چهارشنبه, 12 خرداد 1400 12:47

معرفی فیلم «صخره‌نوردها» (Cliff Walkers) آخرین اثر ژاک ییمو

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معرفی فیلم «صخره‌نوردها» (Cliff Walkers) آخرین اثر ژاک ییمو معرفی فیلم «صخره‌نوردها» (Cliff Walkers) آخرین اثر ژاک ییمو سی و یک نما

سی و یک نما - فیلم اکشن - تاریخی «صخره‌نوردها» (Cliff Walkers) آخرین اثر ژاک ییموی بزرگ است که داستان آن در دنیای جاسوسان می گذرد.

فیلم سینمایی «صخره‌نوردها» (Cliff Walkers) اکشن-تاریخی به کارگردانی ژانگ ییمو که از دهم اردیبهشت در سینماهای ایالات متحده روی پرده رفته است. ژانگ ییموی بزرگ با آثار درخشانی چون «فانوس قرمز را برافراز» (۱۹۹۱؛ نامزد اسکار و برنده جایزه بفتای بهترین فیلم خارجی‌زبان) و «قهرمان» (۲۰۰۳؛ نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان) شناخته می‌شود.

zhang-yimou-behind-the-scenes-pic-cr-res.jpg

«صخره‌نوردها» امتیاز میانگین ۶۴ از صد را از نه منتقد در «متاکریتیک» گرفته است. این فیلم که پیش از این با عنوان «تنگنا» در زبان انگلیسی خوانده شده بود و در زبان چینی با عنوان «روی صخره» نامیده شده، در آمریکای شمالی هم‌زمان با چین اکران خود را شروع کرد.

«صخره‌نوردها» نخستین فیلم ژانگ ییمو در ژانر جاسوسی است و برمبنای فیلمنامه‌ای به قلم کوآن یونگ‌ژیان ساخته شده است. فیلم در چین دهه ۱۹۳۰ و در بخش پربرف شمال شرق این کشور می‌گذرد که به عنوان ایالت مانچوکو تحت نفوذ ژاپن بود.

sa_CliffWalkersPoster_430-thumb-860x860-81861.jpg

داستان فیلم درباره چهار نماینده و مامور ویژه حزب کمونیست در ایالت مانچوکوئوی دهه ۱۹۳۰ است که پس از اینکه در شوروی آموزش‌های ویژه می‌بینند به چین برمی‌گردند و به یک ماموریت مخفی اعزام می‌شوند؛ اما ماموریت آنها لو رفته و آنها گرفتار شده‌اند. خائنی آن‌ها را می‌فروشد و در میان تهدیدهای پایان‌ناپذیری قرار می‌گیرند. در این فیلم ژانگ یی از فیلم «عملیات دریای سرخ»، یو هوی از فیلم «من مادام بواری نیستم»، کین هیلو از فیلم «لحظه پلوتو» و ژو یوون از فیلم «کاپیتان» بازی کرده‌اند.

Cliff-Walkers-Poster.jpg

ییمو یکی از تحسین‌شده‌ترین کارگردان‌های چینی در سطح بین‌المللی است. او در 1988 با فیلم "ذرت سرخ" برنده جایزه خرس طلای جشنواره برلین شد و اولین آسیایی بود که این جایزه را دریافت کرد. ییمو همچنین در 2000 برای فیلم "راه خانه" برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره برلین همین‌طور جایزه کلیسای جهانی شد و در 2003 در برلیناله با فیلم "قهرمان" جایزه آلفرد بائر را برد.

cliffwalkers3-videoSixteenByNineJumbo1600.jpg

او در 1994 برای فیلم "زیستن" جایزه بزرگ داوران جشنواره کن و جایزه کلیسای جهانی را از آن خود کرد و در 1995 برای فیلم "مثلث شانگهای" جایزه بزرگ تکنیکی این جایزه را گرفت. او برای "داستان کیو جو" (1992) و "نه یکی کمتر" (1999) دو بار شیر طلایی جشنواره ونیز را دریافت کرده و برای "فانوس سرخ را بلند کن" (1991) شیر نقره‌ای این جشنواره را برد.

af_cliff_0405.jpg

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید