پنج شنبه, 04 ارديبهشت 1399 13:45

به بهانه ی خبر توقیف سریال "زیرخاکی" در شب های ماه رمضان/گزارش یک جشن

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به بهانه ی خبر توقیف سریال "زیرخاکی" در شب های ماه رمضان/گزارش یک جشن به بهانه ی خبر توقیف سریال "زیرخاکی" در شب های ماه رمضان/گزارش یک جشن

سی و یک نما - جلیل سامان را با تاثیرگزارترین سریال های تاریخی/سیاسی معاصر می شناسیم. سریال های بسیار خوب " ارمغان تاریکی" و پروانه" که در هر دوی این سریال ها با بازیگران تازه نفسی آشنا شدیم که درخششان آنها را با سینما آشنا کرد و تا سیمرغ بلورین پیش برد.سریال هایی درخشان از قصه و تصویر ، از بازی تا موسیقی.و اینکه جلیل سامان از ملودرام به کمدی روی آورده، مسلما به این سادگی نخواهد بود (یا بهتر بگویم که امیدوار به این سادگی نباشد و در لا به لای این سریال با طنزی دغدغه مند مواجه شویم).

در چند وقت اخیر بیشترین انونسی که از سریال مناسبتی ماه رمضان به صورت جدی در تلویزیون رونمایی شد "زیر خاکی" است با حضور پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، هادی حجازی فر و گوهر خیر اندیش.

این مدت هم یکی از قسمت های تکرار برنامه گلچین شده ی خندوانه نیز حضور خانم خیراندیش به عنوان مهمان برنامه بود و سریال "میوه ممنوعه" هم همچنان روی آنتن تلویزیون است با حضور ایشان.
مسلما من هم مثل خیلی ها از رسانه ای شدن عکس های جشن عروسی دختر وی دلخوش نبودم و با نهایت احترام به حریم شخصی، زندگی خصوصی و همچنین نوع پوشش و انتخاب مهمانان یک جشن خانوادگی اما انتشار گسترده این عکس ها با کیفیت بالا (و نه لو رفته) را صحیح نمی دانستم گر چه شاید خودم هم دوست دارم در جشنی باشم و صدایی را بشنوم که از کودکی با آن زندگی کردم.اما به قول قدیمی ها نمی شود در کشتی نشست و با ناخدا جنگید.
اما از همه ی این ها گذشته آیا در " زیر خاکی" تلنگرهایی وجود دارد که تلویزیون تاب نیاورده و دنبال بهانه ای است تا دلیل پخش نشدن و توقیف این سریال را به دوش آن بیاندازد؟ مگر مهمانی عروسی دختر گوهر خیراندیش مربوط به هفته ی گذشته بوده؟ یک دفعه به این نتیجه رسیده اند؟ باز هم کسی شب خوابیده و صبح خوابی را تعبیر کرده است؟آیا التیماتوم ها، فشارها و تهدید های اخیری که در رابطه با سریال پایتخت و یا دستیار رشیدپور و غیره به مدیران صدا و سیما، چشم ها را ترسانده تا جایی که کم کم تصمیم ها عجولانه و غیر منطقی شده است؟ آیا این ماجرا پشت پرده هایی دارد که اخبار را وارونه جلوه می دهند؟ آیا این حواشی بازار گرمی برای سریال زیر خاکی و شبکه اول سیماست؟
و اما در سکوت شبکه و صدا و سیما نسبت به این خبرها، کارگردان سریال زیرخاکی در باره ی شایعات دقیقه ی نود مبنی بر توقیف این سریال چه می گوید:
و جلیل سامان کارگردان «زیرخاکی»: گوهر خیراندیش را مقصر می‌داند

جلیل سامان کارگردان سریال «زیرخاکی» در پاسخ به این سوال که برخی رسانه‌ها عنوان کرده اند به واسطه حضور گوهر خیراندیش در سریال و رفتارهای اخیر این بازیگر در خارج از کشور، سریال «زیرخاکی» از رسانه ملی پخش نمی‌شود، گفت: هنوز به بنده اطلاع رسمی در این باره داده نشده اما من هم چیزهایی شنیده ام ولی ما همچنان در حال آماده سازی و انجام کارهای پس تولید سریال هستیم. لازم است بدانید حاشیه اخیر بعد از فیلمبرداری اتفاق افتاده وگرنه ایشان به هیچ عنوان برای این نقش انتخاب نمی‌شد.

اگر بازیگری در جایی حاشیه‌ای به وجود آورده، هیچ ارتباطی به ما و کار ما ندارد. ما در کار حرفه‌ای‌مان به عنوان کارگردان و یا بازیگر وظیفه داریم که کارمان را درست انجام دهیم ولی من فکر می‌کنم هر کس مسئول صیانت از اثر هنری خودش هم هست و باید یک تعهد اخلاقی به کارش داشته باشد. اگر مثلا یک بازیگر در کاری نقش مذهبی بازی می‌کند، دیگر نباید این بازیگر در موقعیتی خودش را نشان دهد که به آن کار لطمه بخورد.

من فکر می‌کنم این اخلاق غیرحرفه‌ای است. من فقط از منظر اخلاق حرفه‌ای نگاه می‌کنم. اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کند وقتی آدم به یک کاری متعهد است و با یک سری افرادی چند ماهی زندگی کرده و نان و نمک همدیگر را خوردند، باید مراقب رفتارش باشد و کاری نکند که برای آن اثر و همکارانش اتفاق بدی بیافتد.

واقعیت این است که من خیلی دلخور هستم. اگر به واسطه حاشیه خانم خیراندیش قرار باشد کار به حاشیه برود و ممیزی بیشتری اعمال گردد، من ایشان را مقصر می‌دانم. امیدوارم ایشان یک جوری خودش را تبرئه کند و از آن ماجرا فاصله بگیرد. فکر می‌کنم ایشان از نظر حرفه‌ای بد کردند و ما را در شرایطی قرار دادند که صحبت این شود که آیا سریال ما پخش می‌شود یا نمی‌شود.

مردم در این شرایط کرونایی و خانه نشینی نیاز به برنامه‌های سرگرم کننده دارند. از نظر محتوایی هم که ترجیح می‌دهم کار پخش شود و مردم قضاوت کنند.

من دو سال برای این کار زحمت کشیدم و همین الان حدود ۴۰ روز است که به خاطر فشار شدید کار، در بستر بیماری در حال پیگیری و انجام امور پس تولید کار هستم. خود مردم و خانم خیراندیش باید قضاوت کنند که چه شرایطی برای ما به وجود آمده است.
عکس ها : زهرا اروجلو/سی و یک نما

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید