یکشنبه, 11 تیر 1396 15:25

گلاب آدینه سیاهِ «شیرهای خان‌باباسلطنه»‌ شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
گلاب آدینه سیاهِ «شیرهای خان‌باباسلطنه»‌ شد گلاب آدینه سیاهِ «شیرهای خان‌باباسلطنه»‌ شد

سی و یک نما- گلاب آدینه بازیگر پیشکسوت تاتر و سینما به نمایش «شیرهای خان‌باباسلطنه» به نويسندگي و کارگردانیِ افشین هاشمی پیوست. آدینه در این نمایش، برای اولین‌بار در تجربه‌هاي بازيگري‌اش در نقش سیاهِ نمایش سنتی ایرانی ایفای نقش می‌کند. سياهِ او اما تختِ حوضيِ صرف نيست و سیاه نمایشی را بازی می‌کند که گونه‌های مختلف نمایش ایرانی مانندِ تعزیه، بازی‌های زنانه و... را نيز در خود دارد.

 

البته این نمايش اولین تجربه‌ي آدینه در نمايش‌هاي سنتي ايران نیست؛ او دو دهه پیش‌تر (دهه ٧٠) نمایشنامه «سلطان مار» بهرام بیضایی را به صحنه برده بود که در مقام کارگردان از بازیگر زن براي نقش سیاه  استفاده کرده بود،‌ اما این اولین تجربه بازی او در نقش سیاه است.

افشین هاشمی که چهار سال از به صحنه رفتن آخرین نمایشنامه‌اش می‌گذرد، قصد دارد تازه‌ترين نمايشنامه‌اش - «شیرهای خان‌باباسلطنه» - را مرداد و شهریور  سال جاری در تالارِ تازه‌تاسیسِ شهرزاد به صحنه ببرد.

«شیرهای خان‌باباسلطنه» يك نمایشِ شادي‌آورِ موسیقایی (كمدي موزيكال) است كه قصه‌ي آن در صد سال پيش می‌گذرد.

1104961555.jpg

 

افشین هاشمی درباره چگونگی نگارش اين نمايشنامه عیناً از تاریخ نقل می‌كند:

ناصرالدین‌شاه تصمیم گرفت باغ‌وحش بسازد و شخصا به تربیت و نگهداریِ انواع و اقسام حیوانات وحشی بپردازد؛ پس اولین باغ‌وحش ایران یا «مجمع الوحوش» در منطقه‌ی دوشان‌تپه (میدان شهدای فعلی) بنا نهاده شد؛ باغی که سردرش با نقاشی‌های مختلف از اشکال شیر، ببر، پلنگ و مناظری از شکارهای عصر ناصری تزیین شده بود و در آن یک میمون، چهار شیر نر و ماده از کوه‌های شیراز، سه ببر از مازندران و یک یوز و سه پلنگ از جاجرود و پنج خرس از دماوند نگهداری می‌شد. اين مكان روزهای تعطیل به ویژه سیزده‌به‌درها جزو تفریحگاه‌های تهران‌نشین‌ها به حساب می‌آمد و جز در مواردی که شاه حضور داشت، بقیه اوقات مردم عادی به راحتی می‌توانستند در آن رفت و آمد کنند.

در نخستین روزهای ماه محرم سال ١٢٥٧ هـ.ش ، یکی از شیرهای باغ‌وحش بچه‌ای زایید و چون شاه در شهر گرفتار برگزاری عزاداری در تکیه دولت بود، نتوانست از زائو دیدن کند. پس به دوشان‌تپه تلگراف زد: حال شیر خوب است؟ متصدی تلگراف جواب داد: به حمدالله حال حیوان‌ها خوب است. وقتی این تلگراف به حضور خان‌باباشاه رسید برآشفت و متصدی تلگراف را به دشنام و ملامت گرفت و فریاد کشید: شیر حیوان نیست! حیوان کسی است که او را حیوان خطاب می کند!

نمایشنامه‌ی "شیرهای خان‌باباسلطنه" در سال ١٣٩١ نگاشته شده و توسط انتشارات مروارید به چاپ رسیده است. این نمایش مرداد و شهریور ماه در پردیس شهرزاد به روی صحنه می‌رود

1104961536.jpg

عکس ها : مریم تخت کشیان

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید