جمعه, 27 خرداد 1401 21:26

بازیگر فیلم برنده اسکار "عشق" میشائیل هانکه درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
ژان لوئی ترینتینان، بازیگر و ستاره فرانسوی فیلم «یک مرد و یک زن» درگذشت ژان لوئی ترینتینان، بازیگر و ستاره فرانسوی فیلم «یک مرد و یک زن» درگذشت

سی و یک نما - ژان لوئی ترینتینان کهنه سرباز موج نو فرانسه که پیش از بازی در فیلم «عشق» میشائیل هانکه در مجموعه‌ای از فیلم‌های مولف بازی کرده بود امروز در سن 91 سالگی درگذشت.

ژان لوئی ترنتینان، بازیگر فرانسوی که از نزدیک با موج های نوین اروپای دهه های 1960 و 70 مرتبط بود، در سن 91 سالگی درگذشت. همسرش ماریان هوپفنر ترینتینان این خبر را به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد.

او در طول شش دهه فعالیت حرفه‌ای در سینما، در کلاسیک‌های معروفی چون «قرمز» از سه‌گانه «سه رنگ» ساخته کریشتوف کیشلوفسکی، «دنباله‌رو» به کارگردانی برناردو برتولوچی و «مردی که دروغ می‌گوید» ساخته آلن رب‌گریه نقش‌آفرینی کرد و برای مردی که دروغ می‌گوید، در سال 1968 جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر را از جشنواره فیلم برلین دریافت کرد. ژان لویی ترنتینیان با حضور در فیلم فرانسوی «زِد» محصول سال 1969 به کارگردانی کوستا گاوراس، جایزه بهترین بازیگر جشنواره فیلم کن 1969 را از آن خود کرد. آخرین‌بار در فیلم «عشق» ساخته میشائیل هانکه مقابل دوربین رفت.

ترنتینیان در طول سال‌های فعالیت هنری خویش پنج‌بار نامزد دریافت جایزه سزار – معروف به اسکار فرانسوی – شد و سرانجام با درام «عشق» در سال 2013 جایزه سزار بهترین بازیگر مرد را به خانه برد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید