یکشنبه, 30 آذر 1393 13:57

صدای طهران قدیم خاموش شد / مرتضی احمدی در 90 سالگی از دنیا رفت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
صدای طهران قدیم خاموش شد / مرتضی احمدی در 90 سالگی از دنیا رفت صدای طهران قدیم خاموش شد / مرتضی احمدی در 90 سالگی از دنیا رفت

سی و یک نما- مرتضی احمدی چهره پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون یکشنبه 30 آذر به دلیل مشکل ریوی درگذشت.

بهرنگ بقایی نوه مرتضی احمدی در گفت‌وگو با ایسنا خبر درگذشت او را تایید کرد. زنده‌یاد احمدی 90 ساله بود.

مرتضی احمدی با نام اصلی مرتضی حاج سیداحمدی، متولد ۱۳۰۳ در تهران و دارای مدرک تحصیلی متوسطه بود.

او فعالیت هنری را از سال ۱۳۲۱ و با پیش پرده خوانی در تئاتر فرهنگ و پارس آغاز کرد. سپس به خوانندگی، بازیگری و دوبلاژ در رادیو پرداخت. نتیجه حضور او در تئاتر، بازی در نمایش هایی چون "عروسی فیگارو"، "هزار و یک شب"، "خسیس"، "مریض خیالی" و "مشهدی عباد" است.

احمدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده‌ها آواز خواند. او در سال ۱۳۲۳ به رادیو تهران (چندی بعد در رادیو ایران و بعد از آن در رادیو و تلویزیون ایران) به کار کردن پرداخت تا برنامه‌های کمدی اجرا کند. در دوره‌های مختلفی در رادیو کار کرد و از جمله تیپی به نام "بابا جاهل گریان" اجرا کرد و به سبک‌های مختلف ترانه و آواز خواند.

"ماجرای زندگی" به کارگردانی نصرت‌الله محتشم، نخستین تجربه سینمایی مرحوم احمدی بود. این بازیگر پیشکسوت در دوران کاری خود در بیش از 50 فیلم سینمایی ایفای نقش کرد.

او در ۱۳۲۶ گوینده فیلم‌های خارجی شد و از اعضای اولیه انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم (تأسیس در ۱۳۴۲) بود.

زنده‌یاد احمدی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بازیگری را کنار گذاشت و به مدت هفت سال به اهواز رفت اما پس از بازگشت به تهران از نو کار بازیگری را در سریالی تلویزیونی به نام "تک‌مضراب" از سر گرفت. از سریال‌های تلویزیونی دیگری که بازی کرده است می‌توان از "سلطان صاحبقران"، "هفت شهر عشق" (۱۳۵۶)، "آئینه و زیر بازارچه" (۱۳۷۷، رضا ژیان)" نام برد.

از ماندگارترین آثار احمدی می‌توان به کار صدایی (نوعی دوبله) وی در مجموعه "پینوکیو" اشاره کرد که در آن در نقش روباه مکار صداپیشگی کرد.

"آرایشگاه زیبا"، "کت‌و‌شلوار خواستگاری"، "دانی ‌و‌ من" و... از کارهای تلویزیونی مرتضی احمدی است. او یکی از صداپیشه‌های انیمیشن "شکرستان" هم بود.

پایگاه خبری تحلیلی سی و یک نما درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به جامعه هنری تسلیت می‌گوید و برای خانواده او آرزوی شکیبایی دارد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید