دوشنبه, 27 مرداد 1393 12:18

«سقوط» از گذار سنت به مدرنیته می‌گوید/ تصویر آدم‌های سیاه و سفید

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سی و یک نما- بابک عبدالملکیان کارگردان نمایش «سقوط» نوشته آرتور میلر که این روزها در تالار استاد مشایخی به صحنه می رود، عنوان کرد این اثر به دوره ای می پردازد که جامعه آمریکا در حال طی کردن یک دوره گذار از تعریف سنتی خانواده به سمت مدرن آن است.

بابک عبدالملکیان کارگردان نمایش «سقوط» درباره اجرای این اثر نمایشی به مهر گفت: از مدتها قبل به دنبال یک نمایشنامه مناسب برای اجرا بودم بنابراین تعداد زیادی نمایشنامه قدیمی و جدید را مطالعه کردم که در نهایت به نمایشنامه «سقوط» آرتور میلر رسیدم. این نمایشنامه جزو مجموعه ای است که منیژه محامدی ترجمه کرده و یک نسخه از آن را نیز به من هدیه داده بود.

وی ادامه داد: معمولا آثاری که از میلر در ایران به صحنه می روند متعلق به 30 - 40 سال قبل است اما این نمایشنامه سال 1996 نوشته شده است. این اثر به دوره ای می پردازد که جامعه آمریکا در حال طی کردن یک دوره گذار از تعریف سنتی خانواده به سمت مدرن آن است. این نمایش از یک زن و مرد تشکیل شده که هیچکدام به یکدیگر وابسته نیستند و هر کس کار خودش را در زندگی انجام می دهد. این نوع رویارویی با روابط زن و مرد در خانواده شخصیت داستان برایم جذاب است جدا اینکه این رفتارها مسائل روز جامعه هم هستند.

عبدالملکیان متذکر شد: گذار از سنت به مدرنیته در اروپا و امریکا از دهه 70 شروع شده است در حالیکه در ایران در سالهای اخیر شاهد بروزش هستیم. در نهایت قصه این نمایشنامه و روابط و شخصیت پردازی ها آنقدر جذاب است که برای اجرا مرا ترغیب کرد.

کارگردان «برگشتی در کار نیست» درباره فضای کلی نمایش و شیوه اجرایی کار توضیح داد: مثل دیگر آثاز آرتور میلر فضای کلی کار رئالیستی است اما گریزهایی سوررئالیستی نیز در نمایش وجود دارد. در آثار قدیمی‌تر میلر وجه سوررئالیستی قدرتمندتر از آثار جدیدش است اما در اجرای این نمایش تلاش کردم در طراحی صحنه و نور این وجه سوررئالیستی رعایت شود.

وی در پایان درباره طراحی صحنه نمایش گفت: اعتقادم این است که طراحی صحنه نمایشهایم باید به سمت مینیمال پیش برود در این کار هم همین مساله را رعایت کردم. همچنین فضای کل اثر سیاه و اکسسوار سفید در نظر گرفته شده است به این ترتیب آدم های نمایش را از زاویه دید اجتماع و مخاطب، سیاه و سفید گرفتم. همچنین تفکیک فضای نمایش و فلش بک ها در نمایش با تغییر نور انجام می شود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: ماجرا درباره فردی به نام لایمن فیلد است که در آغاز نمایش در بیمارستان به هوش می‌آید و بعد از چند دقیقه پرستار اعلام می‌کند که خانواده‌اش آمده‌اند اما لایمن از حضور آنها خوشحال نمی‌شود به دلیل اینکه ...

نمایشنامه «سقوط» نوشته آرتور میلر که در ایران با نام «سقوط از کوه مرگان» توسط منیژه محامدی ترجمه شده است با بازی نوید جهانزاده، مهتا پناهی، فاطمه سرلک، نازیار عمرانی،‌ غزاله رشیدی، عماد عابدی از 5 تا 31 مرداد ماه در تماشاخانه استاد مشایخی به صحنه می رود.

تماشاخانه استاد مشایخی در خیابان انقلاب، ضلع شمال غرب چهارراه ولیعصر، جنب داروخانه، پلاک 1478 واقع است.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید