سه شنبه, 28 بهمن 1399 23:55

به بهانه‌ی ساخت فصل سوم «روزگار جوانی»/ روزی روزگاری تلویزیون

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
به بهانه‌ی ساخت فصل سوم «روزگار جوانی»/ روزی روزگاری تلویزیون به بهانه‌ی ساخت فصل سوم «روزگار جوانی»/ روزی روزگاری تلویزیون

سی و یک نما_ بیست و دو سال پیش بود وقتی اولین بار «روزگار جوانی» را دیدیم. سریالی که از همان ابتدا چشم مخاطبانش را گرفت و تا انتها با خود همراه کرد. شبکه پنج تلویزیون که با عنوان شبکه تهران سه سالی از آغاز به کارش می‌گذشت، بستر تازه‌ای برای ساخت و نمایش سریال‌‌ها به وجود آورده بود که ثمره‌اش آثار به یاد ماندنی‌ای چون «روزگار جوانی» شد. سریالی که داستان ۵ پسر جوان دانشجو را روایت می‌کرد که ۴ تای آن‌ها از شهرستان‌های مختلف برای تحصیل به تهران آمده و باهم هم‌خانه شده بودند. ۵ شخصیت متفاوت ‌که هر یک قومیت، پیشینه و شرایط متفاوتی از یکدیگر داشتند، مشکلات و گرفتاری‌های هر کدام جنسِ دیگری داشت و با همه‌ی کم شباهتی‌هایشان، اما همدلی‌هایشان از همزبانی‌هایشان بیشتر بود. «رنگین کمون» ترانه‌ی تیتراژ این سریال با صدای محمدرضا عیوضی تا سال‌ها و حتی هنوز، شنیدنی و به‌یادماندنی در خاطره‌ها جای گرفت.

 مصائبِ زندگی شهری، آسیب‌های اجتماعی، اختلاف طبقاتی، عواطف و احساسات انسانی و بسیاری دغدغه‌های دیگر در این سریال به نمایش داده شد. غم و شادی، توام بود و تاریک و روشنِ روزگار آن‌قدر مبالغه‌آمیز و دور از واقعیت نبود که چشم‌ها را آزار دهد؛ زندگی بود، تلخ و شیرین ولی غنیمت و عزیز.

photo_2021-02-16_18-46-03.jpg

و این آن اتفاقی بود که در آن زمان تنها اصغر فرهادی می‌توانست با دیدگاه خاص و نگارشش در هم‌ آمیزد و پس از آن هم با سریال «داستان یک شهر» که کارگردانی‌اش را نیز بر عهده داشت این سبک را ثابت کند تا نه فقط موفقیت «روزگار جوانی» را تکرار کرده باشد بلکه فصل تازه‌ای نیز در سریال‌سازی‌های تلویزیون رقم بزند.

کارگردانی روزگار جوانی تا قسمت سیزدهم با شادروان شاپور قریب بود و پس از آن اصغر توسلی این مهم را به خوبیِ تمام به انجام رساند.

photo_2021-02-16_18-45-52.jpg

روزگار جوانی نقطه عطفی در کارنامه کاری بازیگرانش بود؛ بهزاد خداویسی، کیهان ملکی، امین حیایی، نصرالله رادش و مهدی صبایی با حضور در این سریال چهره‌های شناخته‌ای شدند که مسیر کاری‌شان رو به پیشرفت رفت و از همه بیشتر، امین حیایی که پس از این سریال تبدیل به ستاره‌ای مشهور و محبوب شد.

حالا خبر آغازِ ساختِ فصل سوم این سریال در ۳۰ قسمت به کارگردانی اصغر توسلی آمده که می‌تواند برای مخاطبان تلویزیون جذاب و کنجکاوی‌برانگیز باشد، فصل جدیدی که بدونِ اصغر فرهادی اما به گفته‌ی سازندگان در همان فضای پیشین ساخته خواهد شد.

photo_2021-02-16_18-45-26.jpg

در خلاصه داستان این سریال که به زندگی جوانان دهه ۷۰ و ۸۰ می‌پردازد آمده است: پس از گذشت سال‌ها، عباس آقا (بیوک میرزایی) تصمیم می‌گیرد که بخشی از خانه مسکونی‌اش را به تعدادی جوان دانشجو اجاره دهد. دانشجویان جدید همسایه عباس آقا می‌شوند، بی‌خبر از اینکه…

در این فصل، بیوک میرزایی، رسول نجفیان، آریا توسلی، سعید زارعی، سینا کرمی، امیر مسعود واعظ و عیسی حسینی ایفای نقش می‌کنند و قرار است در ادامه تصویر برداری این سریال، بازیگران چهره‌ای نیز به مجموعه اضافه شوند.

photo_2021-02-16_18-44-57.jpg

امیدواریم فصلِ جدید «روزگار جوانی» بتواند موفقیت و محبوبیتِ فصل‌های قبل خود را تکرار کند و به همان اندازه نیز جذاب و پیشرو؛ مسیر تازه‌ای برای سریال‌های تلویزیونی بگشاید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید