پنج شنبه, 30 ارديبهشت 1400 21:39

ساندرو پل داور بازی پر خاطره ایران و استرالیا درگذشت | سوت پایانی که وقت اضافه نداشت

نوشته شده توسط سی و یک نما
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ساندرو پل داور بازی پر خاطره ایران و استرالیا درگذشت | سوت پایانی که وقت اضافه نداشت ساندرو پل داور بازی پر خاطره ایران و استرالیا درگذشت | سوت پایانی که وقت اضافه نداشت خبر سی و یک نما

سی و یک نما - ساندرو پل افسانه داوری اهل شرق مجارستان و قاضی دیدار خاطره انگیز ایران و استرالیا درگذشت.

 این خبر دقایقی پیش در وبسایت فدراسیون فوتبال مجارستان منتشر شد. خبری که طبق آن مشهورترین داور فوتبال مجارستان در سن 65 سالگی جان خود را از دست داد.

 پل در 14 ژوییه 1955 در شهر میشکولچ متولد شده بود و موفق ترین چهره بین المللی فوتبال مجارستان در طول چند دهه به شمار می آمد.

 ساندرو پل قضاوت را از سن 15 سالگی آغاز کرده و بعد از ورود به این حرفه در سال 1978 و حرفه ای شدن در سال 1982 و بعد از یک دوره مربیگری فوتبال از دهه 1990 به عنوان یک داور بین المللی مشغول به کار شد. پس از آنکه فدراسیون فوتبال مجارستان از سال 1988 او را به مسابقات بین المللی اعزام کرد.

اولین قضاوت های سنگین ساندرو پل در عرصه بین المللی به مسابقات مقدماتی جام جهانی 1994 در قطر برمی گردد که ایران در این مسابقات در بین 6 تیم پنجم شد. اما شهرت جهانی او در سال های بعدتر به وقوع پیوست. زمانی که در بین سال های 94 تا 97 چهار بار از سوی فدراسیون بین المللی فوتبال به عنوان بهترین داور جهان برگزیده شد.

 او هدایت مسابقات بزرگی مثل فینال لیگ قهرمانان اروپا، فینال جام جهانی و فینال جام یوفا را برعهده داشته و البته در دربی تهران نیز یکبار قاضی میدان بوده است.

 ساندرو پل همچنین داور میدان بسیار حساس و سرنوشت ساز ایران و استرالیا است و مردم ایران خاطره خوبی از در آغوش کشیده شدن او توسط حمید استیلی در پایان مسابقه دارند.

 در مجموع ساندرو پل در 70 مسابقه بین المللی سوت زده که از این تعداد 30 مسابقه بازی بین تیم های ملی بوده است. البته سال های اوج او پیش از جام جهانی 1998 و با اشتباه او در دیدار منچستریونایتد و فاینورد به پایان رسید و به همین دلیل هم در جام جهانی 98 فرانسه قضاوت نکرد.

 با این حال او دریک بازی دوستانه ایتالیا و انگلیس در سال 2000 از قضاوت خداحافظی کرد و بعد از آن در سمت های مختلف اجرایی به کار ادامه داد و سال ها عضو کمیته داوران فیفا بود.

 پل داوری است که ایرانی ها خاطرات خوبی از او دارند. چه در زمان قضاوت فینال جام جهانی که محمد فنایی کمک دومش بود و چه در روز بازی ایران و استرالیا که اگرچه هرگز سوتی به سود ایران نزد اما نمی توان از کنار آن صحنه ای را که از خوشحالی دیوانه وار او را در آغوش می گیرند، گذشت.او یکبار هم به ایران آمده و در یک دربی جنجالی مسابقه دربی را قضاوت کرده؛ مسابقه ای که با نتیجه 3 بر یک به سود آبی ها پایان یافت و البته یک تصمیم بحث برانگیز نیز داشت.

 ساندرو پل همچنین در سال 2000 نشان لیاقت را از نخست وزیر مجارستان دریافت کرده است. محبوبیت او در کشور مجارستان نه تنها به خاطر عملکردش به عنوان داور بلکه به عنوان یک مدیر ارزیابی می شود. داوری که با حضور در فینال جام جهانی 1994 آخرین نشانه فوتبال رو به زوال رفته کشوری بود که در دهه 1950 بهترین و بزرگ ترین ستاره های فوتبال جهان را داشت و بهترین تیم فوتبال دنیا بود.

 بازیکنان ایران بعد از دیدار ایران و استرالیا ساندرو پل را از روی خوشحالی در آغوش کشید.

 درگذشت او به معنای پایان کارشناسی هایش در تلویزیون مجارستان نیز محسوب می شود. چیزی که ساندرو پل همچنان به عنوان یک چهره بحث برانگیز در فوتبال مجارستان نگه داشته بود.

ورزش سه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید