×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 65
چهارشنبه, 20 فروردين 1393 13:53

ناصر گیتی جاه درگذشت/ از "مراد برقی " تا "خوابم میاد"

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هما گویا (سی و یک نما)- چه چشم شوری دارم من!!دیشب شبکه های تلویزیون رو زیر و رو می کردم که رسیدم به کانالی که داشت سریال خوب "پهلوانان نمیمیرند" رو باز پخش می کرد . هر سکانسی که می آمد و می رفت بازیگری رو می دیدم که در این بیست سالی که از عمر سریال می گذشت از دنیا رفته بود و این آخری هم مرحوم "حمید مهرآرا ".پهلوانان نمیمیرند به سکانسی رسید که همه رفته بودند از مرحوم "جهانگیر فروهر" تا مرحوم "محمد ورشوچی" و در این میان فقط ناصر گیتی جاه بود که هنوز ....بود . نا خودآگاه با خودم گفتم که او از آخرین بازمانده های نسل خودش در تلویزیونه. نسل تلویزیون های مبله و پایه دار و سیاه و سفید .و چه چشم شوری داشتم من .

به کودکیم برگشتم. خیلی کوچیک بودم ...،خیلی کوچیک که سریال مرادبرقی پخش میشد و ناصرگیتی جاه پدر سختگیر هفت تا دختر بود که باید یک به یک به خونه ی بخت می رفتند تا نوبت به محبوبه برسه و زن مراد برقی بشه. سریالی که همه رو پای تلویزیون می نشاند و هر کی هم تلویزیون نداشت مهمون خونه ی فامیل و دوست و همسایه میشد. مردم نذر و نیاز می کردن که خدا دل این پدر رو نرم کنه و محبوبه رو به آقا مراد بده.
مدتی از ناصر گیتی جاه خبری نبود .بعد از انقلاب ناصرگیتی جاه شد بازیگر تئاترهای کمدی لاله زاری. تئاترهائی که شاید بشه اسمش رو روحوضی گذاشت. بیشتر وقت ها  هم مرحوم "نعمت اله گرجی"  کنارش بود .در تلویزیون کم کار شده بود و در سینما بیکار. اگر هم در کاری حضور داشت یا آجان سر کوچه بود یا یک پله پائین تر از نقش مکمل.
 تا اینکه "رضا عطاران " کاری کرد کارستان و به او فرصت داد تا در سالهای پایان عمرش از هنرش دفاع کند و او در کنار اکبر عبدی در فیلم سینمائی "خوابم میاد" نقش پدر و مادر رضا را بازی کردند . گیتی جاه برای این بازی درخشان مورد توجه داوران ، منتقدین و مردم قرار گرفت و توانست روی صحنه بیاید ودر حالی که گریه می کرد دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل جشنواره فیلم فجررا در دست بگیرد که اگر این اتفاق نمی افتاد حالا و امروز که او را از دست دادیم حتما افسوس می خوردیم .
در خبرها آمده که خانواده وی و همچنین هنرمندانی نظیر آقایان داوود رشیدی و علی دهکردی مشغول هماهنگی های لازم هستند تا این هنرمند در قطعه ی هنرمندان به خاک سپرده شود و سوال من این است که مگر قرار است اوپس ار نیم قرن فعالیت هنری سهمی از این خانه نداشته باشد!!؟
ناصر گیتی جاه شب گذشته(19 فروردین) در اثر سکته ی قلبی در سن 78 سالگی در بیمارستان دی درگذشت.زمان تشییع پیکر وی هنوز اعلام نشده است.
از جمله سریال‌های وی می‌توان به همه خانواده من، خداحافظ بچه، سالهای برف و بنفشه، برای آخرین بار، کوچه اقاقیا، شب دهم، تولدی دیگر، تهران 11 و پهلوانان نمی میرند اشاره کرد.
گیتی‌جاه همچنین در فیلم‌های فرزند چهارم، جابه‌جا، خوابم می آد،‌ گشت ارشاد،‌ دو برادر،‌ شب بی پایان و... بازی کرده است.


 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید