دوشنبه, 24 آذر 1399 11:30

جان لوکاره نویسنده رمان‌های جاسوسی در سن ۸۹ سالگی درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
جان لوکاره نویسنده رمان‌های جاسوسی در سن ۸۹ سالگی درگذشت جان لوکاره نویسنده رمان‌های جاسوسی در سن ۸۹ سالگی درگذشت

سی و یک نما - جان لوکاره (لو کاره) که قصه‌های پرفروش او درباره دنیای سرد جاسوسی در دوران جنگ سرد، مبنای تعداد زیادی اقتباس سینمایی و تلویزیونی بود، بعد از مبارزه کوتاه با بیماری ذات‌الریه در بیمارستان رویال کورن‌وال در ترورو در جنوب غربی انگلستان درگذشت. او ۸۹ ساله بود.

 کرتیس براون از موسسه ادبی لوکاره خبر درگذشت او را بامداد روز دوشنبه در توئیتر اعلام کرد. قصه‌گوی محبوب که نام واقعی‌اش دیوید کورن‌وِل بود، طی حدود پنج دهه ۲۵ رمان نوشت که آخرین آن‌ها در ۲۰۱۹، سه روز بعد از تولد ۸۸ سالگی‌اش منتشر شد.

لوکاره به خاطر نگاه ذاتاً سینمایی و قصه‌های پرتحرک خود یکی از نویسندگان محبوب بین فیلمنامه‌نویسان بود و تعدادی از آثارش ازجمله "جاسوسی که از سردسیر آمد"، "پیله‌ور، خیاط، سرباز، جاسوس"، "خانه روسی"، "باغبان ثابت" و "خیاط پاناما" مبنای تولید فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی شدند.

به گزارش ورایتی، لوکاره متولد ۱۹ اکتبر ۱۹۳۱ در پول در منطقه پورتسموث-ساوت‌همپتون در انگلستان بود. او در سال‌های بعد از افشای فعالیت‌های فاجعه‌آمیز کیم فیلبی جاسوس دوجانبه روس در شبکه جاسوسی بریتانیا، در ام‌آی‌۵ (اداره امنیت داخلی بریتانیا) و ام‌آی۶ (اداره اطلاعات خارجی بریتانیا) کار می‌کرد. او نویسندگی را از اوایل دهه ۱۹۶۰ با دو قصه معمایی آغاز کرد، و در این دو داستان بود که مخلوق ادبی معروف او، جرج اسمایلی جاسوس بریتانیایی معرفی شد.

john-le-carre-a-legacy-of-spies.jpg

«جان لوکاره» در طول دوران فعالیت ادبی خود که از سال ۱۹۶۱ و نگارش رمان «دستور برای مرگ» آغاز شد در مجموع ۲۳ رمان، چند کتاب غیرداستانی و داستان کوتاه و سه فیلمنامه سینمایی نوشت.

 بسیاری از داستان های او حول محور یک شخصیت خیالی به نام «جورج اسمایلی» در جنگ سرد است که به عنوان جاسوس خارجی دولت بریتاتیا فعالیت می‌کند.

لوکاره در ۱۹۶۳ با رمان "جاسوسی که از سردسیر آمد" نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. اثر او در سطح بین‌المللی به موفقیت بزرگ دست یافت. اسمایلی در "جاسوسی که از سردسیر آمد" یک حضور کوچک داشت. لوکاره در این رمان برای اولین بار اطلاعات بین‌المللی را به‌عنوان یک بوروکراسی جنایت‌بار مملو از دورویی و خیانت به تصویر کشید و این نگاه را تا پایان دوران کاری خود حفظ کرد.

دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی پرکارترین دوره فعالیت «جان لوکاره» بود که با نگارش رمان معروف «بندزن خیاط سرباز جاسوس» (۱۹۷۴)، «دانش آموز نمونه مدرسه»(۱۹۷۷)، «مردم خندان» (۱۹۷۹)، «دخترک دامر» (۱۹۸۳)، «جاسوس نمونه» (۱۹۸۶)، «خانه روسی» (۱۹۸۹) و «زائر مخفی» (۱۹۹۰) همراه بود.

 «خیاط پاناما» (۱۹۹۶)، «مدیر شب» (۱۹۹۳) و «باغبان ثابت» (۱۹۹۹) ار دیگر آثار مهم «جان لوکاره» به شمار می‌روند.

 در مجموع هشت فیلم سینمایی بر اساس رمان های نوشته این نویسنده بریتانیایی ساخته شد که از آن جمله می‌توان به فیلم «مردی که از سردسیر آمد» با بازی «ریچارد برتون»، «جنگ شیشه ای» با بازی «آنتونی هاپکینز»، «دخترک دامر» با نقش آفرینی «دایان کیتون»، «خانه روسی» با بازی «شان کانری»، «بندزن خیاط سرباز جاسوس» با «گری اولدمن» و «مرد تحت تعقیب» با حضور «فیلیپ سیمور هافمن» اشاره کرد.

 شبکه بی بی سی نیز جند سریال با اقتباس از رمان‌های نوشته «جان لوکاره» نظیر «بندزن خیاط سرباز جاسوس» ساخت که در آمریکا نیز عرضه شد.

 «میراث جاسوسی » در سال ۲۰۱۷ و «مامور در زمین می‌دود » در سال ۲۰۱۹ آخرین رمان های نوشته «جان لوکاره» بودند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید