جمعه, 02 خرداد 1393 00:36

نگاهی به نمایش دولیتر در دو لیتر صلح کاری از حمیدرضا آذرنگ / به همه بگوئید جنگ تمام شده

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سروش شایبی (سی و یک نما) – دو لیتر در دو لیتر صلح نمایشی است به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا آذرنگ کارگردان ، بازیگر برجسته تئاتر و سینماست . این نمایش برنده جایزه بهترین نمایشنامه و آهنگسازی و نامزد بهترین کارگردانی در بخش بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجرشد..  ضمن اینکه در اجرا نیز از استقبال بسیار خوبی برخوردار بوده و پر فروشترین نمایش سال 1391 تالار چهار سوی تئاتر شهر شد.


در آن سال بازیگران این نمایش بازیگران فرزین صابونی، سهیلا صالحی، رامین سیار دشتی، الهام کردا بودند. همچنین  بهرام شاه محمدلو و راضیه برومند گویندگی متن‌ها را برعهده داشتند.
حمیدرضا آذرنگ، کارگردان این نمایش در یادداشتی  در ارتباط با این نمایش می‌نویسد: «دو لیتر در دو لیتر صلح ادامه‌ای است بر نمایشنامه دو متر در دو متر جنگکه به شرایط پس از جنگ که در اکثر موارد صلح نام می‌گیرد، می‌پردازد.  تمام تلاشم من آن بود که در قالب فانتزی موحشی ، هرچه که می‌توانم از تلخی‌اش بکاهم تا شاید آینه‌ای که در مقابل چشمان شماست دردهایتان را یادآور نباشد. آنچه می‌دانم در نهایت آنکه هرچه می‌دوم کمتر می‌رسم…
و ...این روزها از پنجم اردیبهشت نمایش فانتزی دو لیتر در دو لیتر صلح در تالار شمس دوباره به روی  صحنه رفته و باز هم مورد استقبال قرار گرفته است .
در اجرای جدید این نمایش نسیم ادبی و شهرام حقیقت دوست جایگزین رامین سیار دشتی و الهام کردا شده اند که هر دو گروه بازیگری توانسته اند خواسته های کارگردان را برآورده کرده و از عهده نقش خود بر آیند و به سختی می توان گفت که این تغییر در بازیگران روی نمایش تاثیری داشته است.
از ویژگی های نمایش دو لیتر در دو لیتر صلح این است که بازیگران دیالوگ ندارند و نمایش به صورت نریشن و گویندگی اجرا می شود که بهرام شاه محمد لو  صدا و حس بازیگران مرد و همسر ایشان راضیه برومند عهده دار بروز کلام بازیگران زن نمایش هستند.
قصه ی این نمایش مرز باریک روابط در زمان جنگ و  بعد در موعد صلح است.
طراحی هوشمندانه لباس ، صحنه و نور این نمایش به همراه میزانسن  مناسب به خوبی قابل دفاع است.
این نمایش اردیبهشت و خرداد هر شب ساعت هشت و سی دقیقه مقابل تماشاچیان اجرا می شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید