یکشنبه, 30 خرداد 1395 12:24

پل کاکس پدر سینمای مستقل استرالیا درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
پل کاکس پدر سینمای مستقل استرالیا درگذشت پل کاکس پدر سینمای مستقل استرالیا درگذشت

سی و یک نما- انجمن کارگردانان استرالیا  روز یکشنبه در توئیتر خبر مرگ پل کاکس کارگردان، نویسنده و عکاس متولد هلند را اعلام کرد. کاکس 76 ساله بود و از وی به عنوان پدر سینمای مستقل استرالیا یاد می‌شد.

به گزارش گاردین، سال گذشته فیلم "نیروی سرنوشت" (Force of Destiny) به کارگردانی او با بازی دیوید ونهام روی پرده سینماها رفت. این فیلم از روی داستان واقعی جدال کاکس با بیماری سرطان ساخته شد. کاکس در سال 2009 تحت عمل جراحی پیوند کبد قرار گرفت. این عمل 11 ساعت طول کشید و او را از مرگ نجات داد.

فیلم "دل‌های تنها" (Lonely Hearts) به کارگردانی کاکس در 1982 برنده جایزه بهترین فیلم موسسه فیلم استرالیا شد و در چهار بخش نامزد دریافت جایزه بود. این فیلم زندگی مردی میانسال را به تصویر می‌کشد که از طریق یک موسسه دوست‌یابی در جستجوی عشق است.

"مرد گل‌ها" (Man of Flowers) دیگر فیلم او در 1983 در بخش نوعی نگاه جشنواره کن نمایش داده شد. فیلم بعدی کاکس "همسر اول من" (My First Wife) در 1984 در جوایز موسسه فیلم استرالیا جوایز بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد.

کاکس در 1999 در فیلم "مولوکایی: داستان پدر دامین" (Molokai: The Story of Father Damien) با دیوید ونهام همکاری کرد. این فیلم از روی زندگی پدر دامین کشیش بلژیکی ساخته شد که در یک مرکز نگهداری بیماران جذامی در جزیره مولوکایی در هاوایی کار می‌کرد.

فیلم "معصومیت" (2000) با بازی باد تینگ‌ول و جولیا بلیک مورد تحسین منتقدان سینما قرار گرفت. این فیلم روایتی اندوه‌بار از دو عاشق است که از هم جدا شده‌اند و بعد از چند دهه به طور تصادفی همدیگر را می‌بینند. "معصومیت" در سطح بین‌المللی 12 جایزه گرفت، از جمله جایزه انتخاب مردم در جشنواره‌های مونترال و تورنتو.

کاکس در دوران کاری خود بیش از 20 فیلم بلند داستانی و 10 مستند ساخت و در آثارش بیشتر به مضامین عشق و مرگ توجه داشت.

ونهام که در خیلی فیلم‌ها با کاکس کار کرد، گفت: هیچ‌کس مثل کاکس نیست. او منحصر‌به‌فرد است. ما به او احتیاج داریم و مردم او را دوست دارند. او کاملاً یک فیلمساز مؤلف است، برای اینکه هر چه روی پرده می‌بینید و می‌شنوید اثر انگشت او را دارد.

کاکس متولد 1940 بود در اواسط دهه 1960 از هلند به استرالیا مهاجرت کرد.

او سپتامبر 2015 در مصاحبه‌ای گفت: فیلم پرقدرت‌ترین چیزی است که ما در اختیار داریم و در دست آدم‌های دیوانه است. به فیلم‌های تجاری پرفروش نگاه کنید. آن‌ها تنها به این دلیل جواب می‌دهند که تماشاگر را وادار می‌کنند باور کند بتمن برای شام می‌آید و مزخرفاتی شگفت‌انگیز از این دست.

راجر ابرت منتقد فقید آمریکایی، کاکس را "یکی از بهترین کارگردان‌های دوران ما" و "یکی از قهرمانان سینمای مدرن" توصیف کرد.

ابرت در 2010 نوشت: او یکی از جنگجویان است، یک کارگردان مستقل که تنها فیلم‌هایی می‌سازد که به دلش نزدیک هستند.

کاکس سال گذشته به سیدنی مورنینگ هرالد گفت امیدوار است بتواند فیلم جنگی "دوزخ" (Inferno) را با بازی جاکلین مکنزی بسازد. مکنزی قرار بود نقش زنی را بازی کند که هنگام اقامت در یک مهمان‌خانه در کشوری بی‌نام با تروریست‌ها روبرو می‌شود.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید