پنج شنبه, 09 تیر 1401 13:02

مارگارت کین، نقاش "چشمان بزرگ" درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مارگارت کین، نقاش "چشمان بزرگ" درگذشت مارگارت کین، نقاش "چشمان بزرگ" درگذشت

سی و یک نما - مارگارت کین، هنرمندی که به‌خاطر نقاشی‌های «چشم‌های بزرگ» شهرت داشت، در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

این هنرمند که به خاطر نقاشی‌های بسیار موفقش از کودکانی با چشم‌های غمگین مشهور بود و همسرش نقاشی هایش را به دروغ به اسم خودش به فروش می رساند، در خانه‌اش بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.

کین پس از اینکه شوهرش ادعای مالکیت آثارش را کرد، درگیر یک نبرد حقوقی بر سر حقوق کارش شد، داستانی که تیم برتون در فیلم چشمان بزرگ در سال 2014 با بازی ایمی آدامز و کریستوف والتز آن را روایت کرد. دخترش جین سویگرت مرگ او را در خانه ای در ناپا کالیفرنیا به دلیل نارسایی قلبی تایید کرد.

مارگارت کین با نام پگی دوریس هاوکینز یک هنرمند آمریکایی بود که در درجهٔ نخست زنان، کودکان و حیوانات را با چشمانی بزرگ با رنگ روغن یا ابزارهای دیگر، نقاشی می‌کرد. در گذشته، همسر سابقش، والتر کین، نقاشی‌های او را با امضای خودش می‌فروخت. البته مارگارت خودش به او چنین اجازه‌ای داده‌بود. اما بعدها با والتر از نظر حقوقی درگیر شد. در دادگاه قاضی از آن دو خواست تا هر یک، یک نقاشی بکشند، والتر ادعا کرد که به‌دلیل داشتن درد در ناحیهٔ شانه، نمی‌تواند نقاشی بکشد، اما مارگارت در ۵۳ دقیقه یک نقاشی کامل کشید. در نهایت، هیئت داوران تصمیم گرفت که مبلغ ۴ میلیون دلار به‌عنوان خسارت به مارگارت پرداخت شود.

مارگارت در تنسی، ایالات متحدهٔ آمریکا به دنیا آمد. او در کلیسای محل به‌عنوان کسی که فرشتگان را با چشمانی بزرگ و بال‌هایی رها می‌کشد معروف بود. مارگارت بدلیل برداشت از باور، ده سال در مورد واقعیت نقاشی هایی که خود میکشید کتمان کرد.

Amy-Adams-Signed-Big-Eyes-11x14-Photo-Margaret-Keane-PSA-AF57340-143326251309 copy.jpg

موضوع زندگانی او بعدها داستان فیلم چشمان بزرگ تیم برتون در سال 2014 با بازی ایمی آدامز شد که منجر به تجدید محبوبیت کوتاهی برای کار او شد. او تماشای این فیلم را تجربه ای «تروماتیک» نامید.

لری کاراشفسکی، نویسنده فیلم، در فیسبوک به او ادای احترام کرد و نوشت: «ممنون که همه ما زمان زیادی را صرف شناخت روح زیبای او کردیم. یک دهه طول کشید تا چشمهای بزرگ روی پرده نمایش داده شود. اما داستان او در مورد زنده ماندن از سوء استفاده مهم بود. او می‌خواست دنیا حقیقت زندگی و هنرش را بداند.»

در سال 2018، نمایش هنری لس آنجلس به او جایزه یک عمر دستاورد هنری را در طی یک بازنگری از آثارش اهدا کرد. او آن را "یک نعمت واقعی" نامید.

مرگ او امروز در صفحه رسمی فیس بوک او منتشر شد. با ناراحتی اعلام می کنیم که مارگارت کین، "مادر چشمان درشت، ملکه ما، یک استاد مدرن و افسانه" صبح یکشنبه در خانه خود در ناپا، کالیفرنیا در 94 سالگی درگذشت.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید