پنج شنبه, 17 تیر 1395 19:50

به درخواست "عروس" سینمای ایران ! ورود افراد عادی به محدوده "کیارستمی" ممنوع

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هما گویا(سی و یک نما )– فکر می کنم یکی از اولین کسانی بودم که خبر فوت عباس کیارستمی را باتیتری برگرفته از دو فیلم خانه ی دوست و کپی برابر اصل نوشتم. فکر هم می کردم که چه کارمنحصر به فرد  کرده ام اما بعد دیدم همه ی تیترها تقریبا "طعم گیلاس" داشت و راه خانه ی دوست را نشان می داد. کاملا هم دلی و خودجوش این اتفاق افتاده بود.گر چه نیکی کریمی اصلا تیتر من را ندیده و منظورش هم من نبودم وبا وجودی که عباس کیارستمی هرگز با من تماس نگرفت و دو سه هفته قبل هم به دیدنش نرفتم ،برایم هرگز شعر سهراب نخوانده بود و حتی زنگ هم نزد تا خداحافظی کند اما.....

عروس سینمای ایران ! باور کنید که نمی شود برای احساسات آدم ها محدوده قائل شد . نمی شود نوشت: "ورود افراد عادی به محدوده (کیارستمی) ممنوع".کمی وحشت زده ام این دو سه روزاز اینکه می بینم همه صاحب عزا شده اند برای ایشان و "کلوز آپ" می گیرند از خودشان.
دیروز متوجه شدم یکی از دوستان نمایشنامه نویس و تحسین شده در ورطه نویسندگی ام کامنتی در صفحه اینستاگرام نیکی کریمی گذاشته و از پست ایشان که به ابراز احساسات نسبت به ضایعه فوت عباس کیارستمی عکس العمل نشان داده و همه را تحقیر کرده بودند (بخصوص برای بازی با عنوان فیلم های این کارگردان بزرگ در متن هایشان) اعتراضی محترمانه وارد کرده که خانم کریمی هم بلافاصله ایشان را بلاک و کامنت را حذف کردند.فکر می کنم کسی که راحت نقد می کند لاجرم باید نقد پذیر هم باشد.

نیکی کریمی در صفحه اینستاگرامش نوشته:


"از ديشب دايم اين شعر ترجيع بند ذهنم شده ، چرا ؟ "ما هيچ...ما نگاه ... "
حدود دو ، سه هفته پيش بود كه زنگ زد و براي ديدنش به خانه اش رفتم ... كتمان نميكنم كه از ديدنش به شدت جا خوردم ... روي تختي كنار پنجره ، رو به روي باغچه خوابيده بود ، سعي کردم با شوخی و خنده فضا را عوض کنم ... به خودش اشاره كرد و گفت : " خراب كردن ..." گفتم اين حرفها چيه ؟ عمل كردي ، خوب ميشي ..."
اما نشد ... راست مي گفت ، خراب كرده بودند ...
عملش را مي گفت ...
و الان ... نتیجه ی ناگزیر فراتر رفتن از سطح انتظار عموم، فاصله گرفتن از سطح شناخت آنان هم هست.
شاید همین است که آشفته بازار يادداشت نوشتن و تسلیت گفتن هاي رفتنت، صرفا سرشار از جمله سازی با نام و کارهای توست.
ان هم براي تويي كه فرسنگ ها از ابتذال و ميان مايگي دور بودي
كجا بودند اين غريبه هاي دير اشنا ؟
خانه دوست كجاست؟
بيخود نيست كه یاد اين شعر سهراب می افتم كه ورد كلامت بود
: " ما هيچ ،
ما نگاه...".
بهاره رهنما نیز امروز طاقت نیاورد و در پاسخ به نیکی کریمی پستی گذاشت که خواندنش به مراتب روان تر و ساده تر از
نوشته قبلی است که از بس روشنفکرانه است ، باید در میان کلمات برای پیدا کردن فعل و فاعل و مفعول ، سطر ها را بارها به عقب برگردیم.

بهاره رهنما در صفحه اینستاگرامش نوشته:

 

برايم عجيب بود كه كسي كه خودش با نام ايشان رشد كرده بود جايي نوشته بود، از خيل تسليت ها و يادداشت هاي ادم هاي حتي عادي در شگفت است و اينها كه در حد شما نيستند از كجا پيدايشان شده و،..
امان از اينهمه توهم و تكبر و حقيقي نبودن و روشنفكر نمايي !
كسي نيست بگويد، يك اسطوره به همه ملتش تعلق دارد ، شما ببخشيد كه اعلام نشده بود عموم مردم حق تسليت گفتن و نوشتن از احساسشان در مورد اين ضايعه را نداشتند، خلاصه اينكه گرچه خيلي از مردم مثل شما شانس نجات پيدا كردن از ميانمايگي توسط بزرگان رانداشته اند اما تك تك مردم ايران حق تسليت و ابراز احساسشان براي چنين بزرگاني رادارند، كاش در محضر ايشان لااقل اموخته بوديد:درخت هرچه پر بار تر افتاده تر"

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید