شنبه, 29 فروردين 1394 23:45

آنها با تقدیرشان چگونه بازی می کنند؟ / به بهانه نمایشی دیدنی که از 7 اردیبهشت روی صحنه می رود

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آنها با تقدیرشان چگونه بازی می کنند؟ / به بهانه نمایشی دیدنی که از 7 اردیبهشت روی صحنه می رود آنها با تقدیرشان چگونه بازی می کنند؟ / به بهانه نمایشی دیدنی که از 7 اردیبهشت روی صحنه می رود

سی و یک نما – وقتی هاله مشتاقی نیا نمایشی می نویسد، هر زنی می تواند خودش را در گوشه ای از دیالوگ ها و اتفاق های قصه اش پیدا کند، حتی اگر اینگرید برگمن باشد و جامه اش بوی قرمه سبزی بدهد. اما ظرافت قصه های مشتاقی نیا در این است که "مرد ناتمام" هم باشی باز با آن ارتباط می گیری و هر قدر هم شخصیت محوری یک زن و یا نگاه یک زن باشد باز هم روایت برای مردها جذاب و دیدنی است. و اما سیما تیرانداز... که چه در مقام بازیگر و چه در جایگاه کارگردان در صحنه ی نمایش و در نفس به نفس بودن با مخاطب چندین قدم جلوتر از آن تصویری است که از او در پرده و قاب جادوئی دیده ایم. پر از انرژی و پر از درایت.

حال گرچه این "دو زن"  اولین بار نیست که همکاری و همراهی را تجربه می کنند اما "تقدیر بازان" تازه ترین تجربه ی مشترکشان است که با بازیگرانی کاردان از هفتم اردیبهشت ساعت هشت شب روی صحنه تئاتر شهرمی رود. نمایشی که اینبار متفاوت تر از نوشته های قبلی این نویسنده است و قهرمانان زن و مرد به یک نسبت در چالش زندگی محک می خورند.خبرنگاران روزنامه همشهری گزارشی از تمرین این گروه در شمارش معکوس رسیدن به زمان اجرا تهیه کردند که قسمت هائی از آن را با هم مرور می کنیم. کمی از ساعت ده گذشته که کارگردان پرانرژی از راه می رسد و درباره مراحل مختلف تمرین امروز با بازیگرانش حرف می زند ...

سیما تیرانداز درباره مضمون نمایش که در اختتامیه جشنواره تئاتر فجر از آن تقدیر شده، می گوید: این متن بدون قضاوت و نگاه جنسیتی درباره پیچیدگی های روابط امروز است... " تقدیربازان " بهترین متن نمایشی است که تا به امروز کارگردانی کرده ام و آن را به خاطر وجه اجتماعی و ویژگی های محتوایی و ساختاری اش دوست دارم.

داستان تقدیر بازان درباره چند زوج و روابط، شکست ها، رویاها و عشق های آن هاست. تیرانداز هر روز با یک زوج قصه را تمرین می کند و پس از آن و با نزدیک شدن به زمان اجرا، تمرین گروهی می شود.

"هومن کیایی" و "فرناز رهنما" که نقش آفرینی آن ها در جشنواره مورد توجه قرار گرفته، صبح را با خواندن متن در گوشه ای از سالن آغاز کرده اند.

صدای کیایی گرم و توضیحش در صحنه، درباره شخصیت هامان و رابطه اش با لادن ( فرناز رهنما) دخترخاله اش در این صحنه که به خانه هامان آمده، جالب است...

فرناز رهنما می گوید: این نخستین بار است در تئاتر در متنی ایرانی بازی می کنم. سوابق خانم تیرانداز قابل توجه و همکاری با او لذت بخش است. متن های هاله مشتاقی نیا را هم دوست داشته و دنبال کرده ام. نمایش درباره زندگی امروز و تنهایی انسان است و موضوع آن برای من جذاب است...

بازیگران نمایش «تقدیربازان» به ترتیب حروف الفبا یمین آتشی، روزبه حصاری، فرناز رهنما، هومن کیایی، بهاره مشیری و نورا هاشمی هستند. دیگر عوامل این نمایش عبارتند از طراح لباس: سیما تیرانداز، طراح صحنه: سعید حسنلو، آهنگساز: کیارش اعتمادی، مدیر تولید: عقیق بلوری، مدیر روابط عمومی: محدثه واعظی‌پور، تبلیغات مجازی: معصومه حسینی‌پور.

گفتنی است که تقدیر بازان در سی و سومین جشنواره تئاتر فجر در رشته بهترین کارگردانی، بهترین طراحی صحنه و بهترین نمایشنامه نامزد دریافت جایزه و از هاله مشتاقی‌نیا در آیین اختتامیه این جشنواره قدردانی شد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید