سه شنبه, 23 دی 1393 13:39

مستندی با همکاری آیدین آغداشلو، شاهین فرهت و زنده یاد ژاله کاظمی درباره تهران پخش می شود

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مستندی با همکاری آیدین آغداشلو، شاهین فرهت و زنده یاد ژاله کاظمی درباره تهران پخش می شود مستندی با همکاری آیدین آغداشلو، شاهین فرهت و ژاله کاظمی درباره تهران پخش می شود

سی و یک نما- مستند "تهران در آغاز" به کارگردانی حمید سهیلی در برنامه فانوس پخش می شود.

مستند «تهران در آغاز» که به قلم استاد آیدین آغداشلو نوشته شده است و شاهین فرهت موسیقی آن را ساخته و ژاله کاطمی گویندگی متن آن را برعهده دارد توسط حمید سهیلی ساخته شده است که روز چهارشنبه، 24 دی ماه ساعت 23 از شبکه مستند به روی آنتن می رود.

این مستند که در قالب برنامه «فانوس» پخش می‌شود، به بررسی معماری تهران می پردازد و معماری اواسط دوران قاجار تا گذشته‌ دور شهر تهران را مورد بررسی قرار می‌دهد.

"تهران در آغاز" از مجموعه مستند «بافت قدیمی شهرهای ایران» است که در پنج قسمت در فاصله‌ سال‌های 1373 تا 1374 تهیه شده است.

حمید سهیلی پژوهشگری 66 ساله که به دور از هیاهو و جنجال، تنها به کار خود می‌اندیشد و زبان تصویر را برای انتقال یافته‌هایش برگزیده است. او مستندسازی است که طی سال‌های فعالیت، به دلیل علاقه‌ بسیار به مقوله‌ تاریخ سعی کرده شاخه‌ مشخصی را انتخاب و به طور منظم روی آن کار کند.

سهیلی فعالیتهای سینمایی بسیار زیادی را سامان داده و همکاری هایی هم با بهرام بیضایی داشته است. وی پس از ارائه‌ طرح مجموعه مستند «میراث مشترک» به دفتر مدیریت شبکه‌ اول سیما که به تأثیرات متقابل فرهنگی میان ایران و کشورهای هم‌جوار می‌پرداخت که البته با آن موافقت نشد چند سال بعد با همین نام و با همین محتوا مجموعه‌ای در تلویزیون تولید و پخش شد، مجموعه مستند «بافت قدیمی شهرهای ایران» را در فاصله‌ سال‌های 1371 تا 1390 با مدت زمان 1288 دقیقه در قالب 33 فیلم مستند به سفارش شرکت عمران و به‌سازی شهری ایران تهیه کرد.

از این مجموعه تاکنون شهرهای نائین، شوشتر، گرگان، بوشهر، تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، یزد، ساری و چندین موضوع مرتبط با بافت قدیم شهرهای ایران تهیه شده است و در آن‌ها روند تحولات فضاهای شهری و اقداماتی که جهت نوسازی و به‌سازی بافت‌های قدیمی و فرسوده صورت گرفته، به تصویر در آمده است.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید