معرفی فیلم

نقد فیلم و سریال

گزارش تصویری

اخبار سینمای ایران

جمعه, 05 مهر 1398 01:44

به بهانه یازدهمین سالگرد درگذشت «پل نیومن» / پسر بازیگوش سینما با چشمان خیلی آبی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به بهانه یازدهمین سالگرد درگذشت «پل نیومن» / پسر بازیگوش سینما با چشمان خیلی آبی به بهانه یازدهمین سالگرد درگذشت «پل نیومن» / پسر بازیگوش سینما با چشمان خیلی آبی

هما گویا / سی یک نما – سال 1958 میلادی وقتی جوان خوش تیپی با چشمان خیلی آبی‌اش رو به روی سوپر استاری قرار گرفت که به تازگی اسکار بهترین بازیگر زن را به چنگ آورده، این انتخاب از نظر منتقدان و علاقه‌مندان به سینما، چالش برانگیز و قابل بحث بود؛ فیلمی به نام "تابستان گرم و طولانی".


 اتفاق، در زندگی پل نیومن نقش مهمی داشت برای مثال پیش از این فیلم در نقش یک بوکسور در فیلم «آن بالا کسی مرا دوست دارد» ساخته‌ی رابرت وایز توانسته‌بود نگاه‌ها را به خود جلب کند و این موقعیت را از یک اتفاق تلخ در عالم سینما به دست آورد؛ اتفاق تلخ مرگ "جیمز دین" که برای این نقش قرارداد بسته بود. (گر چه این پسر جسور و با استعداد دیر یا زود جایگاهی دست نیافتنی در سینما را به خود اختصاص می داد)

پل نیومن و جوان وودوارد

 

معرفی فیلم-یازدهمین سالگرد درگذشت پل نیومن

 

گرچه پل نیومن بعد از آن هم در چند فیلم حضور داشت اما همبازی شدن با جوآن وودوارد و حضور موفق در فیلم تابستان گرم و طولانی وی را به سینما معرفی کرد و در همین سال نیز با این ستاره‌ی سینما ازدواج کرد. زندگی زناشویی‌ای که نیم قرن ادامه داشت تا اینکه مرگ آن‌ها را از هم جدا کرد. مرگ پل نیومن یکی از اسطوره‌های سینما در بیست و سوم سپتامبر 2008 و بر اثر سرطان ریه و در سن هشتاد و سه سالگی اتفاق افتاد.

نل نیومن دختر پل نیومن با چشمانی به رنگ پدر

 

معرفی فیلم-یازدهمین سالگرد درگذشت پل نیومن

 

یک سال پس از همین فیلم بود که پل نیومن در "گربه روی شیروانی داغ" همبازی الیزابت تیلور شد و در نقشی پر دیالوگ و بازی استثنائی برای اولین بار، اسکار نام او را در بین نامزدهای خود جای داد و او چند بار دیگر این عنوان را به دست آورد تا اینکه در سال 1985 برای بازی در فیلم "رنگ پول" توانست اسکار بهترین بازیگر مرد را کسب کند.
پل نیومن پیش از اینکه با جوآن وودوارد ازدواج کند همسر دیگری به نام "جکی وایت" داشت که این "تابستان گرم و طولانی" زندگی مشترک آن‌ها را از این گرمی و طولانی بودن متوقف کرد.
ثمره‌ی ازدواج اول وی پسری به نام آلن اسکات بود که در بیست و هشت سالگی به دلیل نامشخص "اوور دز" یا خودکشی از دنیا رفت؛ پسری که استعدادی نظیر پدر در بازیگری داشت و بسیاری عقیده داشتند که به زودی پل نیومن دیگری در سینما متولد خواهد شد.

اسکات آلن نیومن تنها پسر پل نیومن که در سن ۲۸ سالگی درگذشت

 

معرفی فیلم-یازدهمین سالگرد درگذشت پل نیومن

 

مرگِ تنها پسر پل نیومن، صدمه‌ی روحی بزرگی به وی وارد کرد تا جایی که موجب اختلاف بین او و همسرش جوآن شد. جوآن حالا زیر سایه نام پل نیومن قرار گرفته بود و پیشنهاد چندانی برای بازی نداشت و به جز دو سه فیلم، در آثاری حضور پیدا می‌کرد که یا نقش مقابل همسرش بود و یا اینکه تهیه‌کنندگی و کارگردانی فیلم را پل نیومن به عهده داشت.
این زوج سینمایی نیز صاحب دختری به نام "نل" شدند که در حال حاضر 55 ساله است و جوآن نیز در آستانه‌ی 90 سالگی قرار دارد.

زوج هالیوودی در آخرین سال های زندگی پل نیومن

 

معرفی فیلم-یازدهمین سالگرد درگذشت پل نیومن

 

یکی از محبوب‌ترین کارآکترهای پل نیومن در سینما فیلم "نیش" است که جالب اینکه برای این فیلم حتی نامزد اسکار هم نشد و هنوز هم خیلی از منتقدین از این اتفاق به عنوان یکی از گاف‌های داوری اسکار یاد می‌کنند.

پل نیومن در سال 1982 در ابتکاری جالب سس سالادی را با نام تجاری Newman' Own به بازار عرضه کرد که روی شیشه‌هایش عکس خود او بود. این سس با موفقیت تجاری بی‌نظیری روبه‌رو شد و پل نیومن در سال اول فروش آن، یک میلیون دلارش را به موسسه‌های خیریه داد، وی در طول زندگی‌اش بیش از 125 میلیون دلار به هزاران موسسه ی خیریه بخشید.

 

نمایی از فیلم تابستان گرم و طولانی

 

معرفی فیلم-یازدهمین سالگرد درگذشت پل نیومن

 

سوزان ساراندون ستاره برنده اسکار سینما در مورد پل نیومن در مصاحبه با بی بی سی گفته است که پل نیومن بخشی از دستمزدش در فیلم «گرگ و میش» را سال 1998 به من داد تا دستمزد من هم عادلانه باشد.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت