جمعه, 13 مرداد 1396 04:30

پنچری سریال این شب های شبکه سه سیما / گاهی فقط می خندیم و گاهی با تفکر می خندیم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم رضا زاده (سی و یک نما) - این روزها سریال سازان تلویزیونی کار سختی پیش رو دارند و با وجود امکان دانلود سریالهای قدرتمند روز دنیا و رقبایی همچون سریال های ماهواره ای و سریال های شبکه نمایش خانگی که حق انتخاب بیشتری را در اختیار مخاطب قرار می دهند، ساخت پروژه هائی که بتواند بیننده را راضی کند،به سادگی گذشته نیست چرا که نگاه مخاطب و سلیقه او در گذر زمان بسیار متفاوت شده است.

این شب ها سریال" پنچری " کاری از برزو نیک نژاد روی آنتن شبکه سه می رود.سریالی که تهیه کننده آن نیز از خوش سابقه ترین ها در تلویزیون است که بارها و بارها به همراه ایرج محمدی خیابان ها را در زمان پخش سریال هایشان خلوت کرده اند.
نیک نژاد در این سریال نیزهمچون مجموعه پر طرفدار"دردسرهای عظیم " به سراغ کمدی موقعیت رفته است.بیان داستانی با نگاهی به مسایل روز اجتماعی در بستر کمدی یا به قولی طنز اجتماعی.
در سبک روایی داستان با اثری مواجه هستیم که ما را با خود همراه می کند اما این اتفاق، بیشتر جنبه سرگرمی دارد تا تامل البته که در برخی سکانس ها پیام هایی را می بینیم که خالی از تفکر نیست.
بازی دوست داشتنی مریم سعادت و حمید لولائی (به جز در مواقعی که به کارآکتر خشایارمستوفی نزدیک می شود)، حضور متفاوت یوسف تیموری در شخصیتی جدی و کارآکتر هوشمند قصه که پیش از این هم در یک تله فیلم نشان داده بود که مثل یار قدیمی اش "مجید صالحی" گاه در نقش جدی موفق تر می تواند باشد از ویژگی های کارآکتر سازی در پنچری است.
در بحث بازی ها باید اضافه کنم ، با توجه به اینکه این مجموعه، طنز اجتماعی است و بازیگران تلاشی برای اینکه مخاطب به هر قیمتی بخندد ، ندارند و بار کمدی اثر بصورت پاس کاری منتقل میشد به نظر می رسد، با اضافه شدن مهران غفوریان و اشکان اشتیاق قرار است بیشتر بار کمدی روی دوش آنها قرار بگیرد و قصه هم به مسیر پر تعلیقی بیفتد. چیزی که تا به اینجا فاقد آن بوده .
ازطرفی دیگر، همین اضافه شدن می تواند موجب ضعف درکیفیت پنچری باشد که در برخی از سکانس ها که همه این بازیگران حضور دارند، بازی ها یکدست به چشم نمی آید چون شخصیت در مقابل تیپ قرار می گیرد و به همین دلیل لازم است تا تیپ سازی مهران غفوریان و اشکان اشتیاق در ادامه کار به صورتی کنترل شده باشد.
پنچری داستان پسری است (یوسف تیموری)که به رغم جایگاه مناسب اجتماعی اش در موقعیت نامناسبی برای ازدواج با دختر مورد علاقه اش قرار گرفته است که طبق معمول این مشکلات از مسائل مالی ریشه می گیرد. داستان مردی (حمید لولائی)است که می داند به زودی حافظه اش را کامل از دست خواهد داد و نگران آینده و تنهائی اش است.داستان پسری است (رضا داوودنژاد) که غیابی طلاق همسر عقدیش را گرفته اند در حالی که مشکل او هم بیکاری است.پنچری داستان زنی (مریم سعادت)است نگران فرزندش. زنی که می خواهد هم مادرخانواده باشد و هم پدر خانواده. زنی که می خواهد تظاهر کند که خیلی قوی است (مثل شغلش که بیشتر به مردها اختصاص دارد یعنی مربی تعلیم رانندگی)اما در باطن شکننده و آسیب پذیر است.
در کنار همه این نکات به نظر می رسد نیک نژاد در سریال سازی به زبان هنری خودش رسیده و‌آن هم نوعی ازطنز اجتماعی است.
طنزی که گاهی با آن فقط می خندیم و گاهی هم با تفکر می خندیم...

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید