، 75.6 درصد مرد هستند. با این حال، شاخه کارگردانان به هیچ وجه مردانه ترین شاخه ها نیستند: طبق آخرین تعداد اعضای آکادمی، شاخه های فیلمبرداران (90.2 درصد)، صدا (86.2 درصد) و جلوه های بصری (90.1 درصد) درصد بیشتری دارند.

امسال، کمپیون و کنت برانا (بلفاست)، دنیس ویلنوو (تلماسه) و اصغر فرهادی (یک قهرمان) در رقابت بهترین کارگردانی پیشتاز هستند. همچنین بیشتر از هر زمان دیگری فیلمسازان زن از جمله ژولیا دوکورنو (که تیتان برنده نخل طلای کن امسال شد)، مگی جیلنهال (دختر گمشده)، ربکا هال (گذر)، سیان هدر «کودا» در این رقابت حضور دارند. اگر کمپیون بتواند نامزدی را دریافت کند، به چیزی دست می‌یابد که پیش از او سابقه نداشته است، از جمله کاپولا با فیلم «ماری آنتوانت» در سال 2006 و «فریب خورده» در سال 2017، بیگلو با فیلم «سی دقیقه پس از نیمه‌شب» در سال 2012 و گرویگ با فیلم «زنان کوچک» در سال 2019 نتوانستند این موفقیت را برای خودشان ادامه بدهند.

یکی دیگر از استراتژیست های جوایز می گوید: «رقابت در اسکار بیشتر از نصف مسیر است. همه چیزهایی که در نحوه نگاه ما به جهان و به‌ویژه به فیلم‌ها و اینکه چه کسی آن‌ها را خلق می‌کند، وجود دارد، نه تنها مربوط به سینما، بلکه مربوط به چشم انداز فرهنگی بزرگتری است.»

«از برنده شدن کلویی ژائو احساس جسارت می کنم. گاهی اوقات به نظر می رسد که ما دو قدم به عقب و دو قدم به جلو برمی داریم، اما این ممکن است در همه جا اتفاق بیفتد ... سال پیش کلویی ژائو به خاطر اینکه زن بود برنده نشد.  او برنده شد زیرا فیلمی ساخته بود که در بین افراد زیادی طنین انداز شد و در قلب های زیادی برای خود جا باز کرد.»

و در این فصل جوایز، جین کمپیون نیز مانند بسیاری از زنان دیگر در این جایگاه قرار دارد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید