جمعه, 21 شهریور 1393 14:35

برای چهارمین سالروز درگذشت «کلود شابرول»

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سی و یک نما- چهار سال از مرگ «کلود شابرول» کارگردان سرشناس و از بنیان‌گذاران جنبش «موج نو» سینمای فرانسه گذشت.

«کلود شابرول» متولد 24 ژوئن 1930 که به‌عنوان پرکارترین فیلم‌ساز «موج نو» و «سینمای مولف» شناخته می‌شد، در 12 دسامبر 2010 و در سن 80 سالگی درگشت.

شابرول در جوانی، ادبیات و حقوق خواند و بعد شروع به نوشتن نقد فیلم برای مجله‌ی «کایه دو سینما» کرد. او هنوز 30 ساله نشده بود که فیلم «سرژ زیبا» را ساخت‌ که داستان بازگشت یک مرد به دهکده‌ی زادگاهش پس از مدت‌ها غیبت را روایت می‌کرد و با این فیلم، تحسین منتقدان را برانگیخت.

او که از اساتید سینمای جهان و متخصص ساخت فیلم‌های جنایی بود، در سال 1973 برای فیلم «عروسی در خون» جایزه‌ی «فیپرشی» را از جشنواره‌ی برلین گرفت و در سال 1959 برای فیلم «پسرعموها» جایزه‌ی خرس طلای برلین را کسب کرد.

شابرول که کارگردانی پرکار بود،‌ در طول بیش از نیم قرن،‌ بیش از 70 فیلم سینمایی و تلویزیونی ساخت. اولین فیلم سینمایی او «سرژ زیبا» موجب شهرت قابل‌ توجه او در میان منتقدان شد و عموما به‌عنوان بیانیه‌ی جنبش سینمایی «موج نو» یا «نوول واگ» شناخته شد که کارگردانانی مانند فرانسوا تروفو و ژان لوک گدار هم جزو آن بودند.

فیلم‌های او بر بورژوازی (طبقه متوسط) فرانسه متمرکز بود، فیلم‌هایی که با کنار زدن ظاهر محترم این طبقه، ریاکاری، خشونت و بیزاری را که زیر این ظاهر جریان دارد، افشا می‌کرد. فیلم‌های او اغلب پرتعلیق بودند و با آثار آلفرد هیچکاک مقایسه می‌شدند.

نخست‌وزیر فرانسه، فرانسوا فیلون، شابرول را «کارگردان،‌ تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس و یکی از چهره‌های اصلی موج نو خواند که سبک و تکنیک سینما را با توجه به تجربه واقعی،‌ زندگی حقیقی که ناگسسته و پنهانی است، متحول کرد.»

«تیری فرمائو» رییس جشنواره‌ی فیلم کن درباره‌ی این کارگردان سرشناس گفته است: «شابرول سبکی بسیار کلاسیک‌تر از فیلم‌سازان تجربی‌تر موج نو داشت؛ اما در این «کلاسیسیسم» چنان جسارت و آزادی و چنان دانشی وجود داشت، که به نظر من - و به قضاوت تاریخ - فیلم‌های حادثه‌ای او در سینمای فرانسه کاملا منحصربه‌فرد باقی خواهند ماند

شابرول با سرعت بسیاری کار می‌کرد و هر سال تقریبا یک فیلم را می‌ساخت. او فیلم‌نامه‌های غیراقتباسی بسیاری را نوشت‌ و همچنین از بسیاری از آثار کلاسیک ادبیات فرانسه اقتباس کرد،‌ از جمله «مادام بوواری» (1991) و داستان‌های «گی دو پاسان» برای سینما و تلویزیون.

از فیلم‌های سرشناس شابرول می‌توان به «دختران بد» در سال 1968، «قصاب» در 1970 و نیز فیلم معمایی «ممنون بابت شکلات» در سال 2000 با بازی «ایزابل هوپر» اشاره کرد. هوپر از هنرپیشه‌های زن مورد علاقه‌ی شابرول بود و با فیلم «داستان زنان» شابرول در سال 1988 بود که در ابتدای مسیر کاریش به شهرت رسید.

آخرین فیلم سینمایی شابرول «Bellamy» با بازی ستاره دیگری از سینمای فرانسه «ژرار دپاردیو» بود. او با فیلم‌های «عروسی در خون» (1973)، «گل شیطان» (2003) و «کمدی قدرت» (2006) به بخش‌ رقابتی جشنواره‌ی برلین را یافته بود.

«شابرول» در پنجاهمین سال دریافت جایزه‌ی خرس طلا، فوریه 2009 طی مراسمی که همراه با نمایش آخرین ساخته‌اش «بلامی» بود، جایزه‌ی «دوربین برلیناله» را دریافت کرد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید