شنبه, 13 اسفند 1401 12:55

درگذشت "تام سایزمور" بازیگری که فیلمسازان بزرگ هالیوود به او اعتماد می‌کردند / مردی که با "راننده تاکسی" عاشق بازیگری شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
درگذشت "تام سایزمور" بازیگری که فیلمسازان بزرگ هالیوود به او اعتماد می‌کردند / مردی که با "راننده تاکسی" عاشق بازیگری شد درگذشت "تام سایزمور" بازیگری که فیلمسازان بزرگ هالیوود به او اعتماد می‌کردند / مردی که با "راننده تاکسی" عاشق بازیگری شد

سی و یک نما - در کتاب خاطراتش می‌نویسد که با دیدن فیلم "راننده تاکسی" مارتین اسکوسیزی، وقتی هنوز چهارده سال نداشت عاشق بازیگری شد. حتما در آن زمان باور نمی‌کرد که روزی بازیگر فیلم اسکورسیزی شود و یا شاید همان زمان اراده کرد تا اعتماد غول‌های هالیوود را به خود جلب کند حتی در نقش‌های مکمل. او هرگز در فیلم‌های رده پایین بازی نکرد و ترجیح داد در گوشه‌ی قاب بزرگان باشد تا در وسط قابی که دیده نمی‌شود.

تام سایز مور گرچه عمدتا در نقش های اصلی بازی نمی کرد اما در کارنامه اش با بهترین و دست نیافتنی ترین کارگردان ها همکاری داشته است و آخرین دهه قرن بیستم میلادی اوج درخشش زندگی حرفه ای او بود.

الیور استون، مایکل مان، ریدلی اسکات، مارتین اسکورسیزی، کاترین بیگلو و استیون اسپیلبرگ از فیلمسازان بزرگی بودند که به او در پروژه های خود اعتماد کردند. مردی سرسخت، بازیگری توانمند اما در دام اعتیاد.

و حالا تام سایزمور پس از دو هفته که پر اثر خونریزی مغزی در کما به سر می برد، سر انجام در سن ۶۱ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، این بازیگر که همواره با مشکلات قانونی و مسایل مربوط به اعتیاد درگیر بود، در فیلم‌های دیگری چون «عتیقه»، «روزهای عجیب» و «سقوط شاهین سیاه» هم حضور شاخصی داشت.

تام سایزمور که بیشتر در نقش افراد نظامی بازی می‌کرد و نقش شخصیت مایک هوروات را در فیلم «نجات سرباز رایان» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ ایفا کرده بود دیروز جمعه از دنیا رفت.

چارلز لاگو، ندیر برنامه های او اعلام کرد که سایزمور در مرکز پزشکی پراویدنس سنت جوزف درگذشت. این بازیگر دو هفته پیش در خانه‌اش در لس‌آنجلس دچار سکته مغزی و آنوریسم مغزی شده بود و با توجه به اینکه پزشکان اعلام کردند دیگر امیدی برای بازگشت وی وجود ندارد، در نهایت اعضای خانواده تصمیم گرفتند تا با پایان زندگی وی موافقت کنند.

این بازیگر که متولد دیترویت بود در نقش افراد سرسخت بازی می‌کرد و در فیلم «قاتلان بالفطره» الیور استون در سال ۱۹۹۴ در نقش پلیسی در جستجوی یک قاتل سریالی، در نقش یکی از اعضای باند رابرت دنیرو در فیلم کلاسیک «مخمصه» مایکل مان در سال ۱۹۹۵، در نقش پلیس شیکاگو در فیلم «جسد» یا «عتیقه» ساخته پیتر هایمز در سال ۱۹۹۷ و در نقش بازپرس در «روزهای عجیب» کاترین بیگلو در سال ۱۹۹۵ بازی کرده بود.

در پرونده کاری سایزمور فیلم‌های برجسته متعددی جای دارد که «وایات ارپ» لارنس کاسدان در سال ۱۹۹۴، «شیطان در لباس آبی» ساخته کارل فرانکلین در سال ۱۹۹۵، «احیای مردگان» ساخته مارتین اسکورسیزی در سال ۱۹۹۹، «سقوط شاهین سیاه» ریدلی اسکات در سال ۲۰۰۱ و «پرل هاربر» مایکل بی در سال ۲۰۰۱ از جمله آنها هستند.

در سال ۲۰۰۳ سایزمور به ایجاد مزاحمت برای یک بازیگر ۱۱ ساله در حین فیلمبرداری متهم شد، اما در نهایت اجازه یافت تا ماه‌ها بعد به فیلم بازگردد اما از فیلم ترسناک «درها» کنار گذاشته شد.

در سال ۲۰۱۸، این اتهامات دوباره مطرح شد اما شکایت توسط یک دادگاه در یوتا رد شد.

وی سال ۲۰۱۷ اعتراف کرد که «سال‌ها با سوء مصرف مواد و شیاطین مرتبط با آن مبارزه کرده است» و چندین بار در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۰۷ در مراکز بازپروری به سر برده و حتی در ارتباط با این مسایل ۹ ماه زندانی شده است.

سایزمور در کتاب خاطراتش که سال ۲۰۱۶ منتشر شد بسیاری از این موارد و نیز اتهام به آسیب رساندن به نامزدش را روشن کرده است.

وی نوشته است در ۱۴ سالگی فیلم «راننده تاکسی» با بازی دنیرو را دید و از همان زمان آرزوی بازیگر شدن را در سر پروراند.

از دیگر فیلم‌های او «فولاد آبی» سال ۱۹۹۰ و «نقطه شکست» سال ۱۹۹۱ هر ۲ ساخته کاترین بیگلو، «داستان عاشقانه واقعی» تونی اسکات در سال ۱۹۹۳ و «سمی» آلن پائو در سال ۲۰۱۰ را می‌توان نام برد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید