معرفی فیلم

نقد فیلم و سریال

گزارش تصویری

اخبار سینمای ایران

دوشنبه, 13 خرداد 1398 08:54

شبی که ماه کامل شد،تا صبح نخوابیدم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شبی که ماه کامل شد،تا صبح نخوابیدم شبی که ماه کامل شد،تا صبح نخوابیدم

هماگویا/سی و یک نما - در سی و هفتمین دوره ی جشنواره فیلم فجر، "شبی که ماه کامل شد" بهترین فیلم از نگاه من نبود، اما یقینا مهمترین فیلم بود.

تماشای تازه ترین فیلم "نرگس آبیار" سخت است،اما ندیدنش حیف.
درست مثل باور حقیقت تلخ آن.
شبی که ماه این فیلم در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجرکامل شد و مورد استقبال قرار گرفت، من تا صبح بیدار بودم و با خودم فیلم را نقد می کردم، شاید با زن های قصه همدردی می کردم اما جرات همذات پنداری با آنها را نداشتم.

**این فیلم رنسانسی است برای نرگس آبیار به عنوان یک کارگردان زن.
و این ماه کاملتر بود از نگاه من، اگر سکانس" تمساح "را نمی دیدم و می توانستم شخصیت عبدالحمید و لطافت طبعش که دچار دگرگونی یا بهتر بگویم دگردیسی میشود را بهتر درک کنم
و باور داشته باشم که چطور یک نفر با آن روحیه لطیف و شاعرمسلکش ممکن است با مسحور شدن در انحراف های مذهبی تبدیل به یک نا انسان شود چرا که از سال ها پیش می دانستم که طایفه ی "ریگی" ها از شرافتمندترین و مهم ترین طوایف درخطه ی سیستان و بلوچستان هستند.

 

معرفی فیلم-شبی که ماه کامل شد،تا صبح نخوابیدم

 

**این را حتم دارم که فیلم "شبی که ماه کامل شد"، حتی یک لحظه رهایم نخواهد کرد.
شاید ...چیزی شبیه "نجات سرباز رایان"
که هنوز هم رهایمان نکرده است.
(نه اینکه این دو فیلم را در یک کفه قرار بدهم)

**سکانس های اول فیلم "شبی که ماه کامل شد"، پشت سر هم آمدند و رفتند و من در حیرت حضور یک(نابازیگر)که احتمالا زاهدانی هم بود در نقش مادر عبدالحمید و عبدالمجید ریگی حیران بودم.

خدایا این زن کیست؟!! عجب بازی می کند؟!لابد در شهرستان روی صحنه ی تئاتر می رود.
اما کمی که گذشت متوجه شدم یکی از بهترین بازیگرهای زن با بازی فوق العاده و گریم منحصر به فردش مرا گول زده است.
او همان زن مصمم " کافه ترانزیت" بود. او "فرشته صدر عرفایی" بود که امسال برای اولین بار در تاریخ جشنواره فیلم فجر، حتی یک نفر هم شک نداشت که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن در دستان او خواهد بود.

چیزی که در این میان موجب حسرتم شد، بازی "شبنم مقدمی" در نقش" مادر زن عبدالحمید ریگی" بود که
مثل همه ی بازی هایش بسیار دوست داشتم و یقینا باید نامش را درمیان نامزدها و در کنار نام فرشته صدرعرفایی می دیدیم، اما انگار کوپن این فیلم پرشده بود برای اینکه نامزدهای دیگری هم در این دوره ی جشنواره داشته باشد. مثل ایفاگر نقش عبدالمجید ریگی. جوان بازیگری به نام "آرمین رحیمیان " که پیش از آن نمی شناختمش.
با همین نگاه، به این فکر می کردم که باید در جشنواره فیلم فجر، یک شاخه ی "بهترین گروه بازیگری" هم اضافه کرد که می تواند مثل خیلی از فستیوال های خارجی و معتبر جایزه ی ارزشمندی باشد.

**شبی که ماه کامل شد به کارگردانی نرگس آبیار و تهیه کنندگی محمدحسین قاسمی و با حضور الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، فرشته صدر عرفایی، شبنم مقدمی، پدرام شریفی داستان فاجعه ای است که در تاریخ ایران ثبت شده است. گروه "جندالله" و کشتن فجیع همسر و برادر زن عبدالحمید ریگی سرکردگان این گروه به دست خودشان.

** و....فیلمی که از نظر تک تک شاخه های فنی هم در حد استانداردهای سینمای روز دنیا است، ۱۵ خرداد، (دو روز دیگر) اکران خواهد شد و یقینا در روزهای اخیر، بیشتر از آن خواهیم گفت و خواهیم شنید.

 

معرفی فیلم-شبی که ماه کامل شد،تا صبح نخوابیدم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت