سه شنبه, 27 خرداد 1393 14:06

آیا تئاتر زنده می ماند؟ / مقاله شهید آوینی سوژه دیالوگ شد/ بررسی وضعیت تئاتر پس از انقلاب

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سی و یک نما - مستند «دیالوگ» به تهیه کنندگی و کارگردانی میلاد حسینی که بر اساس مقاله شهید مرتضی آوینی با عنوان «آیا تئاتر زنده می ماند؟» ساخته شده به بررسی وضعیت تئاتر در سالهای بعد از انقلاب و تئاتر دفاع مقدس می پردازد.
میلاد حسینی نویسنده و کارگردان مستند «دیالوگ» که سه‌شنبه‌ها از شبکه چهار سیما پخش می شود به خبرنگار مهر گفت: این مستند که درباره هنر تئاتر است در زمستان 90 در 3 قسمت 30 دقیقه ای تهیه شده و در قسمت های اول و دوم به بررسی وضعیت مخاطب در تئاتر ایران در سالهای بعد از انقلاب اسلامی پرداخت و امشب در قسمت سوم به بررسی تئاتر دفاع مقدس می پردازد.
حسینی با اشاره به اینکه این مجموعه بر پایه مقاله «آیا تئاتر زنده می ماند؟» شهید سید مرتضی آوینی ساخته شده است، توضیح داد: در این برنامه سعی شده است با کنار هم قرار دادن نظر مردم و هنرمندان مهم ترین عوامل ریزش تماشاگر آسیب شناسی شود. از جمله عواملی که در این برنامه به آنها اشاره می شود، شناخت ناکافی از سلیقه و ذائقه مخاطب امروزی، دور شدن هنرمندان تئاتر از تحولات اجتماعی و دغدغه های مردم، نبود برنامه ریزی بلند مدت در حوزه تئاتر از سوی متولیان فرهنگی کشور، فقدان کیفیت لازم جهت جذب مخاطب در ساز و کار تولید بعضی از نمایش ها، کمبود بودجه و حمایت اقتصادی و کمبود سالن و گرانی بلیت ها است.
کارگردان نمایش «مگافونیا» در پایان درباره تعداد هنرمندانی که در این مستند مورد پرسش قرار گرفته اند، بیان کرد: بیش از 60 هنرمند از جمله ایرج راد، بهزاد فراهانی، داریوش مودبیان، قطب الدین صادقی، صدرالدین شجره، نصرالله قادری، رحمت امینی، امیر دژاکام، هادی مرزبان، کوروش نریمانی، آرش دادگر، حمید رضا نعیمی، شهرام کرمی، نیما دهقان، محمد حسن معجونی، افسانه ماهیان، ایوب آقاخانی و محمودرضا رحیمی در مورد عوامل مطرح شده در این مستند صحبت کرده اند تا در نهایت از نظرات این هنرمندان ما بتوانیم به یک جمع بندی اجمالی درباره وضعیت تئاتر ایران در دوران پس از انقلاب برسیم.
مجموعه مستند «دیالوگ» به تهیه کنندگی و کارگردانی میلاد حسینی سه شنبه هر هفته ساعت 22 در مجله تصویری «اتفاق» محصول سازمان هنری و رسانه‌ای اوج از شبکه چهار سیما پخش می شود. تاکنون نیز دو قسمت از این مجموعه پخش شده است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید