شنبه, 07 آذر 1394 14:21

نیکی کریمی از شهلا ریاحی، نخستین کارگردان زن ایران، تجلیل می کند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیکی کریمی که هم اکنون آخرین محصول تولیدی وی با نام "شیف شیب" اکران شده و بیش از سه دهه در سینمای ایران به عنوان بازیگر و کارگردان فعالیت کرده است، همزمان با اکران "شیفت شب" ، از شهلا ریاحی، بازیگر پیشکسوتی که در فیلم های زیادی به ایفای نقش پرداخته و عنوان اولین کارگردان زن سینمای ایران را به همراه دارد، به پاس شش دهه فعالیت هنری اش از او تجلیل خواهد کرد.

 

ساعت ۱۸روز یکشنبه ۸ آذر و پیش از نمایش "شیفت شب" ، زمان برگزاری این مراسم اعلام شده که در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.

شهلا ریاحی که سال‌هاست فعالیت بازیگری ندارد در ۱۸شهریور ۱۳۰۵در تهران متولد شده است. وی تحصیلات خود را فقط تا سیکل ادامه داد و در سن ۱۷ سالگی بنا به راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی به تئاتر تهران راه یافت. شهلا ریاحی اولین بار در نمایشنامه ای به نام "سیاست هارون‌الرشید" حضور پیدا کرد و نقش اول دختر نمایش را به خود اختصاص داد.

-ریاحی.jpg


شهلا ریاحی از سال ۱۳۳۰با فیلم "خواب های طلایی" به عنوان بازیگر وارد سینما شد و در کارنامه اش بازی در فیلم هایی چون «پرنده کوچک خوشبختی»، «پرستار شب»، «گل مریم»، «در مسیر تندباد»، «مرگ پلنگ»، «بچه‌های طلاق»، «دلشدگان»، «دوفیلم با یک کلید»، «راه و بیراه» و «می‌خواهم زنده بمانم» دیده می شود.

وی در سال ۱۳۳۵با کارگردانی فیلم "مرجان" که تنها تجربه فیلمسازی اش هم می باشد نام اولین زن کارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داده است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید