پنج شنبه, 03 اسفند 1402 11:45

فصل پنجم "نون خ" و فصل چهارم "زیرخاکی" سریال‌های نوروزی تلویزیون / جبلی: من در جریان جزئیات "پایتخت" نیستم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فصل پنجم "نون خ" و فصل چهارم "زیرخاکی" سریال‌های نوروزی تلویزیون / جبلی: من در جریان جزئیات "پایتخت" نیستم فصل پنجم "نون خ" و فصل چهارم "زیرخاکی" سریال‌های نوروزی تلویزیون / جبلی: من در جریان جزئیات "پایتخت" نیستم سی و یک نما

سی و یک نما - استقبال مردم از شبکه "آی فیلم" که سریال‌های قدیمی تلویزیون را پخش می‌کند نمایانگر این واقعیت است که در سال‌های اخیر رسانه‌ی ملی تا چه اندازه با فقر تولید سریال‌های مخاطب پسند رو به رو است.

پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما می‌گوید: مذاکراتی توسط همکاران ما در سیما فیلم با عوامل تولید سریال «پایتخت» صورت گرفته اما سریال‌های که در نوروز پخش خواهد شد، شامل فصل چهارم «زیرخاکی» و فصل پنجم «نون خ» خواهد بود.

وی با حضور در بیست و چهارمین نمایشگاه مطبوعات، در خصوص انتقاداتی که به بودجه صداوسیما شده وارد است، گفت: در سال‌های اخیر انتظار درست و به‌حقی همواره از رسانه ملی وجود داشته که چرا تولید محتوای متنوع، فاخر و ارزشمند که مورد درخواست جامعه است را انجام نمی‌دهد. این دغدغه‌ی ما نیز بوده و در طول زمان تولید محتوای رسانه ملی تحلیل یافته و کاهش پیدا کرده. خوشبختانه در برنامه توسعه هفتم و در ماده ۷۷ برنامه‌های متعدد و متنوعی در قالب‌های مختلف از برنامه‌های مجموعه الف ویژه گرفته تا مجموعه‌های الف فاخر و مستند، پویانمایی و برنامه‌های تلویزیونی در سطح گسترده تکلیف شده که در برنامه توسعه هفتم باید اجرایی شود. برای تامین منابع مالی انجام این تکالیف نیز افزایش بودجه ضرورت است.

او ادامه داد: از این رو پیشنهاد ما بر آن بود که بودجه‌ی رسانه ملی که در سال‌های برنامه ششم؛ ۷ دهم درصد (۷/. درصد) بودجه عمومی کشور بود، به منظور تحقق اهداف و تکالیف موجود و افزایش بودجه، به یک و نیم درصد (۱/۵ درصد) برسد. در مجلس و در شورای نگهبان و در مجمع‌ها با یک درصد موافقت شد، اما بر اساس‌بندی که در ماده ۷۷ آمده بر آن شدیم تا افزایش بودجه تغییراتی داشته باشد. نباید فراموش کرد که علاوه بر در نظر گرفتن بودجه، تخصیص آن نیز اهمیت دارد. اگر تخصیص کافی نداشته باشیم طبعا قدرت و توان اجرایی نیز کاهش می‌یابد.

رئیس سازمان صداوسیما در خصوص سریال پایتخت که گفته می‌شود ساخت آن متوقف شده است، گفت: در مورد مجموعه پایتخت باید بگویم که همکاران ما در حال مذاکره با عوامل سریال بودند و توافقاتی ظاهرا صورت گرفته، اما من در جریان جزییات آن نیستم. اما در کل مذکراتی توسط سیما فیلم با عوامل تولید سریال پایتخت صورت گرفته، اما سریال‌هایی که در نوروز پخش خواهد شد شامل: فصل چهارم زیرخاکی، فصل پنجم نون. خ خواهد بود که در کنار سایر برنامه‌های ماه مبارک رمضان از تلویزیون پخش می‌شوند.

جبلی همچنین در پاسخ به این سوال که بسیاری از سینماگران به عدم همکاری تلویزیون برای تبلیغ فیلم‌ها اعتراض دارند و اینکه ملاک و معیار رسانه ملی برای پخش تیزر فیلم‌های سینمایی مشخص نیست، گفت: مصداق باید مشخص شود که منظور کدام فیلم‌های سینمایی است. در چند سال اخیر بخصوص در دوران شیوع کرونا، صدا و سیما کمک شایانی برای دیده شدن برخط فیلم‌های سینمایی داشت. در سال‌ها و حتا ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم که تیزر‌هایی فراتر از آیین‌نامه قانونی صدا و سیما پخش شده. شاید موارد خاصی مد نظر برخی افراد باشد که البته دوستان مطلع هستند در صدا و سیما، شورایی تحت عنوان شورای تیزر داریم که میزان تناسب فیلم مورد نظر با رسانه رادیو و تلویزیون در آن در نظر گرفته می‌شود. چراکه ممکن است یک داستان و فیلم برای رسانه سینما مناسب باشد، اما برای رسانه خانوادگی صدا و سیما خیلی متناسب نباشد. درنهایت همه این اولویت‌ها در نظر گرفته می‌شود. اما ما عزم جدی برای کمک و همکاری متقابل و تعامل رسانه تلویزیون با رسانه سینما داریم.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید